eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie po work-life balance?

Gdzie po work-life balance?

2016-02-23 11:04

Gdzie po work-life balance?

Gdzie po work-life balance? ©  faithie - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, jak ważna jest równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, nie trzeba przekonywać już chyba nikogo. Zespół employer brandingu HRK przyjrzał się, w której branży najłatwiej jest ją osiągnąć. Z badania „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał” wynika, że liderami w tej kwestii są firmy informatyczne, telekomunikacyjne, produkcyjne, przedstawiciele branży FMCG oraz organizacje działające w sektorze BPO.
Wśród 100 przebadanych przez HRK pracodawców oferujących work-life balance, liderami okazały się przedsiębiorstwa z sektora ICT. To właśnie one, znacznie częściej niż przedstawiciele innych sektorów, zamieszczają w ogłoszeniach rekrutacyjnych, zakładce "kariera" oraz materiałach dotyczących polityki HR informację o work-life balance.
– Nie oznacza to jednak, że obciążenia w tej branży są mniejsze - funkcjonuje w niej po prostu szereg rozwiązań pozwalających na elastyczne kształtowanie formy i czasu pracy, co nie pozostaje bez znaczenia dla równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym - podkreśla Joanna Kotzian, Menedżer Employer Brandingu w HRK – że

Dostęp do technologii usankcjonował w branży ICT zdalne wykonywanie obowiązków i elastyczne godziny pracy, wiele projektów realizowanych jest w wirtualnych zespołach, których członkowie pracują w różnych lokalizacjach. Coraz powszechniejszy jest także IT Contracting, który umożliwia dłuższy urlop po zamknięciu projektu.
- Na sposób podejścia do work-life balance w branży informatycznej i telekomunikacyjnej ma niewątpliwie wpływ ograniczona podaż kandydatów, przy równoczesnym dużym zapotrzebowaniu na kompetencje - wyjaśnia Kotzian.

fot. faithie - Fotolia.com

Gdzie po work-life balance?

Z różnych rozwiązań wspierających work-life balance korzystają głównie software developerzy, java developerzy, web aplication developerzy, programiści, testerzy czy inżynierowie wsparcia technicznego.


Z różnych rozwiązań wspierających work-life balance korzystają głównie software developerzy, java developerzy, web aplication developerzy, programiści, testerzy czy inżynierowie wsparcia technicznego. Ogłoszenia na wymienione stanowiska stanowiły aż 36% ofert z informacją o work-life balance opublikowanych w portalu pracuj.pl w okresie od 15 lipca 2014 do 15 września 2015 r.

Po branży ITC ofertą w zakresie work-life balance najczęściej chwalą się firmy FMCG i produkcyjne (po 15%) oraz organizacje z sektora BPO (14%). Wśród pracodawców deklarujących work-life balance dominują przedsiębiorstwa zagraniczne (79%) i firmy średniej wielkości (69%).

Wśród przyczyn wdrażania programów wspierających pracowników w osiąganiu równowagi pomiędzy różnymi sferami życia pracodawcy wskazują:
 • uwarunkowania kulturowe,
 • rozwiązania korporacyjne,
 • oczekiwania młodych generacji kandydatów,
 • konkurencyjny rynek pracy w branży,
 • oraz wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników.

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym jest w Polsce towarem deficytowym. Firmy, które oferują work-life balance i wykorzystują tę wartość w komunikacji z kandydatami, pozytywnie wyróżniają się na rynku pracy – mówi Kotzian.
Wśród korzyści wynikających z wdrożenia programów WBL, poza kwestiami wizerunkowymi, pracodawcy najczęściej wymieniają:
 • większą efektywność wykorzystania czasu pracy,
 • wzrost produktywności,
 • pozytywny wpływ na poziom zaangażowania i motywację,
 • obniżenie rotacji pracowników,
 • podniesienie zdolności przyciągania młodych talentów,
 • wzrost poczucia bezpieczeństwa, poprawę stanu zdrowia i jakości życia ludzi.

fot. mat. prasowe

Firmy deklarujące programy work-life balance w podziale na branże

Produkcja i FMCG to braże, w których można liczyć na work-life balance.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: