eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II kw. 2016 r.

Monitor Rynku Pracy II kw. 2016 r.

2016-07-13 11:40

Monitor Rynku Pracy II kw. 2016 r.

Rekordowo wysoka rotacja na rynku pracy © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Najnowsza, 24. już fala realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad Monitora Rynku Pracy ujawnia dobre nastroje wśród pracowników. Cechuje ich otwartość na zmianę pracodawcy oraz przekonanie o możliwości znalezienia nowego zatrudnienia. Jednocześnie jednak nie maleją obawy dotyczące utrzymania dotychczasowej posady. Podkreślenia wymaga również rekordowy wręcz poziom rotacji na rynku pracy - od początku bieżącego roku pracę lub stanowisko zmieniła niemal 1/3 polskich pracowników.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy I kw. 2016 r.

29% zmieniło pracę, a 37% nie wyklucza zmian?


Rezultaty badań przeprowadzonych w ostatnich czterech kwartałach wskazywały, że poziom rotacji na polskim rynku pracy utrzymuje się na niezwykle wysokim, sięgającym około 25% poziomie. Najświeższe dane z II kwartału bieżącego roku wskazują jednak, że trend wzrostowy doczekał się kontynuacji. Wskaźnik rotacji wzrósł względem poprzednich 3 miesięcy aż o 4 punkty procentowe (2 punkty procentowe w ujęciu rocznym). Tym samym Polska pod względem fluktuacji zatrudnionych znajduje się obecnie na pierwszej pozycji w Europie.

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy w Polsce

W stosunku do poprzedniego kwartału odsetek osób zmieniających pracę w Polsce zwiększył się o 4 p.p. i w 2016Q2 wynosił 29%.


Kolejny kwartał z rzędu kluczowym powodem zmiany pracodawcy było znalezienie lepszych warunków zatrudnienia (44%), a także osobiste dążenie do zmian (26%). Warto jednak podkreślić, że w ostatnim półroczu znaczenia nabrały również przeobrażenia w strukturze firmy (co należy odczytywać raczej jako zwolnienie, a nie odejście pracownika) - ten powód wskazało aż 26% respondentów, którzy w minionym półroczu zmienili miejsce pracy.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Mimo wysokiej rotacji obserwujemy nadal niskie poczucie stabilności aktualnego stanowiska. Aż 37% osób zadeklarowało co najmniej umiarkowane obawy, czy utrzymają obecną pracę w ciągu nadchodzącego półrocza. To wzrost aż o 7 punktów procentowych wobec poprzedniej edycji, choć należy zwrócić uwagę, że też tylko o 1 punkt procentowy więcej niż odnotowano na koniec 2015 roku.

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynkach pracy w Europie

Średnia dla badanych krajów europejskich od ostatniego kwartału wzrosła o 2 p.p. i wyniosła 23%.


Jak komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan:
„Zwiększenie rotacji na rynku pracy, z woli pracowników a nie pracodawców i to mimo, że maleje udział osób szukających nowej pracy świadczy, że znalezienie lepszej pracy jest coraz łatwiejsze. Wynika to ze wzmocnienia siły przetargowej pracowników wobec pracodawców. Rosły inwestycje i sprzedaż więc zwiększał się popyt na pracowników, rosło zatrudnienie i malało bezrobocie, a podaż pracy jest ograniczona przez trend demograficzny, niski wiek emerytalny i emigrację. Coraz więcej pracodawców sygnalizuje problem braku pracowników. Silniejsze niż w innych państwach europejskich obawy o utratę pracy są uzasadnione, ponieważ nasza gospodarka wymaga głębszej i szybszej restrukturyzacji niż gospodarki bardziej rozwiniętych państw. Jedyną przewagą konkurencyjną większości naszych przedsiębiorstw, nie mających kapitału, nowoczesnych technologii i silnych marek, jest elastyczność zatrudnienia. Na szczęście dla naszego poczucia bezpieczeństwa wzrost obaw o utratę pracy jest równoważony przez wzrost optymizmu co do możliwości znalezienia lepszej pracy, wynikający ze wzmocnienia pozycji pracowników na rynku pracy.”

fot. mat. prasowe

Poszukiwanie nowego zatrudnienia

Najbardziej aktywni w poszukiwaniu pracy respondenci w wieku 18-24 lat – co siódmy badany w tej grupie aktywnie szukał nowej pracy (14%), a co czwarty rozglądał się za nowym pracodawcą (24%).


 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: