eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oferty pracy za granicą ciągle kuszące

Oferty pracy za granicą ciągle kuszące

2017-07-10 11:16

Oferty pracy za granicą ciągle kuszące

Pielęgniarka © Alexander Raths - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wakacje to dla wielu z nas okazja, aby poznać nieco odleglejsze zakątki naszego kontynentu. Ciągle jednak spora grupa Polaków o wakacyjnych podróżach myśli w kontekście zarobkowym. I nie ma właściwie w tym nic zaskakującego - przy dobrych wiatrach to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zyskujemy szanse na zwiedzenie kawałka Europy, a przy okazji możemy nieźle zarobić. Dobrze płatne oferty pracy znajdziemy m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, ale także u naszych południowych sąsiadów.

Przeczytaj także: Praca sezonowa: saksy ciągle w modzie?

Po co nam emigracja zarobkowa? To pytanie chyba właśnie zadają sobie Polacy. Ostatnie badanie Work Service dowiodło, że odsetek osób noszących się z zamiarem poszukiwania pracy za granicą sięga obecnie niespełna 14%, a więc jest o 5 p.p. niższy od zanotowanego przed rokiem. W grupie osób, które ciągle wertują oferty pracy za granicą, co trzecia rozważa sezonowy wyjazd.

Sezon na pracę tymczasową trwa w najlepsze, a więc i szanse na znalezienie dorywczego zatrudnienia za granicą są duże. W wielu krajach, zupełnie jak Polsce, letnie miesiące to okres wyjątkowo dużego popytu na niektórych pracowników. Rąk do pracy poszukuje przede wszystkim gastronomia, hotelarstwo, rolnictwo oraz budownictwo, ale rzadkością nie są również oferty pracy w handlu, produkcji i transporcie.

A jeśli wyjazd do pracy za granicę, to warto zwrócić szczególną uwagę na Niemcy, w przypadku których otwarcie mówi się o bomie na rynku. Tylko do końca bieżącego roku za Odrą ma powstać - bagatela - pół miliona nowych miejsc pracy. Polaków na wyjazd właśnie do tego kraju kusi nie tylko bliskość i dobry dojazd, ale też wysokie zarobki – płaca minimalna jest tam prawie 3-krotnie wyższa. Na pracę mogą liczyć chociażby opiekunki czy pielęgniarki i pielęgniarze. Pensje tych drugich zaczynają się od 18,06 euro za godzinę. Ale zatrudnienie można też znaleźć u naszych innych sąsiadów – Czechów.
Od początku roku widzimy coraz większe zainteresowanie naszych rodaków wyjazdem do Czech. To kraj, który w tej chwili ma najmniejsze bezrobocie w całej Unii Europejskiej i duże zapotrzebowanie na ręce do pracy. Przede wszystkim potrzeba tam dziś kandydatów w sektorze produkcyjnym, gdzie zarobki wahają się między 22,6 a 31,5 zł za godzinę brutto. Do tego często należy też doliczyć różnego rodzaju premie. Wyjazdowi za pracą do Czech sprzyja nie tylko niewielka odległość, ale również wspólnota kulturowa i językowa. Polak, który zdecyduje się podjąć tam zatrudnienie nie powinien mieć kłopotów z komunikacją. Może też liczyć na ciepłe przyjęcie – zachęca Agata Zdybicka, Dyrektor ds. Klientów Międzynarodowych z Work Service S.A.

Zagranica kusi nie tylko pieniędzmi


Okres wakacyjny powoduje, że Polacy mają dziś szeroki wybór ofert w różnych krajach europejskich. Na tych stanowiskach można zarobić kilka razy więcej niż w Polsce. W Belgii i we Francji potrzebne są osoby w sektorze budowlanym m.in. malarze i tynkarze. Ci pierwsi mogą liczyć na stawkę godzinową zaczynającą się od ok. 9,75 euro za godzinę, ci drudzy na 4,5 euro więcej. Praca jest również dla recepcjonistek i operatorów wózków widłowych. W sezonie kusi też Holandia, która tradycyjnie potrzebuje pracowników do ogrodnictwa.

Wśród ogłoszeń można znaleźć i inne oferty pracy za granicą – dla pokojówek i kierowców, z których dostępnością jest coraz gorzej. Z kolei na Islandii poszukiwani są kolporterzy gazet, których wynagrodzenie zaczyna się od 13,57 euro na godzinę.
Od zeszłego roku widzimy, że Islandia kusi wysokimi zarobkami Polaków. Nie dzieje się tak bez przyczyny, bo z racji małej populacji i bardzo niskiego bezrobocia potrzebuje ludzi do pracy głównie w sektorze budowlanym i to nie tylko w okresie sezonowym. W przypadku podjęcia pracy jako stolarz budowlany można liczyć tam na wynagrodzenie miesięczne sięgające ponad 8100 złotych. Oczywiście wiąże się to z dość odległą wyprawą, ale na miejscu można spotkać już wielu Polaków, którzy obecnie stanowią największą mniejszość narodową na tej wyspie – komentuje Magdalena Kwiecień Manager z Work Service Express.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenie brutto na niektórych stanowiskach

Płaca minimalna w Niemczech jest prawie 3-krotnie wyższa niż u nas.


Nie daj się oszukać


Wybierając ofertę pracy za granicą trzeba być szczególnie ostrożnym. Należy korzystać tylko ze sprawdzonych firm albo agencji zatrudnienia o ugruntowanej pozycji na rynku. To może oszczędzić nieporozumień i rozczarowań na miejscu. Dlatego należy pamiętać przede wszystkim o umowie, w której powinny być zapisane nie tylko obowiązki i rodzaj stanowiska, ale i określone wynagrodzenie oraz czas trwania zatrudnienia. Trzeba ustalić czy stawka jest wypłacana za godzinę, za dzień a może miesiąc lub w formie prowizji. Należy także zwrócić szczególną uwagę z kim zawieramy umowę – czy firma ma adres, siedzibę, dane kontaktowe i stronę internetową. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić lub np. już sam adres mailowy osoby, z którą się kontaktujemy wyda się podejrzany to lepiej zrezygnować niż później dać się oszukać.

Przeczytaj także: Saksy ciągle w modzie? Saksy ciągle w modzie?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Praca sezonowa

    Agnieszka901 / 2017-07-19 15:24:18

    Praca za granica jest atrakcyjna szczegolnie dla mlodych osob, ktore nie maja zobowiazan. Moje znajome wyjezdzaja do NIemiec na tzw sezonowki, znalazly rzetelna agencje tml professional i sa bardzo zadowolone z warunkow jakie im daja. Ja juz niesety nie moge wyjezdzac chociaz moze kiedys wyjade jak dzieci podrosna. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: