eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa II 2016

Koniunktura przemysłowa II 2016

2016-02-23 12:30

Koniunktura przemysłowa II 2016

Koniunktura przemysłowa II 2016 © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

W drugim miesiącu br. nastroje przedstawicieli przetwórstwa przemysłowego były lepsze niż przed miesiącem. Luty przyniósł także mniejszy pesymizm wśród przedstawicieli firm budowlanych. Wśród usługodawców, tradycyjnie już, najlepsze nastroje panują w sekcji finanse i ubezpieczenia. Co jeszcze wynika z najnowszego opracowania GUS nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach?

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2016

  • W lutym dyrektorzy przedsiębiorstw z większości badanych sekcji oceniają koniunkturę pozytywnie.
  • Optymizm w przetwórstwie przemysłowym utrzymuje się od stycznia zeszłego roku (z wyjątkiem grudnia ubiegłego roku), w bieżącym miesiącu oceny są nieco lepsze niż w styczniu.
  • W budownictwie nastroje lepsze niż w styczniu i analogicznym miesiącu czterech poprzednich lat. Pozytywne oceny w handlu hurtowym utrzymują się już od początku 2014 roku, w bieżącym miesiącu są podobne do tych sprzed miesiąca, choć nieco mniej korzystne od formułowanych przed rokiem. Handel detaliczny w lutym nieco pesymistyczny – oceny są gorsze niż przed miesiącem, ale zbliżone do zgłaszanych przed rokiem.
  • Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa od lutego 2015 r w pozytywnych nastrojach, w lutym br. oceniają koniunkturę lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat.
  • Po raz pierwszy od września 2015 r. pozytywny nastrój towarzyszy przedsiębiorcom zajmującym się zakwaterowaniem i gastronomią – formułowane oceny są lepsze niż w lutym ostatnich siedmiu lat.
  • Od początku 2012 roku nieznacznie poprawiają się korzystne oceny koniunktury formułowane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji.
  • Tradycyjnie już największy optymizm zgłaszają finanse i ubezpieczenia, chociaż bieżące oceny są nieco ostrożniejsze od sygnalizowanych w styczniu 2016 r.
  • W ostatnich miesiącach przedsiębiorcom coraz mniej doskwiera niedostateczny popyt , rosną jednak problemy związane z brakiem wykwalifikowanych kadr oraz niepewność odnośnie ogólnej sytuacji gospodarczej.

1. Przetwórstwo przemysłowe


W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3,0 (0,8 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,8% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 12,8% (przed miesiącem odpowiednio 13,2% i 12,4%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3,0 (0,8 w styczniu).


W lutym portfel zamówień krajowy oraz – w mniejszym stopniu – zagraniczny oceniany jest negatywnie, co wpływa na ograniczenie bieżącej produkcji oraz pesymistyczne opinie dotyczące bieżącej sytuacji finansowej. Należności przedsiębiorstw zmniejszają w niewielkim stopniu, nieco bardziej niż w styczniu i analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty jest nieznacznie mniejszy od zgłaszanego w styczniu i zbliżony do odnotowywanego przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Niezmiennie najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.


Stan zapasów wyrobów gotowych jest zbliżony do poziomu uznawanego za wystarczający. Optymistyczne prognozy portfela zamówień i produkcji są lepsze od formułowanych w styczniu i wpływają na niewielką poprawę oczekiwań dotyczących sytuacji finansowej, negatywnych w ostatnich czterech miesiącach. Powyższe prognozy nie przekładają się jednak na wzrost zatrudnienia – w najbliższych trzech miesiącach planowane są nieznaczne redukcje w tym zakresie. Podobnie jak w styczniu, przedsiębiorcy oczekują, że ceny wyrobów przemysłowych nie zmienią się.

W lutym podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Oceny dotyczące ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) są nieznacznie bardziej optymistyczne od formułowanych w styczniu. Najbardziej korzystne opinie zgłaszają podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: