eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 7 na 10 Polaków dobrze ocenia rynek pracy

7 na 10 Polaków dobrze ocenia rynek pracy

2017-04-28 12:10

7 na 10 Polaków dobrze ocenia rynek pracy

7 na 10 Polaków dobrze ocenia rynek pracy © drubig-photo - Fotolia.com

Ostatnie dane CBOS wskazują, że polski rynek pracy oceniany jest coraz lepiej. Wystarczyło 12 miesięcy, aby odsetek negatywnych opinii skurczył się o połowę (z 49 do 25%). Nic zatem dziwnego, że na tle innych europejskich krajów polscy kandydaci jawią się jako wyjątkowi optymiści. Z cyklicznego badania Confidence Index firmy rekrutacyjnej Michael Page wynika, że w I kwartale bieżącego roku pozytywne wyobrażenie o rodzimym rynku pracy miało aż 70% Polaków, co plasuje nas na trzecim miejscu w Europie, za Niemcami (80%) i Szwecją (78%).

Przeczytaj także: Kariera w finansach: czy to czas, aby ją robić?

Jeżeli przyjrzeć się odpowiedziom respondentów z poszczególnych grup wiekowych, to okaże się, że najwięcej dobrych ocen rynek pracy zyskuje wśród osób do 30 roku życia (78%). Wskaźnik ten względem minionego roku zdołał podskoczyć aż o 14 p.p. W grupie 30-49 lat pozytywne opinie formułuje 70% ankietowanych, co także oznacza wzrost w porównaniu z ub. r. (o 3 p.p.). Wśród Polaków powyżej 49 r.ż. pozytywnie o rynku pracy wyraża się 55% badanych (wzrost o 8 p.p.).
Optymizm kandydatów w znacznym stopniu warunkuje rekordowo niskie bezrobocie oraz liczba ofert pracy, jakie wysuwa do nich dzisiejszy rynek pracy. Wygląda też na to, że tendencja ta zdoła się utrzymać przez kolejne kwartały. Świadczyć mogą o tym chociażby wskazania Banku Światowego, według którego wzrost polskiej gospodarki przyspieszy do 3,3% – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page. Co ciekawe, pracodawcy w obliczu trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych osób coraz częściej decydują się na kompromis i wybór kandydata, który spełnia tylko część stawianych przed nim pierwotnie wymagań. Ewentualne braki w umiejętnościach pracowników w takich sytuacjach mają być uzupełniane poprzez szkolenia i codzienną pracę pod okiem menedżera – podkreśla Piotr Dziedzic.

Ponadto, 75% ankietowanych do 30 r.ż. uważa, że ich przyszła sytuacja na rynku będzie równie dobra. W grupie wiekowej 30-49 lat wskaźnik ten wynosi 72%, natomiast u osób powyżej 49 r.ż. osiągnął on wynik 55%.

Przydatne linki:
Oferty pracy

Wg respondentów będzie to też miało swoje przełożenie na wzrost ich wynagrodzeń w przeciągu 12 miesięcy. Podwyżki w tym okresie spodziewa się blisko 54% ankietowanych.

O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez PageGroup w Europie kontynentalnej, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji i Belgii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page lub Page Personnel.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pracy, poszukiwanie pracy, oferty pracy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: