eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Automatyzacja pracy? To nie roboty wypełnią wakaty

Automatyzacja pracy? To nie roboty wypełnią wakaty

2018-01-19 00:50

Automatyzacja pracy? To nie roboty wypełnią wakaty

Czy roboty zabiorą nam pracę? © phonlamaiphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sytuacja demograficzna grozi katastrofą, a rosnący deficyt kadr zaczyna budzić obawy nawet najbardziej optymistycznych pracodawców. Rozwiązaniem tych problemów mogłaby być automatyzacja pracy. Mogłaby, ale raczej nie nad Wisłą. Na to przynajmniej wskazują deklaracje rodzimych firm. Z badania zrealizowanego przez Work Service wynika, że inwestycje w automatyzację planuje niespełna 7% z nich, a 60% nie zamierza na razie podejmować kroków w tym kierunku. Polacy nie muszą się zatem obawiać, że zastąpią ich roboty. Mogą być jednak pewni, że wolne miejsca pracy zaczną zapełniać obcokrajowcy.

Przeczytaj także: Automatyzacja. Czy roboty wygryzą nas z pracy?

Formułowane przez GUS prognozy nie pozostawiają złudzeń - do 2050 roku populacja Polski skurczy się z 38 mln do 34 mln osób. Oznacza to, że będzie nas o 1/9 mniej, ale w niektórych regionach spadki mogą sięgnąć nawet 30%. Spadająca liczba ludności oznacza również mniej rąk do pracy. Problem jest tym większy, że nasze społeczeństwo szybko się starzeje. Jego rozwiązaniem mogłyby być nowe technologie. Wielu ekspertów uważa, że skutecznym antidotum na niedobory kadrowe może być właśnie automatyzacja pracy. W Polsce jednak nie zanosi się, aby roboty szturmem zaczęły opanowywać rynek pracy. Zrealizowane przez Work Service badanie dowodzi, że póki co inwestycje w automatyzację planuje tylko co czwarta firma. Co więcej, większość tej grupy odkłada plany w tym zakresie na dalszą, bliżej nieokreśloną przyszłość. W tym roku do ich realizacji przymierza się zaledwie 6,7% badanych.
Zanim w Polsce nadejdzie era robotyzacji, będziemy musieli poradzić sobie z rosnącymi niedoborami kadrowymi. Z naszych badań wynika, że skłonność do inwestycji w automatyzację pracy jest ograniczona. Niemal 60% badanych firm nie ma w planach zastępowania pracy ludzkiej nowymi technologiami i maszynami. Dlatego w rosnącej gospodarce, która generuje tysiące nowych miejsc pracy, a przy tym musi radzić sobie z malejącymi zasobami kadrowymi, kluczową rolę będzie pełnić skuteczna imigracja. Już dziś wiele gałęzi gospodarki jest nasyconych pracownikami zza granicy, a w kolejnych latach ten trend jeszcze się nasili. Z szacunków MRPiPS wynika, że tylko w ubiegłym roku wystawiono w Polsce 1,8 mln oświadczeń o pracę dla cudzoziemców, a to i tak nie uchroniło naszej gospodarki od lawinowego wzrostu wakatów – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Czy Państwa forma planuje automatyzację i zastąpienie części pracowników robotami/maszynami?

Automatyzację ma w planach co czwarta z ankietowanych firm.


Czy roboty zabiorą nam pracę?


Już w 2013 roku dwóch naukowców z Oxford Martin School (Carl Benedikt Frey i Michael Osborne) przewidywało, że 47%. miejsc pracy w USA zniknie w ciągu 10-20 lat. W swojej analizie wskazali oni na nowe technologie, jako dominujący czynniki wpływający na powstanie takiej sytuacji. Jednak nie mówili jedynie o maszynach, ale także o sztucznej inteligencji i algorytmach. Z kolei zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie przez najbliższą dekadę najbardziej narażeni na zastąpienie pracy ludzkiej przez maszyny są pracownicy call-center, sprzedawcy kredytów, a także kasjerzy w supermarketach. Czy zatem perspektywa bezrobocia technologicznego grozi również w Polsce?
Niska skłonność do inwestycji w automatyzację pracy może opóźnić nadejście nowych trendów na nasz rynek. Obecnie nie mamy zbyt wielu przykładów zastępowania pracy ludzkiej rozwiązaniami opartymi o nowe technologie. Wyjątek mogą stanowić kasy samoobsługowe w sklepach wielkopowierzchniowych czy wypieranie tradycyjnych placówek bankowych przez cyfrowe kanały bankowości. Jednak, należy pamiętać, że pomimo tych rozwiązań sektor handlowy zgłasza bardzo duży popyt na nowych pracowników, a zmiana modelu bankowości generuje większe zapotrzebowanie na specjalistów IT - mówi Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz w Work Service S.A. i dodaje, że należy również brać pod uwagę, że nasilenie automatyzacji możemy mieć dopiero przed sobą. Prognozy Boston Consulting Group mówią, że do 2025 roku wykorzystanie robotów do zadań produkcyjnych wzrośnie z obecnego poziomu 10% do nawet 25%.

Metodologia badania:
Badanie „Postawy pracodawców wobec automatyzacji pracy” zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy klientów Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w terminie lipiec-sierpień 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: