eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak przetrwać długi lot samolotem?

Jak przetrwać długi lot samolotem?

2017-09-17 00:19

Jak przetrwać długi lot samolotem?

Jak przetrwać długi lot samolotem? © kasto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W marcu 2018 roku linie lotnicze Qantas uruchomią pierwsze bezpośrednie połączenie pomiędzy Londyn-Heathrow a australijskim Perth. Aby pokonać 14,5 tysiąca kilometrów, samolot będzie potrzebował aż 17 godzin. Jak przetrwać tak długą podróż? Serwis KAYAK.pl przyjrzał się, jakie rozrywki oferują przewoźnicy pasażerom podróżującym na dalekich trasach. Czyżby długi lot samolotem nie musiał być okrutnie nudny?

Przeczytaj także: Podróż samolotem: kosmiczne ceny przekąsek

Jeśli długi lot samolotem, to Air India, Qatar Airways i Emirates Airline


Najdłuższą, liczoną według ortodromy, czyli najkrótszej możliwej drogi między dwoma destynacjami, trasę pasażerską obsługują dziś linie Air India. Lot na trasie Delhi - San Francisco trwa 14,5 godziny. W tym czasie piloci pokonują 15 300 kilometrów.

Druga z najdłuższych tras łączy stolicę Kataru Dohę z nowozelandzkim Auckland. Miasta te dzieli 14 524 kilometrów, a loty na tej trasie najczęściej obsługuje Qatar. Często właśnie ten lot uznawany jest za najdłuższe połączenia na świecie - decydują (oddalone od siebie o 14 524 kilometrów). Bardzo często to właśnie ten lot, obsługiwany przez Qatar, jest uznawany za najdłuższe połączenie lotnicze. I jest w tym wiele słuszności, ponieważ ze względu na przeciwne wiatry w drodze powrotnej pasażerowie spędzają na pokładzie samolotu aż 17 godzin 30 minut.

Trzeci, najdłuższy lot na świecie to trasa obsługiwana przez Emirates Airline, która z kolei łączy Dubaj i Auckland. Pasażerowie tego połączenia na pokładzie spędzają średnio od 15 godzin 30 minut do 17 godzin, zależnie od kierunku, w którym lecą.

Listę pięciu najdłuższych tras zamykają loty między Dallas i Sydney (Qantas) oraz Johannesburgiem i Atlantą (Delta Air Lines) – każda z nich liczy ponad 13 500 kilometrów.

Jak miło spędzić dłużące się godziny lotu, gdy jest się niemal przykutym do fotela? Jak wskazuje najnowsza analiza KAYAK.pl linie lotnicze są bardzo dobrze przygotowane, aby pomóc swoim pasażerom interesująco spędzić czas lotu. Systemy rozrywki pokładowej niczym nie przypominają znanego sprzed lat pojedynczego telewizora zawieszonego z przodu kabiny. Na monitorach zlokalizowanych na tyle fotela przed sobą pasażerowie mogą wybierać spośród najnowszych produkcji filmowych, seriali, wielu gatunków muzyki czy gier. To jednak nie wszystko.

Coraz częściej na pokładzie nie ma problemu również ze śledzeniem programów na żywo: na przykład pasażerowie Emirates mają dostęp do najważniejszych rozgrywek sportowych emitowanych w czasie rzeczywistym.

fot. mat. prasowe

Najdłuższe połączenia lotnicze według najkrótszej możliwej drogi (ortodroma)

Obecnie najdłuższa trasa pasażerska jest obsługiwana przez Air India i łączy Delhi z San Francisco.


Z kolei dzięki Sky News na pokładzie linii Qantas można śledzić najświeższe wiadomości. Linia oferuje również usługę, dzięki której całą ofertę rozrywki pokładowej można odtworzyć na własnym urządzeniu mobilnym dzięki opcji streamingu poprzez Qantas Entertainment App. Funkcje, takie jak śledzenie trasy lotu na interaktywnej mapie czy – jak w przypadku Emirates – oglądanie otoczenia samolotu dzięki kamerom umieszczonym na kadłubie, są kolejną atrakcją, o której warto pamiętać. Obawy pasażerów powinien rozwiać już sam repertuar, który można sprawdzić na stronach przewoźników przed lotem. Znajdują się w nim najnowsze hity kinowe czy aktualne sezony ulubionych seriali, zarówno lokalnych, jak i światowych produkcji. Jak podają przewoźnicy, Qatar oferuje aż 3000 opcji rozrywki do wyboru, Emirates proponuje ponad 2000 różnych kanałów, a Qantas ma w swojej ofercie 1500 propozycji pomagających zwalczyć nudę.

fot. mat. prasowe

Rozrywka pokładowa oferowana przez linie lotnicze obsługujące najdłuższe trasy pasażerskie

Qatar Airways oferuje aż 3000 różnych opcji w swojej ofercie rozrywki pokładowej.


Vera Pershina Dyrektor Regionalny KAYAK na Europę Wschodnią i kraje nordyckie komentuje:
„Podróżni mogliby zapytać, co jeszcze może nadejść? Linie lotnicze nieustannie pracują nad tym, by zaoferować jak najatrakcyjniejszą rozrywkę na pokładzie. Wśród testowanych rozwiązań można wyróżnić między innymi wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości przez linie Qantas, które pozwoliły swoim pasażerom klas premium oglądać najpiękniejsze miejsca Australii w technologii VR. Z kolei KLM testował funkcję „Meet and Seat”, która przy wykorzystaniu mediów społecznościowych pozwala pasażerom zająć miejsce obok wybranej osoby. W KAYAK.pl codziennie pracujemy nad tym, aby podróżowanie było łatwiejsze, dlatego bardzo cieszą nas wnioski, które można wyciągnąć z analizy ofert rozrywki pokładowej. Widać, że pasażerowie mogą latać coraz łatwiej i przyjemniej, nawet na najbardziej obciążających, wielogodzinnych trasach”.

Informacje o badaniu
Zestawienie najdłuższych tras lotniczych zostało przygotowane w oparciu o porównanie odległości między miastami według ortodromy dostępne na: https://en.wikipedia.org/wiki/Longest_flights. Dane o rozrywce na pokładzie linii lotniczych zostało przygotowane w oparciu o informacje dostępne na stronach przewoźników oraz w ich oficjalnych materiałach zebranych w analizie z 31 sierpnia 2017.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: podróż samolotem, lot samolotem

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: