eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie na wakacje 2017? Wielu już podjęło decyzję

Gdzie na wakacje 2017? Wielu już podjęło decyzję

2017-03-22 11:01

Gdzie na wakacje 2017? Wielu już podjęło decyzję

Grecja © aetherial - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie na wakacje 2017 przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale już teraz rzesza Polaków, którzy dokonali letnich rezerwacji, jest całkiem pokaźna. Statystyki Travelplanet.pl dowodzą, że zapobiegliwych jest o 60 proc. więcej niż w minionym roku. To z pewnością ci, którzy doceniają korzyści, jakie daje wczesna rezerwacja względem oferty last minute. Co ciekawe, żadnego właściwie ożywienia nie widać w rezerwacjach oferty przeznaczonej dla dzieci i młodzieży.

Przeczytaj także: 10 najgorętszych trendów podróżniczych na wakacje 2017

Statystyki rezerwacyjne prowadzone przez Travelplanet.pl pozwalają stwierdzić, że do połowy bieżącego miesiąca wakacje 2017 (wyjazdy w terminie od 16 czerwca do 15 września) zarezerwowało o 58 proc. więcej turystów niż w minionym roku. Turyści, nauczeni najprawdopodobniej zeszłorocznym doświadczeniem, wolą nie czekać na last minute, które może okazać się nadzwyczaj ubogie lub zupełnie nieatrakcyjne cenowo.

Czekać się nie opłaca


Na wakacje 2017 wydamy przeciętnie 2600 zł, a więc o około 300 złotych więcej niż w zeszłym roku. Wzrost jest zatem całkiem pokaźny - sięga 13 proc.
- Klienci biur podróży najprawdopodobniej doszli do wniosku, że im dłużej będą zwlekać z rezerwacją, tym więcej przyjdzie im zapłacić – uważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. – Zwłaszcza że obecnie liczy się dla nich już nie tylko kierunek i standard zakwaterowania, ale także inne udogodnienia, jak np. zjeżdżalnie wodne, animacje dla dzieci, bliskość plaży lub centrum miejscowości itp. Odkładając decyzję na ostatnią chwilę, bardzo ciężko jest znaleźć ofertę, która jest w stanie sprostać tak wielu kryteriom.

Przedstawiciel Travelplanet.pl zaznacza również, że rozpoczęty we wrześniu minionego roku boom na turystykę wcale nie traci na sile.
– Dotyczy on krajów naszego regionu: Czech, Słowacji, Węgier a także Niemiec - zauważa. - Duży popyt bez wątpienia wpływa na ceny, ale przede wszystkim rodzi u turystów uzasadnione obawy o dostępność wymarzonych destynacji na wakacje 2017.

Albania szturmuje pierwszą dziesiątkę


Na pierwszych trzech miejscach bez zaskoczenia. Ogromny popyt na Grecję utrzymuje się od kilku sezonów i wciąż rośnie. Dość powiedzieć, że swoje greckie wakacje zarezerwowało do połowy marca blisko 70 proc. turystów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Bułgaria ma duże szanse na powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu i zajęcia pozycji wicelidera popularności, a na jej korzyść działa fakt, że wakacje tam – najtańsze spośród pierwszej dziesiątki – będą tam nawet ciut tańsze niż zeszłego lata.
- Pierwsza trójka pokazuje, że wśród polskich turystów nastąpiło trwałe przeorientowanie wakacyjnych preferencji na kraje europejskie i w miarę trwały odwrót od krajów arabskich – komentuje Radosław Damasiewicz. – Widać jednak że Turcja a zwłaszcza Egipt odzyskują zaufanie turystów.

Na szczególną uwagę zasługuje wysoka pozycja Albanii i ogromny wzrost popularności w rankingu. To bardzo modny od ubiegłego lata kraj, w którym wakacje 2017 będzie można spędzić za rozsądne pieniądze.

fot. mat. prasowe

Wakacje 2017 - zainteresowanie i koszty

Ogromny popyt na Grecję utrzymuje się od kilku sezonów i wciąż rośnie.


W poszukiwaniu efektu 500+


Wzrost rezerwacji letnich wakacji w biurach podróży jest imponujący, ale wyjątkowo blado na tym tle wygląda wzrost rezerwacji wakacji dla dzieci i młodzieży szkolnej – to niecałe 9 proc. ale udział w ogólnych wyjazdach na wakacje spadł z ok. 22 proc. do 15 proc. To tym bardziej wymowne, że program Rodzina 500+ ruszył dopiero od maja 2016, a więc we wczesnych rezerwacjach efekt 500+ nie był jeszcze uwzględniany. Być może jest to konsekwencja sporego wzrostu cen zagranicznego wypoczynku (w porównaniu do rezerwacji na ubiegłoroczne lato wzrósł on o 13 proc.), a być może powtórzy się sytuacja z 2016 roku, gdy rodziny rezerwowały wakacje dla dzieci na ostatnią chwilę. Wówczas jeszcze w majowych rezerwacjach nie było widać efektu 500+ ale w ostatecznym rozrachunku na wypoczynek wyjechało ok. 15 proc. dzieci i młodzieży więcej niż rok wcześniej.
– Tegoroczne wczesne rezerwacje nie przesądzają jeszcze o braku wpływu rządowego programu na turystykę z biurami podróży – zastrzega Radosław Damasiewicz. – Ostateczną odpowiedź dadzą wyniki po zrealizowanych wyjazdach w lecie, ale w segmencie zorganizowanych wyjazdów zagranicznych wcale nie musi on wystąpić.

Klienci biur podróży najchętniej zabierają dzieci na wakacje 2017 do Turcji, Grecji i Egiptu. To od lat „rodzinne” kierunki. Najmniej chętnie całe rodziny podróżują do Chorwacji i Portugalii. W pierwszym wypadku może przesądzać specyfika podróży – nad Adriatyk najchętniej podróżujemy samochodem co dla dzieci może być uciążliwe. W drugim – najwyższy koszt imprezy turystycznej spośród dziesięciu najbardziej popularnych kierunków.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (5)

 • Ktosiowo / 2017-03-23 15:12:41

  w tym roku zdecydowaliśmy się na Grecję, znaleźliśmy fajny nocleg w Atenach przez Bookapart i planujemy wyjazd w sierpniu odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Gdzie na wakacje 2017? Wielu już podjęło decyzję

  mikaelt / 2017-03-23 21:46:03

  Ja myślę nad Hiszpanią albo Portugalią, ostatnio przeglądałem z żoną kwatery na Bookaparcie i chyba niedługo się na coś zdecydujemy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • AlicjaK13 / 2017-04-10 14:16:03

   Mikaelt ja też jadę do Hiszpanii. Najbardziej kusi mnie Guitart Rosa. Moja siostra cioteczna była tam rok temu z BUT-em i mówiła, że warto. Widziałam zdjęcia i jej pozazdrościłam. Opowiadała mi o tych imprezach i jedzeniu. Najbardziej smakowała jej zupa Gazpacho. Nawet znalazła w internecie przepis i próbowała zrobić ją w domu. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Gdzie na wakacje 2017? Wielu już podjęło decyzję

  b.l.o.o.m / 2017-06-18 23:17:53

  A jak już zdecydujecie , gdzie wyjedziecie, to na co najczęściej wydajecie pieniądze ? Ostatnio trafiłam na wyniki ankiety dotyczącej wydatków , na https://www.ferratum.pl/blog/2017/06/01/wyniki-wakacyjnego-barometru-ferratum . odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Gdzie na wakacje 2017? Wielu już podjęło decyzję

  yamika / 2017-06-22 20:10:45

  My wybieramy się tradycyjnie nad polskie morze :) A jak wyglądają u Was wydatki wakacyjne ? Zgadzacie się z wynikami wakacyjnego Barometru Ferratum https://www.ferratum.pl/sites/ferratum.pl/files/pictures/dokumenty/Ferratum-Summer-Barometer2017-POL.PDF ? My w tym roku wydamy na pewno nieco więcej bo dwóch synów wybiera się na obóz sportowy :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: