eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niepewność przyspiesza dezinwestycje

Niepewność przyspiesza dezinwestycje

2017-04-06 10:58

Niepewność przyspiesza dezinwestycje

Niepewność przyspiesza dezinwestycje © Syda Productions - Fotolia.com

Najwięksi światowi gracze często decydują się na dezinwestycje, a więc - inaczej mówiąc - na sprzedaż części majątku firmy. Zbywają aktywa mało produktywne, takie, które przestały pasować do ich podstawowej działalności lub te uznane po prostu za zbędne. Ich tropem podąża coraz większa liczba firm. Powody, dla których decydują się na dezinwestycje, najczęściej zależą od regionu. Są to przede wszystkim: nieprzewidywalność otoczenia biznesowego i politycznego oraz zmiany natury regulacyjnej.

Przeczytaj także: Pora na dezinwestycje. Powodem pandemia i działalność konkurencji

Przed nami szósta edycja „Światowego badania dezinwestycji". Jego autorzy przepytali przeszło 900 respondentów zarządzających firmami na całym świecie. Co wynika z udzielonych przez nich odpowiedzi?

Okazuje się, że dezinwestycje firm działających na terenie EMEA podyktowane są w znacznej mierze czynnikami geopolitycznymi. 81% respondentów z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu wskazuje tu niestabilność polityczną, a 73% - Brexit. Zawirowania geopolityczne motywują firmy tego regionu do dezinwestycji niemal dwa razy częściej niż ma to miejsce w przypadku obu Ameryk (59% do 30%). To wprawdzie oznacza najczęściej szybszą sprzedaż, ale kosztem jest tu niższa cena i mniejsza satysfakcja z uzyskanej, długoterminowej wartości.

Jeżeli chodzi o dezinwestycje zakończone sukcesem, to ich liczba również zależy od danego regionu, co związane jest z naciskiem kładzionym na szybkość wychodzenia z inwestycji, a nie na osiąganą wartość. Tylko 6 na 10 przedsiębiorstw reprezentujących EMEA uważa, że dezinwestycje przyniosły im długoterminowe korzyści. Tymczasem w obu Amerykach sądzi tak 88%, a w regionie Azji i Pacyfiku 80% firm. Dla firm z EMEA ważniejsze jest szybkie zakończenie transakcji niż jej wartość (43% respondentów), podczas gdy w Amerykach podkreśla to jedynie 18%, a w Azji i Pacyfiku 29%.

W Amerykach 57% międzynarodowych firm twierdzi, że decyzje o wyjściu z inwestycji były spowodowane zmianami technologicznymi. Duża grupa, ponad 84%, wskazuje również na zmiany regulacyjne. Istotną rolę odgrywa także polityczna niestabilność - 56% respondentów jest skłonnych do dezinwestycji właśnie z tego powodu.
- W wielu przypadkach, szybkie decyzje przedsiębiorstw w zakresie dezinwestycji z jednej strony odzwierciedlają ich dużą elastyczność w obszarze zmieniającego się otoczenia ekonomicznego, prawnego czy politycznego, z drugiej natomiast niosą ryzyko, iż wartość osignięta z takiej transakcji może nie być optymalna - mówi Paweł Bukowiński, Dyrektor w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY, Lider Doradztwa ds. Dezinwestycji w Regionie CSE. – W tak dynamicznie zmieniającym się środowisku, kluczowy jest bieżący przegląd portfela biznesowego i rygorystyczne przygotowanie się do procesu sprzedaży, w momencie kiedy podejmiemy decyzję o dezinwestycji - dodaje.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Niepewność przyspiesza dezinwestycje

Zmiany w otoczeniu biznesowym oraz niepewność geopolityczna powodują przyspieszenie dezinwestycji.


Zmiany podatkowe


Coraz większy niepokój firm planujących dezinwestycje budzą podatki, ale ze „Światowego badania dezinwestycji" EY wynika, że zmiany podatkowe tworzą także nowe możliwości. Prawie połowa (48%) respondentów uważa, że wyzwania związane z podatkami są większe niż rok wcześniej i powodują większą złożoność procesów dezinwestycji. Niemniej 80% przyznaje, że strategiczne przygotowanie przedsprzedażowe, którego celem było ograniczenie negatywnego wpływu ryzyk podatkowych na wartość transakcji, okazało się skuteczne.
- Otoczenie podatkowe pozostaje kluczowym aspektem każdej transakcji - mówi Paweł Bukowiński. – Zrozumienie oraz odpowiednie wyartukułowanie implikacji ryzyk podatkowych i ich wpływu na wycenę, jak również analiza struktury transakcji z punktu widzenia zobowiązań podatkowych oraz ulg podatkowych dostępnych dla potencjalnego kupującego powinny stanowić integralny element przygotowania przedsprzedażowego - dodaje.

Wykorzystanie technologii w tworzeniu przyszłościowych firm


Obecnie zarządzający zdecydowanie bardziej niż kiedyś doceniają wartość narzędzi analitycznych w biznesie. Aż 88% respondentów twierdzi, że zaawansowane narzędzia analityczne pozwalają na szybsze podejmowanie lepszych decyzji dezinwestycyjnych oraz usprawniają proces przygotowania do transakcji.

Analityka opisowa oraz prognostyczna coraz powszechniej wykorzystywane są jako efektywne narzędzia w podejmowaniu decyzji w zakresie portfela biznesowego. Podczas gdy tylko 21% firm korzystało z efektywnej analityki opisowej w trakcie dezinwestycji, aż 49% firm osiągających najlepsze wyniki korzystało z tego narzędzia. Z drugiej strony 48% firm nadal nie korzysta z analityki opisowej lub uznaje ją za nieefektywną.

W grupie firm, które chcą poprawiać swój model operacyjny za pomocą technologii, 49% zamierza zainwestować w robotykę, sztuczną inteligencję (AI), oprogramowanie jako usługę (SaaS) oraz internet rzeczy (IoT). Celem jest poprawa efektywności przyszłych dezinwestycji - co podkreślają przede wszystkim przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego. Aż 73% z nich zamierza zainwestować w nowoczesne technologie właśnie z tego powodu.
- Inwestycje w nowe technologie stanowią jeden z kluczowych filarów strategii budowania długoterminowej wartości przez przedsiębiorstwa – mówi Paweł Bukowiński. – Nowe narzędzia analityczyne pozwalają na bardziej kompleksową analizę złożonych danych z wielu źródeł. W rezultacie umożliwiają szybsze decyzje oparte na lepszej informacji, co jest kluczowe z punktu widzenia zarządzania w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym - dodaje.

O badaniu
Badanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez EY oraz FT Remark, wspólne przedsięwzięcie Financial Times oraz Mergermarket. W badaniu udział wzięło ponad 900 zarządzających z dużych firm i korporacji oraz 100 partnerów z funduszy private equity. Badanie prowadzono od października do grudnia 2016. Prawie 1/4 przebadanych firm ma przychody w wysokości 1-5 mld USD, a 42% ma przychody powyżej 5 mld USD. W badaniu reprezentowanych było 9 sektorów gospodarki, ale przede wszystkim koncentrowano się na sektorze produktów konsumenckich, bankowości i usług finansowych, biotechnologii oraz technologii.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: dezinwestycje, inwestycje, rozwój firmy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: