eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2017: gdzie i za ile pojadą Polacy?

Wakacje 2017: gdzie i za ile pojadą Polacy?

2017-06-12 11:15

Wakacje 2017: gdzie i za ile pojadą Polacy?

Najbardziej popularnym kierunkiem jest Hiszpania © romet6 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Na wakacje 2017 wypoczynek zaplanowało 16,5 mln naszych rodaków, a więc o niemal 800 tys. mniej niż w minionym roku. 3/4 wyjeżdżających pozostanie w kraju, pozostali wyjadą zwiedzać odleglejsze zakątki, najchętniej Hiszpanię i należące do niej Kanary. Podróżując po Polsce średnio wydamy 1 492 zł, wyjazd zagraniczny będzie dwukrotnie droższy (2 963 zł). Dobrą wiadomością jest bez wątpienia to, że rośnie świadomość Polaków - w tym roku aż 73% z nas zdecydowało się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego, to o 3 p.p. więcej niż przed rokiem.
- W tym roku Polacy okazują się być nieco bardziej niezdecydowani niż 12 miesięcy temu. Okazuje się bowiem, że 3,4 mln Polaków ciągle nie wie dokąd i w jakim terminie uda się na urlop. W zeszłym roku ta grupa liczyła sobie tylko 2,1 mln osób. Wśród osób, które nie mają planów na wakacje 2017 (44 proc.), co piąta nie wie dokąd pojedzie (19 proc., o 6 p.p. więcej niż w 2016 roku), a 70 proc. deklaruje, że nie wybierze się nigdzie (spadek o 9 p.p.) – mówi Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

Głownym powodem, dla którego Polacy nie zdecydowali się na wyjazd na wakacje 2017, są przede wszystkim względy finansowe (35 proc., o 11 p.p. mniej niż rok wcześniej), a także inne obowiązki (27 proc.) oraz stan zdrowia – własny lub najbliższych (17 proc.).

Wakacje 2017, czyli Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie


Podobnie jak w zeszłym roku najbardziej popularnym kierunkiem wakacyjnym jest Hiszpania oraz należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Druga pozycja przypadła w udziale Chorwacji (14 proc. – wzrost o 2 p.p.), a trzecia Grecji (11 proc. – wzrost o 1 p.p.). Tuż za podium znalazły się Włochy (11 proc.), a w TOP 10 znalazło się również miejsce dla Węgier (3 proc.) i Portugalii (3 proc.). Tak bardzo popularne w zeszłym roku Turcja oraz Egipt tym razem wypadły poza listę 10 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.

fot. mat. prasowe

Polacy a planowanie glównego wyjazdu wakacyjnego

Liczba osób planujących wyjazd wakacyjny w tym roku przekracza 15,5 mln.


Osoby samodzielnie organizujące swój wyjazd wakacyjny najczęściej planują spędzić go w Chorwacji, Włoszech oraz Hiszpanii. Korzystający z biur podróży najczęściej wybierają Grecję, Hiszpanię z Wyspami Kanaryjskimi oraz Włochy.

fot. mat. prasowe

Powody braku planów wakacyjnych

Brak pieniędzy na wyjazd to podstawowy powód braku planów.


Wpływ programu 500+ na plany wakacyjne rodzin


W przypadku większości Polaków (78 proc.) korzystających ze świadczenia 500+ nie ma ono wpływu na plany wakacyjne ich rodzin. Tylko 7 proc. osób zadeklarowało, że dziecko/dzieci pojedzie na obóz lub kolonie, zamiast zostać w domu. Świadczenie 500+ najbardziej wpłynie na plany wakacyjne mieszkańców najmniejszych miast (do 20 tys.), przekładając się na krajowe wyjazdy. Najmniejszy wpływ deklarują mieszkańcy dużych miast (100-199 tys.). Na wsi wpływ świadczenia nie odbiega od średniej krajowej.

fot. mat. prasowe

Kierunki planowanych wyjazdów zagranicznych

Hiszpania,Wyspy Kanaryjskie i Chorwacja to najpopularniejsze kierunki planowanych wyjazdów.


Ponad połowa Polaków zorganizuje wakacje 2017 samodzielnie


Na pytanie o sposób organizacji zagranicznego wyjazdu wakacyjnego więcej Polaków niż w zeszłorocznym badaniu deklaruje, że samodzielnie zorganizuje swój wyjazd (56 proc.
- wzrost o 5 p.p. czyli o 19 tys.). Z oferty biur podróży planuje skorzystać 44 proc. osób – spadek o 459 tys. w porównaniu do roku ubiegłego. Ci pierwsi wybór takiego modelu tłumaczą najczęściej ofertą dopasowaną do ich potrzeb (39 proc. - wzrost o 14 p.p.), możliwością samodzielnego decydowania o własnym czasie (38 proc.) oraz ceną (25 proc.). Zwolennicy wyjeżdżania z biurami podróży wybór takiego sposobu wyjazdu tłumaczą najczęściej tym, że nie muszą martwić się o formalności i organizację (73 proc. – spadek o 7 p.p).

fot. mat. prasowe

Szacowany koszt wyjazdu wakacyjnego na jedną osobę

Średni szacowany koszt wyjazdu zagranicznego przypadający na jedną osobę 2 963 zł.


Jeśli chodzi o obawy, przy samodzielnym wyjeździe najczęściej wymieniane były zamieszki, strajki, zamachy i akty terroru (9 proc. – spadek o 7 p.p.) oraz wypadek lub awaria (6 proc.). Na trzecim miejscu pojawiły się obawy związane z problemami zdrowotnymi na wyjeździe (5 proc.). Przy korzystaniu z biura podróży najwięcej osób obawia się zamieszek, strajków, zamachów oraz aktów terroru (19 proc. – spadek o 4 p.p.), obecności uchodźców/emigrantów (6 proc. – spadek o 7 p.p.) oraz problemów zdrowotnych (5 proc.). Żadnych obaw związanych z wyjazdem nie ma 62 proc. osób samodzielnie organizujących swój wyjazd oraz 61 proc. osób korzystających z oferty biur podróży. Oba te wskazania są wyższe niż rok temu. Odpowiednio o 12 i 23 p.p.

fot. mat. prasowe

Zmiany spowodowane udziałem w programie 500+

78% respondentów uważa, że 500+ nie wpływa na plany wakacyjne rodziny.


Częściej myślimy o ubezpieczeniu


Zdecydowana większość Polaków planujących zagraniczne wakacje 2017 zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne. W porównaniu do 2016 roku nastąpiła poprawa o 3 p.p. i obecnie wynosi 73 proc. W 2013 roku tylko 58 proc. planujących zagraniczne wakacje zamierzało wykupić takie ubezpieczenie. Na podstawie tych wyników można oszacować, że w najbliższych miesiącach ponad 3 mln Polaków kupi ubezpieczenie na wakacje.

fot. mat. prasowe

Obawy Polaków związane z wyjazdem wakacyjnym

Spadek znaczenia bankructwa organizatora, kradzieży, warunków na miejscu w porównaniu z ubiegłym rokiem – obecnie poza TOP 5


- Cieszy nas, że powoli ale systematycznie rośnie grupa osób, która ubezpiecza się na wyjazd zagraniczny. Świadomość potężnych kosztów leczenia w innym kraju jest coraz większa wśród Polaków. Mimo, że jeszcze nie równamy do średnich zachodnioeuropejskich, to poprawa jest widoczna. To efekt wytężonych działań edukacyjnych firm specjalizujących się w ubezpieczeniach turystycznych. Mamy nadzieję, że ten trend będzie widoczny również
w kolejnych falach badania. Nie chodzi tu jedynie o dobre perspektywy dla samego rynku i wyników sprzedaży, ale zwłaszcza o minimalizowanie liczby przypadków gdzie osoba, która uległa wypadkowi czy zachorowała w innym kraju, staje w obliczu olbrzymich zobowiązań finansowych w stosunku do placówek medycznych. – dodaje Tomasz Frączek.

Turyści planujący wykupić ubezpieczenie to przede wszystkim osoby pomiędzy 30 a 49 rokiem życia, posiadające wykształcenie wyższe i dochód na gospodarstwo domowe powyżej 3 500 zł oraz zamieszkujące największe miasta.

Informacje o badaniu
Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4–21 maja 2017 roku. Badanie odbyło się w terminie zbliżonym do realizacji w poprzednich falach badania. To dało możliwość rzetelnej analizy trendów i zmian w zachowaniach Polaków planujących wakacje. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji badania – w maju większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też podejmuje niezbędne formalności związane z tymi wyjazdami. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.

oprac. : eGospodarka.pl


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Wakacje 2017: gdzie i za ile pojadą Polacy?

    jjilka / 2017-06-16 21:39:33

    Ja odkładam przez cały rok, żeby pojechać na świetne wakacje :) Polskę już zwiedziłam i teraz czas na wycieczki zagraniczne:) odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Wakacje 2017: gdzie i za ile pojadą Polacy?

    yoolaa / 2017-06-16 22:01:17

    Ja też odkładam i potem nie mam problemu:) Lubię podróżować i dlatego tez co roku wydaję inną kwotę na odpoczynek raz więcej a raz dużo mniej:) A jak u was z wydatkami letnimi , raczej wydajecie co roku podobną kwotę czy całkiem różną? Polecam sprawdzić tę stronę https://www.ferratum.pl/sites/ferratum.pl/files/pictures/dokumenty/Ferratum-Summer-Barometer2017-POL.PDF odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: