eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Warszawie. Duży popyt, mniej pustostanów

Rynek biurowy w Warszawie. Duży popyt, mniej pustostanów

2017-11-03 11:33

Rynek biurowy w Warszawie. Duży popyt, mniej pustostanów

Biurowce w Warszawie © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Warszawa pozostaje najbardziej rozwiniętym rynkiem biurowym w Polsce i raczej nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta w najbliższym czasie miała ulec zmianie. Na przestrzeni pierwszych trzech kwartałów br. rozpoczęto budowę wielu nowych projektów oraz zaobserwowano rosnący popyt i coraz większą chłonność rynku. Efektem tego był spadek ilości pustostanów. Eksperci Knight Frank przewidują, że najbliższa przyszłość będzie dla stołecznych biur równie udana.

Przeczytaj także: Biura w Warszawie doganiają Europę

„Popyt na warszawskim rynku biurowym zdecydowanie dopisuje, czego dowodem jest znaczne ożywienie panujące wśród najemców. W okresie trzech pierwszych kwartałów br. wynajętych zostało prawie 600 000 m kw. biur. To dobry rezultat, zaledwie kilkanaście procent niższy od średniego rocznego popytu z minionych lat. Największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się strefy centralne, Służewiec oraz Aleje Jerozolimskie.

Dowodem rosnącego zapotrzebowania na stołeczną powierzchnię biurową jest przede wszystkim bardzo wysoki poziom absorpcji netto, która w analizowanych okresie zdołała przewyższyć 250 000 m kw., co oznacza, że była sporo wyższa od średniej rocznej absorpcji notowanej w ostatnich pięciu latach.

Konsekwencją tego jest zachowanie wskaźnika pustostanów, który zaczął pikować po kilku latach nieustannych wzrostów. Spadki widoczne są już od początku roku, a tylko w ciągu minionego kwartału wskaźnik obniżył się o 1 pp. Aktualnie współczynnik pustostanów w Warszawie szacowany jest na 12,9% nowoczesnych zasobów, a najwięcej dostępnej powierzchni oferowane jest w centrum miasta i na Służewcu. – mówi Paweł Lothammer, Dyrektor Działu Reprezentacji Właściciela, Knight Frank.

fot. mat. prasowe

Podaż w budowie wg lokalizacji i planowanych dat ukończenia

Ponad 70% podaży w budowie realizowane jest w strefach centralnych.


„Od początku roku w Warszawie oddano do użytku piętnaście nowych projektów biurowych oferujących łącznie ponad 200 000 m kw. powierzchni. Według planów deweloperów kolejne 100 000 m kw. ma być dostarczone jeszcze w tym roku. Jeśli zostaną dotrzymane terminy, nowa podaż na koniec 2017 roku będzie porównywalna do średniej rocznej podaży z ostatnich lat.

Choć jest to zdecydowanie niższy wynik niż ten odnotowany w poprzednim rekordowym roku, aktywność deweloperów na stołecznym rynku nie słabnie. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy rozpoczęto budowy pięciu obiektów o łącznej powierzchni 140 000 m kw. W rezultacie, na koniec września 2017 roku w realizacji znajdowało się ponad 820 000 m kw. powierzchni biurowej. Tak wysokiego wolumenu w budowie nie odnotowano jeszcze nigdy na warszawskim rynku biurowym.

fot. mat. prasowe

Absorpcja netto, roczna podaż biurowa oraz współczynnik pustostanów w Warszawie

Na warszawskim rynku biurowym nadal obserwujemy znaczne ożywienie wśród najemców.


Należy jednocześnie zwrócić uwagę na znaczący udział wielkoskalowych projektów w podaży w budowie, co przekłada się na wydłużony okres realizacji tych inwestycji. W konsekwencji, zdecydowana większość realizowanej aktualnie powierzchni zostanie oddana do użytku dopiero w 2019 i 2020 roku.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę harmonogramy deweloperów realizujących nowe inwestycje, ale także ożywiony popyt i rosnącą chłonność rynku, w nadchodzących kwartałach spodziewany jest dalszy spadek współczynnika pustostanów.” - mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badania Rynku, Knight Frank

fot. mat. prasowe

Popyt w Warszawie

Renegocjacje stanowiły 25% zarejestrowanego popytu, natomiast ekspansje 13%.


„Optymizm na stołecznym rynku biurowym znalazł swoje odzwierciedlenie również w sektorze inwestycyjnym. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku w ramach transakcji nabycia biurowców w Warszawie zainwestowano blisko 390 mln EUR. Jednocześnie stanowiły one ponad połowę wolumenu transakcji w sektorze biurowym w Polsce. Najważniejsze transakcje, przeprowadzone na warszawskim rynku inwestycyjnym w okresie od stycznia do września 2017 to: przejęcie warszawskiego Proximo I przez REICO (Ceska Sporitelna) oraz Warsaw Spire B przez CA Immo czy nabycie portfela nieruchomości biurowych BPH przez fundusz Octava. Ponadto jest kilka transakcji w toku, które powinny się finalizować niebawem, potwierdza to niesłabnące zainteresowanie inwestorów rynkiem warszawskim. Obecnie najlepsze aktywa biurowe typu „prime” w centrum Warszawy wyceniane są przy stopie kapitalizacji na poziomie 5,25%- 5,50%, a w przypadku biurowców usytuowanych poza centrum miasta stopy kapitalizacji oscylują wokół 7,00%-7,50%.” – mówi Marcin Purgal, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, Knight Frank.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: