eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podróż do USA za hasło do Facebooka?

Podróż do USA za hasło do Facebooka?

2017-04-25 11:43

Podróż do USA za hasło do Facebooka?

Podróż do USA za hasło do Facebooka? © Antonio Gravante - Fotolia.com

Podróż do USA to marzenie wielu Polaków. Okazuje się jednak, że nie wybralibyśmy się tam za wszelką cenę. Z badania zrealizowanego przez wyszukiwarkę KAYAK wynika, że wolelibyśmy zostać w kraju niż np. być zmuszonymi do podania prywatnych informacji. Ale dlaczego w ogóle mielibyśmy je udostępniać?

Przeczytaj także: Fed ograniczy skup obligacji?

Być może już wkrótce podróż do USA będzie oznaczać konieczność udostępnienia swoich prywatnych danych. Takie właśnie plany mają Amerykanie wobec podróżnych z Wielkiej Brytanii i Francji. Dane podróżnych, które Stany Zjednoczone chciałyby poznać podczas przekraczania przez nich granicy, to m.in. hasła dostępu do mediów społecznościowych, listy kontaktów, a także informacje odnośnie reprezentowanych poglądów politycznych. Czy Polacy zdecydowaliby się na podróż do USA, gdyby wymagano od nich tego samego? Wydaje się, że ich zapał mógłby znacznie ostygnąć.

Przeszło połowa ankietowanych przyznała, że odmówiłaby dostosowania się do nowych zasad i nie podała hasła do swoich kont w portalach społecznościowych. 27% respondentów stwierdziło, że mogłoby ujawnić takie informacje, jednak “nie czułoby się z tym komfortowo”. Dla niemal 2/3 wymóg podania tych danych byłby równoznaczny “bezpośrednim pogwałceniem ich prywatności”.

Zapytani, z jakich powodów obawiają się dzielenia dostępem do swoich kont w mediach społecznościowych, 45% Polaków stwierdziło, że nie chce ryzykować, że obca osoba opublikuje coś w ich imieniu, 44% martwi się, że wrażliwe dane np. dotyczące bankowości dostaną się w niepowołane ręce, a 40% niepokoi się, że może wiązać się to wprowadzeniem zmian w ustawieniach ich konta czy usunięciem kontaktów.

Planowana przez nową administrację wielopoziomowa kontrola (ang. extreme vetting) miałaby wiązać się również z obowiązkiem odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. życia prywatnego, poglądów politycznych i religijnych, a także orientacji seksualnej - czymś, na co 32% badanych nie wyraziłoby zgody, a 35% uznałoby za niekomfortowe.

fot. Antonio Gravante - Fotolia.com

Podróż do USA za hasło do Facebooka?

W ramach zwiększania kontroli podczas przekraczania granic USA podróżni z Europy mogą wkrótce być zobowiązani do udostępniania prywatnych informacji, takich jak hasła do ich mediów społecznościowych.


Wprowadzenie tak restrykcyjnych zasad migracyjnych wpłynęłoby nie tylko bezpośrednio na podróżnych, mogłoby mieć także poważne skutki dla kondycji amerykańskiej turystyki. Trzy czwarte badanych Polaków (70%) zadeklarowało bowiem, że wejście podobnego prawa w życie zniechęciłoby ich do wizyty w USA - z czego 30% “zdecydowanie nie wybrałoby” się w podróż do USA.

Vera Pershina Dyrektor Regionalny KAYAK na Europę Wschodnią i kraje nordyckie komentuje:
„Uważnie obserwujemy, jak światowe trendy mogą wpłynąć na podróżnych. Rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa proponowane przez amerykańską administrację budzą duże kontrowersje opinii publicznej i jak pokazuje nasza ankieta - mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na zainteresowanie Polaków wizytą w Stanach Zjednoczonych, ale także na ogólną kondycję turystyki USA”.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez Opinium Research dla KAYAK między 10 i 12 kwietnia 2017 na reprezentatywnej próbie 1 008 dorosłych Polaków (ankieta internetowa).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: