eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ataki terrorystyczne, populizm, przemoc polityczna. Biznes pod presją

Ataki terrorystyczne, populizm, przemoc polityczna. Biznes pod presją

2017-04-16 00:41

Ataki terrorystyczne, populizm, przemoc polityczna. Biznes pod presją

Terroryzm przybiera nia sile © Creativa Images - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ataki terrorystyczne niestety przybierają na sile. Na przestrzeni ostatniego roku ich liczba w ujęciu globalnym wzrosła o 14%, a w krajach zachodnich o - bagatela - 174%. Do tego, coraz bardziej dają o sobie znać destabilizujące otoczenie inwestorskie tendencje populistyczne i protekcjonistyczne. W których krajach ryzyko jest największe? Które z branż są narażone na nie w największym stopniu. Odpowiedzi na te pytania udziela najnowsza "Mapa ryzyk politycznych, terrorystycznych i przemocy politycznej" autorstwa Aon.

Przeczytaj także: Terroryzm i populizm. Nowe zagrożenia dla biznesu w Europie

Mapa Ryzyk 2017 to wspólne przedsięwzięcie firmy Aon oraz Roubini Global Economics i The Risk Advisory Group. Opracowanie, przyglądające się ryzykom politycznym, terrorystycznym oraz przemocy politycznej, może stanowić nieocenioną pomoc w zarządzaniu ryzykiem w organizacji. Tym bardziej, że ataki terrorystyczne stają się niestety chlebem powszednim współczesnego świata, narażając firmy na utratę zysków i zakłócenia w łańcuchu dostaw. Niezbyt dobrą wiadomością dla biznesu są również wzmacniające się w krajach rozwiniętych tendencje protekcjonistyczne i populistyczne, które mogą przełożyć się na wzrost ryzyka politycznego w państwach wschodzących. Wszystkie te okoliczności sprawiają, że kwestią niemal kluczową staje się zarządzanie kryzysowe. Dziś musi ono jednak wykraczać znacznie poza ochronę mienia, zwłaszcza w przypadku sektora paliwowego transportu oraz sprzedaży detalicznej.

Główne wnioski: świat


 • Wzrost liczby ataków terrorystycznych
  W 2016 roku ataki terrorystyczne wzrosły o 14%, z 3633 (2015) do 4151 (2016). Najsilniejszy, bo sięgający 174% wzrost, widoczny był w krajach zachodnich (z 35 ataków w 2015 roku do 96 w 2016 roku). Mimo iż ataki terrorystyczne w istotny sposób dotknęły zachodnie kraje, to wciąż jednak stanowią one niespełna 3 procent wszystkich aktów terrorystycznych, do których dochodzi na świecie.
 • Ataki terrorystyczne na koncerny paliwowe i gazowe
  W 2016 roku najczęściej ofiarą ataków terrorystycznych o podłożu komercyjnym padały koncerny paliwowe i gazowe. Trend ten będzie miał swoją kontynuację w 2017 roku.
 • Nieznaczna poprawa w obszarze ryzyk politycznych
  2017 to pierwszy rok w ciągu ostatnich czterech lat, kiedy taka sama liczba krajów odnotowała wzrost jak i spadek zagrożenia ryzykami politycznymi dla inwestorów, co sugeruje nieznaczną poprawę w stosunku do okresu poprzedniego.
 • Wzrost ryzyka w związku z potencjalnymi nieporozumieniami między USA i Unią Europejską
  Potencjalne nieporozumienia między USA i Unią Europejską w zakresie sankcji gospodarczych mogą powodować wzrost ryzyka dla inwestorów w takich krajach jak Iran, Rosja, a nawet Kuba.

fot. mat. prasowe

Mapa ryzyk politycznych, terrorystycznych i przemocy politycznej w 2017 r.

Zagrożenie terrorystyczne istnieje obecnie w 43% krajów.


Główne wnioski: Europa

 • Ataki terrorystyczne rosną szczególnie w Niemczech
  Kilkukrotny wzrost liczby ataków terrorystycznych w Niemczech z 2 w 2015 roku do 17 w 2016 roku. Islamski ekstremizm jest główną przyczyną wzrostu poziomu ryzyka w tym kraju z niskiego do umiarkowanego, warto przy tym jednak wziąć też pod uwagę wzrost prawicowego ekstremizmu związanego z uchodźcami.
 • Wzrost ryzyk związanych z terroryzmem i przemocą polityczną w 7 krajach: Albanii, Niemczech, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Watykanie, spadek zaś w Bośni i Hercegowinie oraz na Słowacji.
 • Wysoki poziom ryzyka politycznego w Krajach Wspólnoty Niepodległych Państw i Zakaukazia
  Prognozy słabego wzrostu gospodarczego mogą oznaczać wysoki poziom ryzyka politycznego w Krajach Wspólnoty Niepodległych Państw i Zakaukazia, szczególnie że konflikt na Ukrainie wydaje się odżywać na nowo. Jednakże, jak w przypadku innych gospodarek opartych na surowcach, wyższe ceny ropy powinny osłabiać napięcia w gospodarce obecne w latach 2015/2016.
 • Ryzyka związane ze złagodzeniem polityki USA wobec Rosji
  Potencjalne złagodzenie polityki USA wobec Rosji może spowodować ograniczenie dostępu do finansowania zagranicznego dla sektora surowcowego i dla niektórych banków. Szybkie zniesienie sankcji spowodowałoby gwałtowną reakcję kongresu i wywołało napięcia w relacjach z europejskimi sojusznikami. Rozbieżności w zakresie sankcji między USA a Unią Europejską spowodowałyby wzrost ryzyka dla prowadzenia biznesu i tym samym niepewności w działalności gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Liczba ataków terrorystycznych w poszczególnych regionach

Ataki terrorystyczne to częsty scenariusz na Bliskim Wschodzie.


Ataki terrorystyczne i przemoc polityczna - komentarz


Dominika Kozakiewicz, CEO Aon Polska komentuje:
„Ataki terrorystyczne i przemoc polityczna, których nasilenie obserwowaliśmy w 2016 roku, to olbrzymie wyzwanie dla firm, niezależnie, czy działają one wyłącznie na rynku lokalnym czy na rynku międzynarodowym. Zagrożenia związane z terroryzmem i przemocą polityczną dotyczą wielu gałęzi gospodarki, chociaż w największym stopniu sektora paliwowego, turystycznego, detalicznego, logistycznego i lotnictwa. Przedsiębiorstwa muszą mieć świadomość, że mogą doświadczyć wydarzeń, które będą miały wpływ na ich pracowników, operacje i aktywa. Posiadając wiedzę na temat tego, co może się wydarzyć, jesteśmy w stanie w dużo większym stopniu przygotować rozwiązania pomagające zarządzać ryzykiem. To duże wyzwanie dla przedsiębiorców polegające na konieczności wypracowania strategii, która pozwoli na stawienie czoła ryzykom zagrażającym rozwojowi biznesu.”

fot. mat. prasowe

Branże najbardziej dotknięte przez ataki terrorystyczne

Ataki terrorystyczne w największym stopniu doskwierają wydobyciu ropy naftowej.


Ryzyka polityczne - komentarz


Dominika Kozakiewicz, CEO Aon Polska komentuje:
„W związku z rosnącym protekcjonizmem w obszarze handlu międzynarodowego, tendencjami populistycznymi, a także sankcjami gospodarczymi, zmienia się globalny krajobraz, co z kolei nie pozostaje bez wpływu na rynki wschodzące. Dlatego dużo istotniejsze niż kiedykolwiek dla globalnego biznesu jest zrozumienie i ograniczanie jego ekspozycji na ryzyko polityczne. Uwzględniając zmiany w polityce handlowej, walutowej oraz migracyjnej, można spodziewać się wzrostu ryzyka kontroli przepływu kapitału, zagrożeń dla łańcucha dostaw i interwencji rządów w gospodarce.”

Informacja o Mapach
Mapa Ryzyk Politycznych Aon pokazuje zmieniające się ryzyka dla biznesu oraz krajów i obejmuje rynki wschodzące (zaawansowane i drugorzędne, kraje nie będące członkami OECD). Mapa powstała we współpracy z Roubini Global Economics i w tym roku świętuje swoje 20-lecie. Mapa ryzyk terrorystycznych i przemocy politycznej Aon reprezentuje szczegółowy, empiryczny i oparty na analizach związanych
z ryzykami dotyczącymi zagrożeń terrorystycznych oraz przemocą polityczną. Od 2007 roku mapa jest przygotowywana we współpracy z The Risk Advisory Group.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: