eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co Polacy myślą o NATO i bezpieczeństwie kraju?

Co Polacy myślą o NATO i bezpieczeństwie kraju?

2016-07-08 10:58

Co Polacy myślą o NATO i bezpieczeństwie kraju?

Co Polacy myślą o NATO? ©  luzitanija - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

8 i 9 lipca w Warszawie odbywa się szczyt NATO. Z tej okazji ARC Rynek i Opinia postanowił zapytać Polaków o ich stosunek do Traktatu Północnoatlantyckiego. Okazuje się, że 6 na 10 badanych ufa, iż w razie zagrożenia bezpieczeństwa terytorium naszego kraju udzieli on nam pomocy, co trzeci jest odrębnego zdania. Jednocześnie okazuje się, że Polacy obawiają się ataku terrorystycznego, do którego mogłoby dojść w czasie warszawskiego spotkania.

Przeczytaj także: Jaki mamy stosunek do NATO?

Okazuje się, że w kontekście bezpieczeństwa naszego kraju Polacy bardziej ufają NATO niż Unii Europejskiej. 6 na 10 ankietowanych uważa, że uczestnictwo w pakcie gwarantuje nam ochronę. Co trzeci badany jest jednak bardziej sceptyczny i uważa, że powinniśmy liczyć tylko na własne siły.

51% respondentów twierdzi, że ewentualny atak terrorystyczny podczas szczytu NATO w Warszawie jest prawdopodobny lub bardzo prawdopodobny. Jednocześnie okazuje się, że zaledwie 36% z nas jest przekonanych o możliwości przeciwdziałania zabiegom terrorystów.

Nieco ponad połowa badanych jest zdania, że nakłady na wojsko powinny zostać powiększone. Przeciwną opinię wyraża zaledwie 7% respondentów.

Głównymi zagrożeniami bezpieczeństwa są według Polaków nagły napływ dużej liczby imigrantów (66%) oraz atak organizacji terrorystycznej (65%).

fot. mat. prasowe

Na czym/ kim Polska powinniśmy opierać bezpieczeństwo naszego kraju?

Połowa Polaków (53%) uważa, że NATO to organizacja, na której należy oprzeć bezpieczeństwo Polski.


Komentarz


„Cechą obecnej sytuacji Polski jest to, że – na szczęście – większość zagrożeń związanych z bezpieczeństwem ma, jak dotąd, charakter hipotetyczny. Nie zdarzyło się jeszcze nic, co w sposób bezpośredni stanowiłoby realne zagrożenie, np. napływ imigrantów czy zamach terrorystyczny. W związku z tym percepcja społeczeństwa nie jest oparta na własnych doświadczeniach jak ma to miejsce w społeczeństwach zachodnich. Dla Polaków są to tematy znane głównie z mediów, w których są eksponowane i omawiane. Opinie Polaków są oparte także na własnym rozeznaniu tematu i przekazie rodzinnym. Pokazuje to wynik dla ściany wschodniej – respondenci tam mieszkający, w przeszłości doświadczeni przez dwie okupacje, bardziej sceptycznie podchodzą do potencjalnej pomocy ze strony sojuszników kraju.” – komentuje Łukasz Mazurkiewicz, prezes ARC Rynek i Opinia

fot. mat. prasowe

Czy uważasz, że polskie służby są w stanie zapobiec zamachom terrorystycznym?

4 na 10 Polaków uważa, że Polska raczej nie jest w stanie skutecznie zapobiegać terroryzmowi.


„Nasze badania pokazują, że Polacy najbardziej obawiają się tego, o czym aktualnie głośno jest w mediach, czyli obecnie napływu imigrantów oraz ataków terrorystycznych. Można się spodziewać, że w okresie szczytu NATO w Warszawie temat zagrożeń wojskowych zajmie pierwsze miejsce w debacie medialnej, a więc w świadomości społeczeństwa. Warto zwrócić uwagę, że temat bezpieczeństwa jest w Polsce stale obecny. Coraz większe jest zainteresowanie młodych ludzi historią, zwłaszcza najnowszą, co powoduje, że mają oni więcej obaw niż osoby ze starszego pokolenia. Podchodzą oni znacznie bardziej sceptycznie do oficjalnych relacji państwowych i jest większe przekonanie, że w razie konfliktu Polacy nie do końca powinni liczyć na pomoc swoich sojuszników. Dodatkowo społeczeństwo obserwuje bezradność Unii Europejskiej wobec np. kryzysu gospodarczego w Grecji czy fali uchodźców, co dodatkowo może wpływać na sceptycyzm wobec sojuszów. Warto podkreślić, że Polacy wyciągnęli wnioski ze zdarzeń historycznych i odrobili lekcję, co oznacza, że nie wierzą bezgranicznie w doskonałość obecnych systemów bezpieczeństwa. Traumy Września 1939 czy Powstania Warszawskiego spowodowały duży realizm w ocenie sytuacji. Owszem wierzymy w sojusze, jednak nie ślepo i z dużą doza realizmu.” – dodaje Łukasz Mazurkiewicz

Informacja o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) w dniach 6-9.06.2016 na reprezentatywnej (ze względu na: płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania) grupie Polaków, N=931. Respondenci – osoby w wieku 15-55 lat.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: