eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dżihad, terroryzm i uchodźcy: tak Polakom kojarzy się islam

Dżihad, terroryzm i uchodźcy: tak Polakom kojarzy się islam

2015-11-24 11:31

Dżihad, terroryzm i uchodźcy: tak Polakom kojarzy się islam

Z czym Polakom kojarzy się islam? © Oleg_Zabielin - Fotolia.com

Z czym Polakom kojarzy się islam? Z badania, które OBOAK przeprowadził na zlecenie Wydawnictwa Nowe Media, wynika, że pierwsze skojarzenie to "dżihad". Na następne pozycji ex aequo plasują się "terroryzm" oraz "uchodźcy". Jasne staje się zatem, że nasza wiedza o islamie nie jest zbyt obszerna, bazujemy przede wszystkim na przekazach z mediów oraz rozmowach ze znajomymi. Dość interesujący jest również fakt, iż większość z nas uważa, iż muzułmaninem jest prezydent USA. Tymczasem Barrack Obama to chrześcijanin należący do kościoła „The United Church of Christ”.

Przeczytaj także: Uchodźcy, czyli terroryści. Tak uważa co piąty Polak

Przeprowadzone badanie pokazuje, że islam i muzułmanie budzą w nas przeważnie negatywne emocje. Aż 81 proc. badanych poproszonych o podanie skojarzenia z Islamem wskazało na „dżihad”, a po 63 proc. -„terroryzm” oraz „uchodźców”, a 44 proc. „religię monoteistyczną”. Nikt z badanych nie połączył islamu „pokojowym współistnieniem”, „pokojem i harmonią na świecie”, czy też „poszanowaniem praw człowieka”.

Zdaniem połowy respondentów islam to przyczyna niskiego poziomu rozwoju gospodarczego niektórych krajów muzułmańskich, dla 25 proc. istotą tego są inne przyczyny, a kolejne 25 proc. wybrała odpowiedź „trudno powiedzieć”.

93% respondentów jest przekonanych, że status społeczny kobiet jest w islamie o wiele niższy niż mężczyzn. Najczęściej (połowa odpowiedzi) wiążemy to z faktem, iż mężczyzna może mieć kilka żon, 12 proc. jako powód wybrała fakt, że kobiecie przypada mniejszy spadek niż mężczyźnie.

7 proc. nie miało na ten temat zdania. Nikt nie wybrał wersji wyższego statusu kobiety w Islamie, który wynika z faktu, że Koran za grzech pierworodny obarcza winą wyłącznie Adama, nie wspominając imienia Ewy.

54 proc. Polaków uważa, że większość muzułmanów to Arabowie. 46 proc. jest odwrotnego zdania. Ciekawostką w tym pytaniu było brak osób niezdecydowanych. Nikt nie wybrał odpowiedzi „nie mam pojęcia”.

fot. Oleg_Zabielin - Fotolia.com

Z czym Polakom kojarzy się islam?

Aż 81 proc. badanych poproszonych o podanie skojarzenia z Islamem wskazało na „dżihad”, a po 63 proc. -„terroryzm” oraz „uchodźców".


Aż 68 proc. respondentów spotkało osobiście wyznawcę islamu. 64 proc. przyznaje, że nigdy nie czytała żadnej książki o islamie. 33 proc. czytała natomiast ich kilka. Co ciekawe zaledwie 2 proc. respondentów przyznaje, że przeczytali jedną książkę o islamie. Podobnie wynik wygląda dla wielu przeczytanych książek.
- Wyraźnie wzrasta zainteresowanie Polaków islamem, terroryzmem i ogólnie tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – mówi Iwona Dreger, prezes Wydawnictwa Nowe Media. – Patrzymy na to, co dzieje się na świecie, widzimy zagrożenie, więc staramy się zrozumieć, skąd ono się bierze i czy jest sposób, by mu zapobiec.

Barack Obama najbardziej rozpoznawalnym muzułmaninem na świecie


Najtrudniejszym pytaniem w badaniu okazało się rozpoznanie słynnych muzułmanów wśród sportowców, polityków i ludzi show biznesu – aż 56 proc. respondentów nie zaznaczyło nikogo z listy i pozostawiło odpowiedź na to pytanie puste. Autorzy badania celowo pozostawili taką możliwość, aby uniknąć odpowiedzi na „chybił trafił”. Wśród osób, które zdecydowały się rozpoznać kilka osób prym wiódł Barack Obama – obecny prezydent USA, którego wybrało aż 48 proc. respondentów, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na to pytanie. Jest on tym samym najbardziej rozpoznawalnym muzułmaninem na świecie. Co ciekawe Barack Obama jest protestantem i należy do „The United Church of Christ”.

O badaniu
Badanie Ośrodka Opinii Adama Kowalskiego zostało przeprowadzone w październiku 2015 r. na zlecenie Wydawnictwa Nowe Media w związku z wydaniem książki Joela C. Rosenberga „Dwunasty IMAM”. Badanie przeprowadzone zostało za pomocą ankiety elektronicznej w 70 proc. wśród mieszkańców dużych miast, w 30 proc. mniejszych miast, miejscowości i wsi. Próba badania wyniosła 563 osoby – były to osoby w przedziale wiekowym 18-63.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: