eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2017: kierunek Europa Środkowo-Wschodnia

Wakacje 2017: kierunek Europa Środkowo-Wschodnia

2017-07-10 11:35

Wakacje 2017: kierunek Europa Środkowo-Wschodnia

Podróże © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Europa Środkowo-Wschodnia jako pożądana destynacja na wakacje? Oczywiście! Tego dowodzi opracowany przez PayPal i pracownię badawczą GfK raport, z którego wynika, że w wakacje Polacy bardzo chętnie odwiedzają państwa środkowoeuropejskie, szczególnie Czechy, Słowację oraz Chorwację. Okazuje się również, że wybieramy przeważnie miejsca, które słyną z pięknej przyrody i atrakcji turystycznych, a ostateczną decyzję w kwestii tego wyboru podpieramy opiniami rodziny i znajomych.

Przeczytaj także: Planujesz pirackie wakacje 2017? Znamy ceny noclegów

Polacy są dumni z Polski i przekonani o jej wysokich walorach turystycznych - przeszło 9 na 10 z nas (92%) z czystym sumieniem poleciłoby odwiedzenie naszego kraju zagranicznym turystom. Grono osób, które by tego nie zrobiły liczy sobie zaledwie 4%, a pozostałe 4% nie ma na ten temat wyrobionej opinii.

Podobna postawa charakteryzuje respondentów z innych przebadanych krajów. Swój kraj jako świetne miejsce na wakacje poleca m.in. 92% Czechów oraz niemal wszyscy Grecy (99%).

Połowa Polaków zapytana o najbardziej atrakcyjne dla zagranicznych turystów miejsca naszego kraju wskazała Kraków, 32% Mazury, a co dziesiąty Bieszczady i Tatry (odpowiednio 11% i 10% badanych).

Europa Środkowo-Wschodnia na wakacje - preferencja Polaków


Ze względu na bogactwo i różnorodność, jakie oferuje turystom Europa Środkowo-Wschodnia, Polacy mają wiele do wyboru. W przeciągu ostatnich trzech lat, najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków w regionie były Czechy, które odwiedziło 45% polskich badanych. Zgodnie z raportem, Słowacja i Chorwacja uplasowały się na drugim i trzecim miejscu, i zostały odwiedzone przez odpowiednio 42% i 30% naszych obywateli.

fot. mat. prasowe

Gdzie podróżują Polacy po Europie Śr-Wsch.?

Najbardziej popularną destynacją środkowoeuropejską są Czechy.


Wybór krajów, do których podróżują Polacy związany jest z tym, jakie wakacje wybieramy. Największa grupa Polaków odwiedzających Europę Środkowo-Wschodnią w ciągu ostatnich trzech lat udała się na wypoczynek (78%) i zwiedzanie (44%). Inne popularne rodzaje wyjazdów wśród polskich obywateli to wyjazdy na konkretne wydarzenia (wybrane przez 10%), wyjazdy edukacyjne (10%) oraz w celu odwiedzenia przyjaciół lub rodziny (10%). Tylko 6% badanych podróżowało na wydarzenia sportowe.

fot. mat. prasowe

Jaki rodzaj podróży wybierają Polacy?

Zdecydowana większość z nas preferuje odpoczynek


Większość Polaków woli wyjeżdżać do krajów Europy Środkowo-Wschodniej latem i na okres tygodnia. Na taki wyjazd, 35% turystów wydaje od 2 tys. do 4 tys. złotych, a 24% od 1 tys. do 2 tys. złotych. Najpopularniejszą okazją do wyjazdów do krajów regionu są oczywiście coroczne wakacje, a także weekendy i święta.

fot. mat. prasowe

Kiedy Polacy podróżują?

Znakomita większość z nas podróżuje w weekendy.


Europa Środkowo-Wschodnia, czyli piękne krajobrazy i atrakcyjne ceny


Ogólna opinia na temat podróży do Europy Środkowo-Wschodniej potwierdza, że Polacy polecają takie wyjazdy ze względu na piękne krajobrazy i atrakcyjne ceny.

fot. mat. prasowe

W jakie miejsca podróżują Polacy?

8 na 10 z nas wybiera miejsca znane z pięknej przyrody.


Decyzja odnośnie miejsca wypoczynku w Europie Środkowo-Wschodniej jest podyktowana przede wszystkim ceną i dobrą opinią wśród znajomych (wybrane jako ważne odpowiednio przez 82% i 77%). Inne ważne czynniki to dobre opinie w Internecie (wybrane jako ważne przez 76% turystów), spokój (74%) oraz opcje wyboru płatności (57%).

fot. mat. prasowe

Gdzie Polacy szukają informacji nt. podróży?

W największym stopniu polegamy na opinii znajomych i rodziny.


„Jedną z najlepszych rzeczy w Europie Środkowo-Wschodniej jest unikalna i tętniąca życiem atmosfera. Niezależnie od tego czego szukasz, w ciągu kilku godzin jazdy od domu, z łatwością możesz zobaczyć piękne wyspy w Grecji, pojeździć rowerem dookoła Balatonu, pospacerować wąskimi uliczkami starej Pragi lub zachwycać się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami w Tatr” – podsumowuje Matt Komorowski, Dyrektor Zarządzający PayPal w Europie Północnej i Środkowej. „To co ułatwia podróżowanie i daje turystom poczucie spokoju jest możliwość szybkich i wygodnych płatności za hotel, lot czy bilety do muzeum. W takiej sytuacji, bardzo wygodnym rozwiązaniem może być uruchomienie płatności przez PayPal One Touch, który zapamiętuje dane do logowania i w ten sposób umożliwia podróżnym płatności za pomocą jednego kliknięcia, również na urządzeniach mobilnych. Dzięki tej usłudze, zamiast tracić czas na wypełnianie formularzy płatniczych dla każdej transakcji, turyści mogą cieszyć się wyjazdem.”

Polacy podróżują po regionie samochodem i wybierają płatności online


Internet staje się jednym z głównych kanałów informacji dla turystów. Co prawda, 58% Polaków rozpoczyna przygotowanie do podróży sprawdzając opinie znajomych, ale 55% równocześnie weryfikuje te informacje za pomocą wyszukiwarek internetowych. 27% polskich podróżnych wykorzystuje w celu znalezienia informacji o zakwaterowaniu, atrakcjach, kulinariach czy sprawach administracyjnych również media społecznościowe. Tylko 32% badanych polega na informacjach znalezionych offline.

Najbardziej popularnym środkiem transportu jest samochód, który jest wybierany przez 54% polskich podróżujących po Europie Środkowo-Wschodniej. 39% z nas decyduje się na samolot, a 20% na autobus. Jeżeli chodzi o zakwaterowanie, większość Polaków zatrzymuje się w hotelu (57%), wynajętym mieszkaniu lub domu (26%) lub w hostelu (24%).

Większość wakacyjnych wydatków w Europie Środkowo-Wschodniej opłacana jest gotówka (78%), a także kartami kredytowymi (43%). Rola płatności internetowych jest jednak znacząca – tylko 33% polskich turystów twierdzi, że woli płacić podczas podróży offline. Ciekawostką jest, że turyści w wieku 55+ mają podobne preferencje jak cała przebadana grupy respondentów. – 51% z nich również wybiera płatności online. 65% polskich turystów wybiera sposób płatności biorąc pod uwagę ich bezpieczeństwo i wygodę.

34% podróżnych opłaciło część wydatków w trakcie swoich ostatnich wakacji za pomocą PayPal – platforma płatnicza online jest wyjątkowo popularna przy płatnościach za nocleg wśród młodszych podróżujących i wybiera ją 42% badanych w wieku 18-14 lat.

Czesi i Węgrzy chętnie odwiedzają swoich sąsiadów


Podróżowanie po Europie Środkowo-Wschodniej jest popularne również wśród naszych południowych sąsiadów. Jak pokazuje badanie, 42% Czechów, 17% Węgrów i 12% Greków odwiedziło Polskę w ciągu ostatnich trzech lat. 47% Węgrów było w Chorwacji, a 44% Greków odwiedziło w ciągu ostatnich trzech lat Bułgarię.
„Europa Środkowo-Wschodnia ma wiele pięknych miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić. W Polsce warto zobaczyć okolicę Kłodzka, w tym szczególnie nowo wybudowany park MiniEuroland i Nową Rudę (uzdrowisko). Grecja oferuje czyste morze i plaże, wspaniałą kulturę oraz niesamowitą kuchnię. Chorwacja jest szczególnie wygodna dla podróżujących samochodem i szczególnie popularna wśród Czechów, jako, że można też przy okazji zobaczyć Dubrovnik, Split lub Zadar oraz wyjątkową przyrodę, parki i jeziora” – komentuje jeden z Czeskich badanych.

Spośród wielu popularnych miejsc w Europie Środkowo-Wschodniej, badani podkreślają również wartość turystyczną wielu nieodkrytych miejsc, takich jak np. Bałkany: „Oprócz popularnych miast takich jak Praga czy Budapeszt, warto również pojechać do mniej znanych rejonów takich, jak np. Bałkany. I to nie tylko na wybrzeże, ale również do Serbii czy Macedonii, które mają wspaniałą atmosferę i pogodę, która zachęca do spacerów w miastach i poza nimi.” – mówi jeden z polskich respondentów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • pantrip / 2017-07-12 09:56:37

    Faktycznie, Europa Środkowo-Wschodnia zachwyca, w szczególności Chorwacja. A tak kierując się w zupełnie inną stronę mogę polecić Skandynawię. Szwecja i Dania to ostoja spokoju, piękne widoki, nieskażona (jeszcze) cywilizacją przyroda. Łatwo się tam dostać (przynajmniej mi, bo ja to ze Świnoujścia, kilka godzin Unity Line i jestem na miejscu), ceny porównywalne z zachodnią Europą i duuużo do zwiedzania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: