eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Stres i irytacja, czyli przygotowania do świąt

Stres i irytacja, czyli przygotowania do świąt

2017-12-18 10:42

Stres i irytacja, czyli przygotowania do świąt

Zakupy świąteczne są stresogenne © vectorfusionart - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Boże Narodzenie. Cicha noc. Uroczysta wieczerza przy rodzinnym, suto zastawionym stole. Pierwsza gwiazdka. Zanim to wszystko dojdzie do skutku przeżywamy...gehennę. Okazuje się, że przedświąteczne zakupy, kolejki, poszukiwanie najbardziej okazyjnych cen oznaczają dla Polaków przede wszystkim stres. Z badania, które Kantar Millward Brown zrealizował na zlecenie PayPal, wynika, że aż 8 na 10 Europejczyków przytłacza już sama myśl o przygotowaniach do świąt. Do grona najbardziej zirytowanych zaliczają się m.in. Polacy. Czy istnieje skuteczne antidotum na świąteczną gorączkę?

Przeczytaj także: Boże Narodzenie 2021: liczy się przede wszystkim czas?

Przed nami rezultaty badania „Świąteczne Problemy Zakupowe”. Jego autorzy przepytali rzeszę liczącą sobie przeszło 10 tys. respondentów z 10 europejskich krajów, uzyskując w ten sposób charakterystykę postaw i emocji, które towarzyszą mieszkańcom Europy w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia.

Święta? Tak! Gorzej z przedświątecznymi zakupami


O ile Boże Narodzenie przeważnie kojarzy nam się z radosnym i przyjemnym okresem, o tyle już przygotowania do świąt powodują, że wielu z nas zwyczajnie cierpnie skóra. Szczególnie stresogenne okazują się zakupy świąteczne, które - jak wynika ze zleconej przez PayPal ankiety, okazują się psychicznym dyskomfortem dla co trzeciego Polaka (34%) – to najwyższy odsetek wśród narodów Europy. Większość z nas obawia się też, że nie będzie w stanie znaleźć prezentu, którego poszukują (68%).

fot. mat. prasowe

Bożonarodzeniowa gorączka

34% Polaków przyznaje, że przedświąteczne zakupy ich stresują.


Do powszechnych obaw można zaliczyć także strach przed kupnem prezentu, który okaże się nietrafiony (56%) czy utratą kontroli nad budżetem (46%), oraz odkładanie polowania na prezenty na ostatnią chwilę (46%). Wśród czynników, które sprawiają, że świąteczna aura traci swój szczególny blask, znalazły się również korki oraz zatłoczone ulice – 61% respondentów przyznało, że takie zjawiska są przytłaczające. W krajach, które sąsiadują z Polską, poziom negatywnych odczuć związanych ze świątecznymi zakupami był niższy – 1/4 Czechów i zaledwie 1/5 Węgrów odczuwa związany z nimi stres.

fot. mat. prasowe

Dlaczego nie lubimy świątecznych zakupów?

46% respondentów obawia się przekroczenia budżetu.


Lekarstwo na świąteczną gorączkę znajduje się w sieci


Przedświąteczne sprawunki to niekończąca się lista obowiązków. Planowanie, gotowanie, zapraszanie, odwiedzanie rodziny, robienie zakupów… Za dużo na głowie? Istnieje możliwość wykreślenia wyprawy do sklepów z listy. 6 na 10 Europejczyków deklaruje, że polowanie na bożonarodzeniowe prezenty w Internecie zmniejsza stres związany z zakupem prezentów. 7 na 10 Europejczyków sądzi, że w ten sposób znajdują lepsze okazje cenowe. Podobnie w Polsce: 67% polskich respondentów uważa, że robienie zakupów online może zmienić polowanie na prezenty w znacznie przyjemniejsze doświadczenie. Badani zauważyli wiele zalet kupowania w sieci: uniknięcie tłoku w sklepie (83%), oszczędność czasu (81%) i możliwość kupienia prezentów zza granicy w najlepszej możliwej cenie (78%).

fot. mat. prasowe

Jak kupujemy prezenty?

Co drugi badany prezenty kupuje w internecie.


O badaniu:
Badanie „Świąteczne Problemy Zakupowe” zostało przeprowadzone przez Kantar Millward Brown na zlecenie PayPal. Badanie online odbyło się w II turach, w dniach 2-10 listopada (I tura) oraz 15-20 listopada (II tura) w 2017 roku. Badanie przeprowadzono w 10 krajach (Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Polska, Rosja, Szwecja, Węgry oraz Włochy). Łączna liczba respondentów wyniosła 10 011 osób w wieku od 18 do 65 lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: