eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: wszystko zależy od Turcji

Wakacje 2016: wszystko zależy od Turcji

2016-02-23 13:40

Wakacje 2016: wszystko zależy od Turcji

Turcja © WitR - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA opublikował najświeższą analizę poświęconą tegorocznym wyjazdom wakacyjnym poza granice naszego kraju. Autorzy opracowania tradycyjnie już przyjrzeli się pierwszemu tygodniowi sierpnia, a więc okresowi, który nazywany jest tzw. wysokim sezonem. Wynika z niego m.in., że sytuacja w Turcji ciągle się zaognia, a to nie pozostanie z pewnością obojętne dla całej branży turystycznej. Nie inaczej będzie w Polsce.

Przeczytaj także: Wakacje 2016: Turcja bez szans na powodzenie?

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej
I. Turcja kluczem do rezultatów sezonu lato 2016 w turystyce

1. Coraz bardziej wątpliwe tureckie wakacje


Czas pozostający do wakacji kurczy się z każdym dniem, a sytuacja w Turcji nie tylko się nie poprawia, ale powstaje na tym kierunku coraz więcej ryzyk i wątpliwości. W ostatnią środę doszło tam do kolejnego krwawego zamachu w którym zginęło co najmniej 28 osób, a rannych zostało co najmniej kolejnych 61. Na dodatek Turcja oskarża Rosję o intensywne popieranie Kurdów (Kurdów popierają też USA), którzy według Ankary zorganizowali zamach. Turcy niedwuznacznie sugerują możliwość wkroczenia do północnej Syrii, gdy zamachy będą się powtarzać. Grozi to niestety wybuchem nowego lokalnego konfliktu, który może znacznie pogorszyć już teraz niebezpieczną sytuację w regionie.

Wydawałoby się, że turystyka odgrywa w gospodarce tureckiej tak poważną rolę, że państwo to będzie w swoich działaniach politycznych brało ten fakt bardzo mocno pod uwagę. Jednak obserwacja wydarzeń skłania niestety do innego wniosku. Najważniejsza dla Turcji wydaje się kwestia kurdyjska, którą władze tureckie chcą za wszelką cenę rozstrzygnąć po swojej myśli.


Rezultat jest na razie taki, że Turcja zaogniła swoje relacje z niemal wszystkimi sąsiadami i pogorszyła je znacznie z najważniejszymi sojusznikami. Na szczęście na razie wygląda na to, że połączone i wzrastające naciski USA oraz części państw europejskich (szczególnie Francji), równoległe i dość słabo zawoalowane groźby Rosji, oraz ostatnie ostrzeżenia NATO, że w razie konfliktu Turcja pozostanie sama, pozwolą jednak skłonić ten kraj do rozwagi, a światu uniknąć kolejnego i bardzo niebezpiecznego konfliktu.

Zła wiadomość dla tureckiej turystyki - tania ropa daje poczucie większego pola manewru


Turcja jest krajem o strukturalnej nierównowadze zewnętrznej, która jednakże dzięki znacznemu spadkowi cen surowców, głównie energetycznych, uległa ostatnio pewnemu zmniejszeniu, gdyż rachunki płacone za dostawy uległy zmniejszeniu o kilkanaście miliardów dolarów rocznie. Może to być czynnik, który powoduje niestety wrażenie władz, że te korzyści pozwolą zaabsorbować potencjalne straty jakie kraj mógłby ponieść w rezultacie znacznego spadku liczby przyjeżdżających turystów.

Pogląd taki jest w opozycji do poglądu, że Turcja zrobi wszystko, żeby ratować tak istotną dla wpływów oraz zatrudnienia gałąź gospodarki jaką jest tam turystyka. Niestety bieg wypadków coraz wyraźniej wskazuje na to, że ten drugi pogląd nie wytrzymuje próby czasu i najwyższy czas na przyzwyczajanie się do tego, że perspektywy tureckich wakacji mogą wyglądać dużo bardziej pesymistycznie niż się to jeszcze do niedawna wydawało.

Zminimalizować groźbę zapaści tureckiej branży turystycznej mogłyby tylko szybkie i zdecydowane działania o konkretnym charakterze, których zaistnienie nie jest wprawdzie całkowicie wykluczone, ale jednak dość mało prawdopodobne:
  • zdecydowane oddalenie groźby lokalnego konfliktu w północnej Syrii – usunięcie zagrożenia o charakterze militarnym,
  • podjęcie w rozsądnej formie rozmów ze stroną kurdyjską – istotne zmniejszenie zagrożenia o charakterze terrorystycznym,
  • znaczna redukcja cen wyjazdów wypoczynkowych do Turcji (o 10-15 procent).

Turcja zaszkodzi wynikom polskiej branży turystycznej


Jako wariant podstawowy i najbardziej na razie prawdopodobny staje się scenariusz znaczącego ograniczenia wyjazdów polskich turystów na kierunki tureckie. W zestawieniu z równoległym dużym spadkiem wyjazdów do Egiptu i niemal całkowitym ustaniem ruchu do Tunezji oznacza to „wypchnięcie” znacznej liczby polskich turystów z destynacji tanich i postawienie ich w obliczu wyjazdów na kierunki droższe lub z rezygnacji wakacji zagranicznych na rzecz turystyki krajowej.

 

1 2 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Nie ma co przejmować się Turcją, bo...

    Magda Kajzer / 2016-02-25 14:32:46

    Jest tyle miejsc wartych odwiedzenia i to w Europie, niedaleko nas, tanio, a na pewno oryginalnie i bez tłumów turystów. Malutki wycinek takiej "bazy" regionów, miast i miejsc, które warto odwiedzić opisałam na https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/6-miejsc-ktore-warto-zobaczyc-w-2016r-czyli-gdzie-jechac-na-wakacje/, zapraszam do lektury i do podróży, rzecz jasna odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: