eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Świąteczne zakupy w 20 krajach. Kto wyda najwięcej?

Świąteczne zakupy w 20 krajach. Kto wyda najwięcej?

2017-12-15 10:45

Świąteczne zakupy w 20 krajach. Kto wyda najwięcej?

Ile będą kosztowały świąteczne zakupy? © stokkete - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ferratum Group już po raz czwarty zbadał związane ze świętami Bożego Narodzenia zachowania konsumentów z 20 krajów Europy i Wspólnoty Narodów. Czym świąteczne zakupy Polaków różnią się od zakupów innych nacji? Na co przeznaczamy więcej, a na co mniej pieniędzy? Jaką część budżetu poświęcają na organizację świąt Hiszpanie, a jaką Rumuni? Kto jest najbardziej rozrzutny? Jakie prezenty będą królować pod choinką? Gdzie je zakupimy?
Najnowsze badanie dowodzi, że ankietowani bywają rozrzutni, ale dominującą tendencją jest racjonalizm. W tym roku większy budżet na prezenty świąteczne przewidział co piąty respondent badania. Niemal połowa badanych gospodarstw domowych postanowiła jednak pozostawić bożonarodzeniowe wydatki na zeszłorocznym poziomie.

Trendy zakupowe podczas przygotowań do Bożego Narodzenia


Najnowszy Świąteczny Barometr Ferratum 2017 dowodzi, że tegoroczne Boże Narodzenie najwięcej kosztować będzie mieszkańców Meksyku, którzy poświęcą na świąteczne zakupy ponad 1/3 swojego budżetu (34,6%). Sporo wydadzą również Rumuni (31,9%), Hiszpanie (29,6%) i Brazylijczycy (28,2%). Na drugim biegunie plasują się Chorwaci (14,4%), Norwegowie (13,4), Finowie (12,3%) oraz Holendrzy (11,8%), którzy utrzymają swoją pozycję z zeszłego roku.

Nasze badanie pokazuje, że świąteczne zakupy nie będą tanie również w Nowej Zelandii i Australii, a gospodarstwa domowe z tych krajów przeznaczą na Boże Narodzenie 22% -23% ich miesięcznego wynagrodzenia.

fot. mat. prasowe

Świąteczne wydatki w stosunku do dochodu gospodarstwa domowego

Świąteczne wydatki to ponad 1/5 dochodu polskiego gospodarstwa domowego.


Zainteresowanie płatnościami mobilnymi


Ponad 50% uczestników ankiety deklaruje, iż płacąc za prezenty świąteczne będą korzystać z karty debetowej, a nie z gotówki. Aż 70% osób w Norwegii i Szwecji wybrało kartę, jako preferowaną metodę płatności. Jeśli chodzi o bankowość mobilną, to ponad 60% wszystkich respondentów stwierdziło, że będzie z niej korzystać podczas codziennych transakcji, natomiast aż ponad 80% osób w Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Szwecji, Norwegii i Kanadzie twierdzi, że będzie korzystać z bankowości mobilnej w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Gdzie i co nasi klienci kupują najczęściej?


Podobnie jak w ubiegłym roku, liczba gospodarstw domowych dokonujących zakupów świątecznych w Internecie, wyniesie około 25%. Niemcy, Wielka Brytania i Holandia są najbardziej zaawansowane, najbardziej tradycyjnymi krajami, preferującymi zakupy w sklepach stacjonarnych.

Natomiast, co nasi klienci spodziewają się dostać na Boże Narodzenie w tym roku? 17,5% respondentów umieściło ubrania na szczycie listy, co czyni je najpopularniejszym produktem do dawania i otrzymywania. Zabawki i gry (13,7%), słodycze (12%) i elektronika użytkowa (9,1%) były kolejnymi popularnymi wyborami.

fot. mat. prasowe

Co jest dla Ciebie najważniejsze w okresie Świąt?

Dla większości badanych najważniejsza w czasie Świąt jest rodzina.


Respondenci z jedenastu krajów potwierdzili, że wolą ubrania jako prezenty świąteczne. Finlandia (17,5%) i Chorwacja (23,9%) wydadzą dużą część świątecznego budżetu na słodycze i przysmaki, podczas gdy respondenci z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Australii i Estonii zdradzili nam, że wydadzą 20% swojego świątecznego budżetu na zabawki i gry.

fot. mat. prasowe

Ilość zakupów świątecznych kupionych online

23% zakupów świątecznych Polacy robią przez internet.


W jaki sposób przeprowadzono świąteczny barometr Ferratum Group 2017?
  • W badaniu wzięło udział ponad 21.000 gospodarstw domowych, wśród osób w wieku 18-61 lat. 58,8% wszystkich respondentów stanowiły kobiety. Średni rozporządzalny dochód gospodarstwa domowego wahał się od 555 do 4580 euro. Średnia liczba osób w gospodarstwie domowym wynosiła
    2,89 osoby.
  • Oprócz pytań metryczkowych (w bezpośrednim tłumaczeniu: dotyczących wskaźników demograficznych), respondenci zostali zapytani o swój jednorazowy miesięczny dochód netto, kwotę planowanych wydatków na Święta Bożego Narodzenia oraz o to, czy podczas podróży świątecznych będą korzystać z usług Airbnb lub bankowości internetowej.
  • W badaniu wykorzystano walutę każdego kraju. Odpowiedzi zostały uśrednione, aby odzwierciedlić odpowiednią siłę nabywczą każdego z krajów. Wszyscy ankietowani byli anonimowi.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze wydatki świąteczne

W Polsce niemal co piątą złotówkę pochłaniają wydatki na kosmetyki.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

6 6

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: