eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu VIII 2017

Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu VIII 2017

2017-09-08 13:29

Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu VIII 2017

Nastroje mocno w górę © ramonespelt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najświeższy odczyt Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców wskazuje, że sierpniu br. humory przedstawicieli polskiego biznesu poszybowały w rekordowe wręcz rejony. Lepsze niż w lipcu okazały się oba główne wskaźniki ogólnej oceny klimatu koniunktury gospodarczej. Widoczna jest również spora, choć nieco skromniejsza niż ostatnio, skłonność do inwestycji oraz bardzo szeroko zakrojone plany zatrudniania pracowników. Polscy przedsiębiorcy jednocześnie jednak wskazują na ryzyko związane z obciążeniami fiskalnymi i legislacyjną niestabilnością.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu III 2017

Sierpień przyniósł poprawę nastrojów wśród przedstawicieli polskiego biznesu. Mierzony przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Indeks Optymizmu Przedsiębiorców osiągnął 117,3 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej (+3,1 pkt względem lipca). Bardziej optymistyczne okazały się również prognozy na nadchodzące 6 miesięcy - wskaźnik pokazał 122,8 pkt wobec 118,3 pkt w poprzednim miesiącu.

W samym środku III kwartału przedsiębiorcy obserwowali kontynuację poprawy ich sytuacji biznesowej. Wprawdzie wskaźniki tworzące Indeks Optymizmu w sierpniu pięły się w górę nieco wolniej niż w lipcu, to jednak ich poziomy z miesiąca na miesiąc są coraz bliższe historycznych maksimów.
Widać to szczególnie wyraźnie w odniesieniu do wskaźnika ogólnej oceny bieżącej koniunktury gospodarczej, którego dzieli już jedynie 0,1 pkt od zrównania się z najwyższym zanotowanym dotąd w listopadzie 2015 r. wynikiem 117,4 pkt. W przypadku wskaźnika odnoszącego się do oczekiwań na przyszłość jeszcze wiele brakuje natomiast do pobicia rekordu ustanowionego w czerwcu 2015 r. na poziomie 139,9 pkt.

fot. mat. prasowe

Główne wskazania Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców

W sierpniu 2017 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców poszybował w górę.


Mimo przewagi pozytywnych wskazań co do oceny bieżącej sytuacji, firmy biorące udział w badaniu zwracały uwagę na nakładane na nie znaczne obciążenia fiskalne w relacji do wypracowanego przez nie wyniku finansowego, a także utrzymująca się ciągle niestabilność otoczenia prawnego kreowana przez samego ustawodawcę. Można zakładać, że gdyby nie te problemy sygnalizowane przez przedsiębiorców, ocena obecnej koniunktury w polskiej gospodarce i warunków do prowadzenia działalności biznesowej byłyby jeszcze lepsze. Póki co efekt tych negatywnych zjawisk jest również niwelowany przez silny popyt na rynku wewnętrznym, podtrzymywany przez znajdujący się w bardzo dobrej kondycji rynek pracy, a także ożywienie gospodarcze u głównych partnerów handlowych Polski.

fot. mat. prasowe

Ocena ogólna bieżącej sytuacji biznesowej i przyszłej sytuacji w perspektywie 6 miesięcy

Obserwujemy równoczesne dynamiczne odbicie obu głównych składowych Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców.


Skłonność ankietowanych firm do inwestowania nieznacznie zmalała, lecz wciąż pozostaje duża. Biorąc pod uwagę fakt, iż pytanie dotyczy planów inwestycyjnych w perspektywie najbliższego półrocza, a pozytywny sentyment wśród przedsiębiorców w tym zakresie pojawił się począwszy od maja br., można oczekiwać, że większe inwestycje sektora prywatnego w Polsce powinny pojawić się w IV kw. 2017 r. Jednocześnie bardzo istotnie zwiększył się odsetek firm planujących zwiększenie poziomu zatrudnienia. Biorąc pod uwagę narastające ograniczenia po stronie podaży pracy, plany te mogą okazać się trudne do zrealizowania.

Najbardziej optymistyczne nastroje panują w handlu, usługach detalicznych i przemyśle. Firmy transportowe bardzo dobrze oceniają sytuację bieżącą, ale są neutralnie nastawione odnośnie do perspektyw na przyszłość. Stonowane nastroje panują natomiast w sektorze finansowym i budowlanym.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców


Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 12 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: