eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm XI 2017

Upadłości firm XI 2017

2017-12-18 11:20

Upadłości firm XI 2017

Bankructwo © Romolo Tavani - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z najnowszej analizy Euler Hermes, której podstawą tradycyjnie już są dane płynące z Monitora Sądowego i Gospodarczego, wynika, że w listopadzie bieżącego roku bankructwo ogłosiły 73 przedsiębiorstwa. Z identyczną liczbą upadłości mieliśmy do czynienia w analogicznym okresie 2016 r. Jeżeli jednak spojrzeć na dane po 11 miesiącach, to jasne staje się, że w tym roku kłopoty firm są większe - wzrost upadłości sięga 13%.

Przeczytaj także: Upadłości firm X 2017

Jak wynika z najświeższych danych, od początku roku opublikowano informacje na temat natomiast 826 upadłości, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 728. Analizowane przez Euler Hermes niewypłacalności odnoszą się do braku zdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców, których następstwem jest upadłość albo też któraś z form postępowania restrukturyzacyjnego.

Kluczowe wnioski:

  • Napływ środków w budownictwie spowodował, że bankrutów wśród firm budowlanych było mniej. Nadchodzące miesiące pokażą, czy poprawa miała charakter wyłącznie czasowy. Jednocześnie jednak widoczny był wzrost niewypłacalności w usługach i wśród firm produkcyjnych.
  • Powodem, dla którego firmy budowlane tracą wypłacalność, jest najczęściej brak aktualnych zleceń. Bywa jednak i tak, że zleceń nie brakuje, a powodem kłopotów staje się ich realizacja przy niewystarczającej rentowności i narastających wyzwaniach finansowych, jak np. rosnące koszty materiałów i robocizny czy wydatki ponoszone z tytułu podatków (odwrócony VAT).
  • Kłopoty imają się producentów z wielu branż – dostawców art. spożywczych, budowlanych, maszynowych, mebli, odzieży i obuwia etc., którzy nie są w stanie utrzymać się na rynku i to pomimo rosnącego popytu eksportowego i krajowego.
  • Usługi – obok firm obsługujących nieruchomości i procesy inwestycyjne wciąż widoczną grupą są niewypłacalności firm programistycznych, IT, generalnie nowych technologii.
  • Liczba niewypłacalności wzrosła w listopadzie r/r w woj. mazowieckim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Poza Mazowszem (gdzie dużo było niewypłacalnych firm handlowych i usługowych) wszędzie dominowały niewypłacalności firm produkcyjnych.

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby niewypłacalności r/r w poszczególnych województwach

Największy wzrost liczby niewypłacalności miał miejsce w woj. mazowieckim.

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby niewypłacalności r/r w ciągu 11 miesięcy

Od początku roku upadło 57 firm z województwa mazowieckiego.


„Problemy mają generalnie firmy z sektora MSP – niezależnie od tego czy są to firmy produkcyjne, budowlane czy usługowe (chociaż zazwyczaj w skali miesiąca są też 2-3 przypadki firm dużych – o obrotach liczonych w setkach milionów zł, najczęściej dystrybutorów hurtowych). Ciekawy jest przypadek firm produkcyjnych, których liczba niewypłacalności ostatnio rośnie, mimo równoczesnego wzrostu zamówień i sprzedaży eksportowej oraz wzrostu wykorzystania mocy produkcyjnych. Wytłumaczenie nasuwa się samo – niewypłacalne są firmy dostarczające na rynek krajowy, nie czerpiące dodatkowych benefitów z tytułu eksportu, a ponadto tracące rynek lokalny na rzecz większych firm krajowych jak i konkurencji z zagranicy (import również rośnie, poza tym gospodarka stopniowo, małymi krokami ale staje się coraz bardziej otwarta). Konkurencja niezależnie od jej pochodzenia z tytułu większej skali działalności może zaproponować lepsze ceny oraz osiągając wyższe marże finansuje nie mniej istotne inwestycje w dystrybucję i obsługę sprzedaży, czym zdobywa rynek. To tłumaczy problemy producentów z bardzo wielu sektorów. Konsolidacja dociera więc na coraz niższy poziom firm lokalnych, niegdyś w handlu – a obecnie wśród jego dostawców." zauważa Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

fot. mat. prasowe

Trend liczby niewypłacalności w poszczególnych sektorach po 11 miesiącach 2017 r.

Największy wzrost upadłości odnotowały firmy transportowe.

fot. mat. prasowe

Liczba niewypłacalności w listopadzie w poszczególnych sektorach

W listopadzie opublikowano niewypłacalność 29 firm usługowych.

fot. mat. prasowe

Liczba niewypłacalności opublikowanych w listopadzie

W listopadzie w oficjalnych źródłach opublikowano informacje o 73 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw.

fot. mat. prasowe

Liczba niewypłacalności opublikowanych od początku roku

Pod względem ilości niewypłacalności rekordowy okazał się lipiec.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: