2017-12-25 00:40
Czy roboty wygryzą nas z pracy? © willyam - Fotolia.com
Przeczytaj także: Automatyzacja: kogo roboty wyrzucą na bruk?
Stało się jasne, że automatyzacja to jedna z dominujących dziś tendencji. Czy już za chwilę może okazać się, że człowieka zastąpią roboty? Ta wizja póki co ziszcza się jedynie w kinie i w literaturze. W realnym świecie postęp technologiczny daje szansę na poprawę warunków życia, w tym również zatrudnienia. Jaki wpływ na rynek pracy wywrze automatyzacja? Nad tą kwestią zastanawiała się międzynarodowa grupa edukacyjna Pearson, fundacja Nesta oraz ekspert z Oxford Martin School. W opracowanym przez nich raporcie „Future of Skills. Employment in 2030” wyróżniono umiejętności i obszary wiedzy, których - z uwagi na rozwój technologii i zmieniający się obraz demograficzny społeczny oraz polityczny - już wkrótce będą pożądać pracodawcy.- Nasze badania wskazują, że roboty nie zabiorą nam pracy, niemniej technologia zmieni oblicze gospodarki oraz zatrudnienia. Tym samym już teraz powinniśmy zweryfikować, jakich umiejętności będą oczekiwać pracodawcy i znaleźć sposób, aby je w sobie rozwinąć lub nabyć. Jeśli odpowiednio się przygotujemy, cyfrowa transformacja realnie poprawi życie milionów ludzi na całym świecie, zaradzi globalnemu spadkowi wydajności i rosnącej nierówności dochodów – mówi John Fallon, CEO, Pearson.
fot. willyam - Fotolia.com
Czy roboty wygryzą nas z pracy?
Automatyzacja to jeden z wiodących trendów przyszłości. Czy doczekamy czasów, w których ludzie zostaną zdominowani lub zastąpieni przez roboty?
- Wiele zawodów, w formie jaką znamy obecnie, najprawdopodobniej ulegnie dużym modyfikacjom lub zaniknie. Już teraz technologie coraz śmielej wkraczają w różne branże, a to determinuje konieczność nabywania nowych umiejętności. Za kilkanaście lat tempo przyswajania nowości wielokrotnie wzrośnie, a zawody, które nie będą wymagały ciągłej nauki, po prostu zginą. Jeszcze dziś często słyszy się takie stwierdzenia, jak np.: „Lekarzem być trudno, nie warto, bo to taki zawód, w którym przez całe życie trzeba się uczyć”. Już za chwilę takie myślenie będzie zdecydowanie wykluczało z aktywności na rynku pracy – dodaje Marek Jakimowicz, VP Pearson Central & Eastern Europe.
oprac. : eGospodarka.pl
Automatyzacja pracy? To nie roboty wypełnią wakaty
Automatyzacja (jeszcze) nie redukuje etatów
Przebranżowienie zawodowe i automatyzacja. Co na to Polacy?
Automatyzacja: wybawienie pracodawców, zmora pracowników?
Automatyzacja: Czy przez pandemię zastąpią nas roboty?
Jak wygląda przyszłość rynku pracy?
Automatyzacja i robotyzacja. Czy idea pracy właśnie wymiera?
Boty na rynku pracy – kto powinien się ich obawiać?
Sprawdź, czy sztuczna inteligencja wygryzie cię z rynku pracy
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Obligacje. Jak działa immunizacja? Jak ograniczyć ryzyko rynkowe?
Wpis do KRS. Co może sąd rejestrowy?
3 kwestie, o których musisz pamiętać przy zmianie formy opodatkowania
Biznes bez granic: Handel zagraniczny w nowej rzeczywistości
Panorama Reden i Niebieski Bursztyn od ATAL
Polski Ład 2.0: czy zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna? Sprawdź symulację
Fala upałów: jakie obowiązki pracodawcy?