eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Hakerzy atakują kraje NATO z chińskich IP

Hakerzy atakują kraje NATO z chińskich IP

2022-03-23 13:00

Hakerzy atakują kraje NATO z chińskich IP

Hakerzy atakują kraje NATO z chińskich IP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z Check Point Research zwrócili uwagę na zeszłotygodniowy, nagły wzrost pochodzących z chińskich adresów IP cyberataków wymierzonych w kraje NATO. Ich ilość była wyższa o 116 proc.

Przeczytaj także: Najczęstsze cyberataki i jak się przed nimi bronić

Eksperci z Check Point Research ustalili, że w porównaniu do okresu przed wojną w Ukrainie, tygodniowa ilość ataków z chińskich IP na kraje NATO wzrosła o 116 proc. oraz o 72 proc. na całym świecie.

Tygodniowa ilość wszystkich cyberataków pochodzących z chińskich IP była w zeszłym tygodniu o 60 proc. wyższa niż w pierwszych trzech tygodniach wojny. Jeszcze wyższy odsetek ataków zaobserwowano na kraje stowarzyszone w NATO – 86 proc. wzrost. W przypadku Polski był to wzrost o 112 proc. względem okresu przed inwazją i o 110 proc. w porównaniu do pierwszych trzech tygodni wojny.

O tym, jak skuteczni potrafią być chińscy hakerzy, przekonał się w styczniu 2022 roku koncern medialny News Corp., wydawca dziennika Wall Street Journal. 20 stycznia br. atak dał hakerom dostęp do maili i dokumentów pracowników koncernu, w tym dziennikarzy. Zhakowano m.in. materiały Wall Street Journal, Dow Jones, New York Post, News Technology Services, News UK - napisał wydawca w mailu wysłanym do personelu.

Choć adresy IP wskazują na Chiny, to analitycy Check Point Research zaznaczają, że nie można przypisać cyberataków chińskim podmiotom cyberprzestępczym. Ich obserwacje mówią jedynie, że po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej hakerzy, zarówno w Chinach jak i spoza Chin, coraz częściej wykorzystują chińskie adresy IP jako źródło ataków.
W miarę nasilania się konfliktu rosyjsko-ukraińskiego zaciekawiły nas cyberataki pochodzące z Chin, a w zasadzie z chińskich adresów IP. Należy podkreślić, że nie możemy dokonać atrybucji podmiotom chińskim, ponieważ w cyberbezpieczeństwie trudno jest ją ustalić bez dodatkowych dowodów. Jasne jest jednak to, że hakerzy wykorzystują chińskie adresy IP do przeprowadzania cyberataków na całym świecie, zwłaszcza w krajach NATO. Adresy IP są prawdopodobnie używane przez hakerów w Chinach i spoza granic Chin. Trend może mieć wiele znaczeń. Na przykład może pokazywać, gdzie obecnie łatwo lub tanio skonfigurować i operować pewnymi usługami lub gdzie najłatwiej ukryć prawdziwe źródła ataku. Może również wskazywać, w jaki sposób globalny ruch cybernetyczny jest obecnie kierowany - wyjaśnia Omer Dembinsky, kierownik grupy analizy danych w firmie Check Point Software.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki dla państw NATO

W przypadku Polski był to wzrost o 112 proc. względem okresu przed inwazją i o 110 proc. w porównaniu do pierwszych trzech tygodni wojny.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: