eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czego pracownicy z Ukrainy szukają w Polsce?

Czego pracownicy z Ukrainy szukają w Polsce?

2017-09-20 12:33

Czego pracownicy z Ukrainy szukają w Polsce?

Pracownicy z Ukrainy zadowoleni z zarobków © Photographee.eu - Fotolia.com

Sytuacja na rynku pracy w Polsce prezentuje się całkiem dobrze. Odnotowana w sierpniu tego roku stopa bezrobocia okazała się najniższą od 1991 roku. O ile jednak pracownicy przestali mieć większe powody do narzekań, o tyle już nieco inaczej jest w przypadku pracodawców. Ich największym problemem jest obecnie siła robocza, a konkretnie - jej brak. W takich realiach na znaczeniu zyskują pracownicy z Ukrainy, których - jak się szacuje - jest w naszym kraju już około miliona.

Przeczytaj także: Firmy boją się przyszłość, rekrutacja pracowników wyhamuje?

Pracownicy z Ukrainy - kto i na jak długo przyjeżdża?


Z badania zrealizowanego przez MR JOB wynika, że w wielu przypadkach pracownicy z Ukrainy wiążą z naszym krajem przyszłość. Aż 75% respondentów deklaruje chęć stałego zamieszkania i pracy w Polsce, a ponad połowa (50,5%) najchętniej sprowadziłaby nad Wisłę swoje rodziny. 88,4% chce uczyć się języka polskiego lub też kontynuować jego naukę, a tylko 16% nie życzyłoby sobie, aby ich dzieci uczyły się Polsce. Widać zatem, że przyjazd do Polski nie jest już dla Ukraińców jedynie okazją na sezonowy zarobek, ale staje się powoli sposobem na życie.

Planowany czas pracy w Polsce


8 na 10 ankietowanych przyznało, że zamierza ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce, 73,6 % deklaruje pobyt dłuższy niż rok, a co drugi badany (51,4 %) chce pozostać u nas dłużej niż 2 lata.

Braki kadrowe


W związku z emigracją naszych rodaków na Zachód powstały w Polsce ogromne braki na rynku pracy. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy sukcesywnie zapełniają wakaty i swoim zaangażowaniem oraz często wysokimi kwalifikacjami zdobywają szacunek i zaufanie polskich pracodawców. Deklarują zadowolenie z ofert, które przedstawiają polscy pracodawcy - aż 87% aktywnych zawodowo respondentów poleca pracę w Polsce jako źródło stabilnego utrzymania.

Poziom satysfakcji Pracowników


Większość pracowników z Ukrainy ma problemy z Polską biurokracją i dlatego wielu z nich decyduje się na pośrednictwo agencji pracy w legalizacji pobytu i pracy. 77% ankietowanych dobrze i bardzo dobrze ocenia swoje zadowolenie z obecnej oferty pracy. Z badań satysfakcji przeprowadzonych przez MR JOB ponad 72% pracowników ma świadomość, że zarabia tyle samo co ich polscy koledzy.

Jednym z najważniejszych pytań w ankiecie było to, czy zatrudnieni w Polsce poleciliby pracę w naszym kraju swoim bliskim albo rodzinie? Zdecydowana większość, bo aż 87,5% [ 189 os.] ankietowanych odpowiedziała twierdząco. 99,5 % ocenia pozytywnie relacje ze współpracownikami w miejscu pracy.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Pracownicy z Ukrainy zadowoleni z zarobków

82,4% pracowników jest zadowolonych z wysokości wynagrodzenia.


Plany w związku z ruchem bezwizowym


Jednym z najważniejszych elementów badania przeprowadzonego przez MR JOB, było poznanie planów Ukraińców w związku z umożliwieniem ruchu bezwizowego do krajów Unii Europejskiej. Aż 70,8 % ankietowanych zadeklarowało, że nie planuje wyjeżdżać z Polski w celu poszukiwania pracy na zachodzie Europy. 10,2 % planuje wyjechać w ciągu 2-6 miesięcy, natomiast kolejne 17,6 % w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Jako główne kierunki Ukraińcy wskazują Niemcy, a kolejne miejsca zajmują Czechy, Holandia, Dania i Norwegia. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ruch bezwizowy w Niemczech, dotyczy tylko pobytu w celach turystycznych lub biznesowych i nie umożliwia podjęcia legalnej pracy na terenie Niemiec. Do tego bowiem wymagane jest posiadanie zezwolenia na prace tzw. wiza Vander Elst, wydanego przez ambasadę Niemiec w Warszawie.

Wynagrodzenie i bariera językowa


82,4% jest zadowolonych z wysokości wynagrodzenia. 72,2% pracowników tymczasowych z UA, uważa, że zarabia podobnie jak inni na pokrewnych stanowiskach. Natomiast 20,8% sądzi, że zarabia więcej. 90,3 % zna system premiowy obowiązujący w danej firmie i wiedzą co powinni zrobić aby otrzymać premie. Prawie połowa respondentów – 47,2% zaznaczyła, że jest zainteresowana pracą w godzinach nadliczbowych. Problemu nie stanowi również język, jak określiło 81,9% pracowników, bardzo dobrze rozumie polecenia kierowane przez przełożonych.
Obywatele Ukrainy nie tylko wypełniają luki i nisze na rynku pracy, ale cieszą się także dużym uznaniem wśród pracodawców. Motywacja, chęć do pracy oraz pełna dyspozycyjność Ukraińca powoduje, że staje się On bardzo pożądanym pracownikiem. Pracodawcy, którzy zatrudniają Ukraińców bardzo często podkreślają, że korzystanie z pracy cudzoziemców pozwoliło im na utrzymanie stabilności zatrudnienia oraz produkcji w najbardziej kluczowych momentach. Ponadto coraz częściej angażują się w dodatkową pomoc dla nich taką jak kursy językowe czy dopłaty za dojazdy do pracy - mówi Rafał Borowski, CEO agencji MR JOB.

Na samym początku pracownicy tymczasowi z dużą obawą podchodzili do współpracy z osobami z Ukrainy, obawiali się przede wszystkim bariery językowej, a także różnic kulturowych. Obecnie nie odnotowaliśmy żadnych incydentów na tle ksenofobicznym ze strony pracowników tymczasowych. Ku zaskoczeniu pracownicy tymczasowi z Polski bardzo często pomagają Ukraińcom i integrują się z nimi. Niekiedy nawiązują się między nimi przyjaźnie. Warto podkreślić, że pracownicy z Ukrainy nie zabierają pracy Polakom. To mit! W dużej mierze przyczyniają się do rozwoju i wzrostu naszej gospodarki, uzupełniając spore braki kadrowe na polskim rynku pracy - dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: