eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kariera w finansach: czy to czas, aby ją robić?

Kariera w finansach: czy to czas, aby ją robić?

2017-03-16 12:29

Kariera w finansach: czy to czas, aby ją robić?

Kariera w finansach stoi otworem? © joyfotoliakid - Fotolia.com

Obecna sytuacja na polskim rynku pracy wygląda dość obiecująco. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazały, że w październiku i listopadzie stopa bezrobocia znalazła się na najniższym poziomie, jaki udało się zanotować od czerwca 1991 roku (8,2%). Wiele wskazuje na to, że dobre wyniki doczekają się kontynuacji również w nadchodzących miesiącach. Czy w takich realiach kariera w finansach będzie na wyciągnięcie ręki? Czy finansiści mogą liczyć na oferty pracy?

Przeczytaj także: Analiza rynku pracy: instytucje finansowe

Kariera w finansach stoi otworem?


Wprawdzie ostatnie miesiące przyniosły ochłodzenie w ofertach pracy skierowanych do finansistów, to nie tracą oni rezonu. Z ostatniego badania Confidence Index autorstwa PageGroup wynika, że przeszło 57 proc. specjalistów w dziedzinie finansów dobrze ocenia obecną sytuację na rynku pracy. Jeżeli szukają oni zmian, to głównie po to, aby poszerzać swoje kompetencje.

Motywatory zmian


Najbardziej powszechnym powodem, dla którego finansiści podejmują decyzję o zmianie pracy, jest chęć rozwoju posiadanych umiejętności. Taką odpowiedź wskazało aż 52,7 proc. respondentów badania PageGroup. Widać zatem, że kariera w finansach nie lubi stagnacji. Dla 1/3 ankietowanych najistotniejszym czynnikiem jest proponowane na nowym stanowisku wynagrodzenie (28 proc.). Istotne znaczenie ma też to, czy firma kieruje się etyką. Niemal 30 proc. przedstawicieli branży finansowej poszukuje pracy w miejscu, które może pochwalić się lepszą kulturą organizacyjną w tym zakresie.
– Wprawdzie wyższa pensja ciągle pozostaje jednym z głównych motywatorów do zmiany pracy. ale częstokroć nie jest to już czynnik o najwyższej wadze. Dzieje się tak, ponieważ coraz większa rzesza pracowników zaczyna myśleć o swojej karierze zawodowej w perspektywie długofalowej – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w PageGroup. – Stąd coraz częściej kariera finansach postrzegana jest jako oferowana przez firmę możliwość rozwoju. To także szansa pozyskania nowych, często niekiedy bardzo wyspecjalizowanych umiejętności, które nie są jeszcze bardzo powszechne na rynku pracy. Pracownicy zwracają także uwagę na perspektywę pracy przy ciekawszym produkcie lub projekcie, czy też nowy dla nich profil firmy i jej usług, do której chcą aplikować. Ważne są dla nich także takie kwestie jak szkolenia, posługiwanie się nowymi narzędziami w pracy (np. system ERP, który wspomaga planowanie zasobów przedsiębiorstwa) lub możliwość częstszego niż dotychczas posługiwania się w pracy językiem obcym. Pracownicy wiedzą dobrze, że dzięki takim opcjom zyskują lepszą pozycję startową w przyszłości, jeśli chodzi o stanowiska, które mogą kiedyś zajmować – podkreśla Piotr Dziedzic.

fot. joyfotoliakid - Fotolia.com

Kariera w finansach stoi otworem?

Ponad połowa zatrudnionych w branży finansowej dobrze ocenia sytuację na rynku w Polsce.


Co ciekawe, w porównaniu do trzeciego kwartału minionego roku, w czwartym kandydaci szukając pracy zwracali większą uwagę na takie kwestie jak wspomniana kultura etyczna firmy (wzrost o 6 p.p.) i work-life balance (wzrost o 9 p.p.). Spadła natomiast liczba wskazań dla chęci rozwoju nowych umiejętności (spadek o 5 p.p.). Coraz mniej osób w poszukiwaniu nowej posady kieruje się także względami finansowymi (spadek o 7 p.p.). Mimo tych różnic rozwój i etyka organizacji wciąż pozostają na czele wśród czynników motywujących do zmiany dotychczasowego zatrudnienia.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Czas poszukiwania pracy – założenia a rzeczywistość


Co ciekawe, w przypadku czasu potrzebnego do znalezienia nowej pracy rzeczywistość przewyższa oczekiwania badanych osób. Okazuje się bowiem, że połowa pracowników branży finansowej uważa, że poszukiwanie pracy zajmie ok. 3 miesiące (49,5 proc.). W tym prawie jedna na dziesięć osób zakłada, iż znajdzie nową propozycję w przeciągu tylko jednego miesiąca. Tymczasem w rzeczywistości ponad 75 proc. osób zostaje zatrudniona w nowej firmie w okresie poniżej 3 miesięcy, przy czym aż 44,3 proc. ankietowanych znajduje pracę w ciągu trzydziestu dni od rozpoczęcia poszukiwań.
– Na taką sytuację mają wpływ dwa czynniki. Pierwszy, to dotychczasowe – już historyczne – podejście pracowników do procesów rekrutacyjnych, które zwykle trwały dość długo. Drugi, to fakt, że aktualnie mamy rynek pracownika i dotyczy to wszystkich branż w gospodarce. W takiej sytuacji same firmy zmieniają więc podejście do własnego employer brandingu, m.in. skracając czas przeznaczany na rekrutację. Wszystko po to, aby sprawnie pozyskać najbardziej wartościowych pracowników, w tym tzw. talenty, którzy cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony wielu firm – podkreśla Piotr Dziedzic.

O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez PageGroup w Europie kontynentalnej, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji i Belgii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page lub Page Personnel. W czwartym kwartale 2016 roku w sondażu wzięło udział ponad 60 tysięcy respondentów, w tym ok. 820 ankietowanych z Polski. Wyniki badania są ogłaszane co kwartał.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: