eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Od walizki po ultrabooki. Historia laptopa

Od walizki po ultrabooki. Historia laptopa

2017-11-03 10:35

Od walizki po ultrabooki. Historia laptopa

Epson HX-10 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Wraz z pojawieniem się pierwszego komputera producenci zachodzili w głowę, jak zmieścić podzespoły w coraz to mniejszej obudowie. Dziś lekkie i niewielkie ultrabooki są standardem, a miniaturyzacja ciągle postępuje. Wszystko jednak zaczęło się od ważącej niebagatelne 12 kilo walizki.

Przeczytaj także: ASUS Zenbook UX301LA

Trudne początki


Idea stworzenia niewielkiego komputera przenośnego zrodziła się w głowie Alana Kay z firmy Xerox PARC. To on przedstawił światu projekt o nazwie Dynabook. Był to komputer o wymiarach przypominających zeszyt A4, wyposażony w ekran, klawiaturę oraz łączność bezprzewodową. Coś, co dziś brzmi zupełnie normalnie, w tamtych czasach (a był to rok 1972) wydawało się projektem z pogranicza science-fiction. Z tego też względu kariera urządzenia Dynabook skończyła się na projektach, ale w przyszłości stało się ono inspiracją dla innych twórców.

fot. mat. prasowe

Alan Kay prezentujący Dynabook

Pierwszy pomysł na stworzenie komputera przenośnego przedstawił Alan Kay z firmy Xerox PARC.


Pierwszym wprowadzonym do sprzedaży komputerem przenośnym był Osborne 1, którego debiut przypadł na1981 roku. W jego wnętrzu znalazło się miejsce dla procesora o częstotliwości taktowania wynoszącej 4 MHz, 64 KB pamięci RAM, 2 napędów dyskietek w rozmiarze 5,25”, które łącznie mogły zapisać 180 KB danych oraz akumulatora. Do tego 5-calowy monitor CRT. Wprawdzie sprzęt ważył - bagatela - 12 kg, ale jego mobilność była bezdyskusyjna - faktycznie można było go zabrać ze sobą w dowolne miejsce.

W tym samym roku zadebiutował Epson HX-10, w którym wyeliminowano dwie największe wady modelu Osborne 1 - rozmiar i wagę. HX-10 ważył zaledwie 1,6 kg i posiadał wielkość zeszytu A4. Komputer został wyposażony w procesor o częstotliwości taktowania wynoszącej 614 Hz, 32 KB pamięci RAM oraz miniaturową kasetę, na której zapisywano dane. Urządzenie miało wbudowaną drukarkę i umożliwiało podłączenie zewnętrznego ekranu, a także stacji dyskietek. Epson HX-10 szybko stał się hitem - producent sprzedał ćwierć miliona egzemplarzy.

fot. mat. prasowe

Epson HX-10

Epson HX-10 szybko stał się hitem - producent sprzedał ćwierć miliona egzemplarzy.


Laptop (prawie) taki jak dziś


Obecnie laptop to urządzenie z wyróżnionymi dwoma częściami obudowy, które są połączone zawiasami. W jednej z nich znajduje się ekran, a w drugiej płyta główna z pozostałymi podzespołami, klawiaturą i urządzeniami wskazującymi.

Komputer o takiej budowie po raz pierwszy zadebiutował w 1982 roku pod nazwą GRiD Compass. Jego wysoka cena sprawiła, że był wykorzystywany tylko do zastosowań profesjonalnych - m.in. w załogowych misjach NASA. Sprzęt wyposażono w ekran 320 x 240 pikseli, procesor Intel 8086 oraz 340 kB pamięci bąbelkowej.

fot. mat. prasowe

GRiD Compass

Astronauta John Creighton z komputerem GRiD Compass na pokładzie promu Discovery w 1984 roku


W 1989 roku swoje pierwsze podejście do przenośnych komputerów zrobiła firma Apple prezentując komputer Macintosh Portable pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Mac OS 6.04. W 1991 roku firma zaprezentowała znacznie bardziej kompaktowy model PowerBook 100, który stał się hitem sprzedażowym. W 1994 roku Apple wprowadziło do sprzedaży komputer PowerBook 520, w którym po raz pierwszy Trackball zastąpiono nowym wynalazkiem - dobrze dziś znanym gładzikiem.

fot. mat. prasowe

Macintosh Portable - pierwszy laptop stworzony przez Apple

W 1989 roku swoje pierwsze podejście do przenośnych komputerów zrobiła firma Apple prezentując komputer Macintosh Portable


Bezprzewodowy internet


W 1999 roku firma Apple, przy okazji premiery laptopów iBook, zaprezentowała opcjonalne karty rozszerzeń AirPort, które umożliwiały bezprzewodowy dostęp do internetu w standardzie Wi-Fi 802.11b. Kilka lat później moduł łączności bezprzewodowej stał się obowiązkowym wyposażeniem każdego laptopa.

Komputer jeszcze bardziej mobilny


W 2006 roku producenci zaczęli eksperymentować z zupełnie nową kategorią sprzętu, która docelowo miała być czymś pomiędzy palmtopami a laptopami. Komputery UMPC (Ultra-Mobile PC) najczęściej były wyposażone w 7-calowy ekran i klawiaturę znajdującą się pod nim lub po obu jego stronach. Takie konstrukcje okazały się drogie, mało praktyczne i szybko zostały wyparte przez netbooki, czyli zminiaturyzowane wersje laptopów. W przeciwieństwie do UMPC były tanie i nie wymuszały na użytkowniku nauki nowych nawyków obsługi.

Komputery 2w1


W 2012 roku firma Microsoft prezentując komputer Surface zdefiniowała nową klasę sprzętów – urządzenia 2w1, które łączą w sobie cechy tabletu (konstrukcja, dotykowy ekran) i laptopa (wydajne podzespoły, doczepiana klawiatura). Alternatywą dla komputerów 2w1 są laptopy hybrydowe, które posiadają tradycyjną konstrukcję, ale ich dotykowy ekran można odchylać o 360 stopni.

Kasety, dyskietki, pamięć bąbelkowa i dyski HDD


Nośniki pamięci były dużym wyzwaniem dla producentów, bo z jednej strony zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową ciągle rosło, a z drugiej strony z roku na rok postępowała miniaturyzacja i komputery musiały być coraz mniejsze. Pierwsze laptopy wyposażone były tylko w stacje dyskietek, później eksperymentowano ze specjalnymi kasetami, a nawet z pamięcią bąbelkową. Największą popularność zdobyły jednak dyski twarde HDD, które stały się standardem i do dziś cieszą się dużą popularnością. Początkowo stosowano nośniki o wymiarze 3,5 cala, które z czasem (w przypadku laptopów) zostały zastąpione modelami 2,5-calowymi.

Szybkie dyski SSD


Na początku XXI wieku coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się dyski półprzewodnikowe SSD zbudowane na bazie pamięci flash. W przeciwieństwie do napędów HDD nie posiadają ruchomego talerza i głowicy, a więc czas zapisu i odczytu plików jest błyskawiczny. Wpływa to również na większą odporność na przeciążenia związane z poruszaniem komputera. Dyski SSD charakteryzują się też mniejszą wagą oraz większą energooszczędnością. Przez wiele lat była to technologia zarezerwowana dla komputerów z wyższej półki, ale obecnie tego typu nośniki instalowane są też w tańszych konstrukcjach (przykładowo dysk SSD Plextor S3C o pojemności 128 GB można kupić już za 223 zł). Tradycyjne nośniki SSD zamknięte są w 2,5-calowej obudowie ze złączem SATA, która gwarantuje im kompatybilność również ze starszymi komputerami, które wyposażone są w dysk HDD.

Najnowszym rozwiązaniem są nośniki SSD M.2. Slot M.2. to złącze kart rozszerzeń instalowane bezpośrednio na płycie głównej komputera. Zostało zaprojektowane z myślą o dyskach SSD, kartach Wi-Fi, Bluetooth, NFC i GPS. Standard M.2. do komunikacji z płytą główną najczęściej wykorzystuje interfejs PCIe (aktualnie rozwijana wersja to PCIe 3.0), który pozwala ominąć ograniczenia standardu SATA. W zależności od liczby obsługiwanych linii PCIe, przepustowość dysków M.2 PCIe 3.0 może wynosić od 1 GB/s (PCIe 3.0 x1) do 15 GB/s (PCIe 3.0 x16). Dyski SSD M.2 obecnie najczęściej stosowane są przez graczy, grafików i osób zajmujących się montażem wideo. Ze względu na swój mały rozmiar i szybkość zapisu/odczytu danych, w przyszłości prawdopodobnie całkowicie zastąpią 2,5-calowe nośniki.

Co dalej?


36 lat temu z dumą prezentowano pierwszy przenośny, 12-kilogramowy komputer. 10 lat później laptop nie ważył więcej niż 3 kilogramy i był synonimem prestiżu. Przez kolejne kilkanaście lat laptopy stały się standardem a producenci dążyli do uczynienia z nich urządzeń jeszcze bardziej mobilnych - komputery UMPC, netbooki, aż wreszcie ultrabooki i konstrukcje 2w1, które obecnie cieszą się coraz większą popularnością. Patrząc na tak szybkie tempo rozwoju ciężko jednoznacznie stwierdzić jak będą wyglądać komputery przenośne za kolejne 10 lat. Z pewnością podzespoły będą jeszcze bardziej energooszczędne, a akumulatory pojemniejsze. Dużą rolę odegra także sztuczna inteligencja jako kolejna forma interakcji z urządzeniem.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Projektor BenQ MH760

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: