eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: turyści dopiszą, ale w przyszłym roku

Wakacje 2016: turyści dopiszą, ale w przyszłym roku

2016-06-30 10:37

Przeczytaj także: Wakacje 2016: w biurach podróży pusto


Traveldata wielokrotnie opisywała spółkę jako rokująca bardzo dobrze i wycenianą, zwłaszcza na tle notowań zachodnich koncernów turystycznych relatywnie nisko, a w szczególności przy uwzględnieniu wysokiej jakości aktywów Rainbowa i jego bardzo dużych indywidualnych perspektywach rozwoju biznesu, jak również całego polskiego rynku turystyki wyjazdowej.
Niejako potwierdzeniem takiego stanowiska było zdecydowane podniesienie wyceny Rainbowa, tym razem do rekordowej wartości 34,37 złotego wydane 17 maja przez tenże BM BGŻ BNP Paribas. Jednak jeszcze bardziej praktycznym potwierdzeniem jest wykres zmian cen jego akcji na tle cen akcji obu zachodnich koncernów na przestrzeni ostatniego roku, który w całej rozciągłości potwierdza tezę TravelDATA o „pokrzywdzeniu” wyceny Rainbowa wobec obu liderów europejskiej turystyki, jakie miało miejsce w okresach przeszłych.

Naszym zdaniem ostatnia rekomendacja BM BGŻ nastąpiła tym razem już na poziomie nieodległym od rzeczywistej wartości spółki , ale sytuacja może ulec jeszcze zmianie, bowiem w obecnych trudnych warunkach rynkowych Rainbow radzi sobie, jak na razie nadspodziewanie dobrze, co może się przekładać na kolejne wzrosty wartości tej spółki.

TravelDATA ma również wyrobioną opinię (zdecydowanie pozytywną) na temat wartości innych polskich wiodących touroperatorów, zwłaszcza Itaki oraz Grecos Holiday, ale są to firmy prywatne więc nie poruszamy tej kwestii publicznie. Rainbow jest natomiast spółką giełdową i jako taka regularnie publikuje określone odpowiednimi standardami raporty, co pozwala swobodnie komentować takie informacje w celu podniesienia wiedzy branżowego środowiska turystycznego (i nie tylko) o tym touroperatorze.

II. Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1. Zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 24 czerwca.
W minionym tygodniu ceny wzrosły o średnio 17 złotych, a największe zniżki wystąpiły na Lanzarote (tydzień wcześniej były tam bardzo duże zniżki cen), Majorce i w Maroku – o 337, 71, 65 złotych. Największe zniżki cen miały miejsce na Chalkidiki, Tureckiej Riwierze i w Marsa Alam – o 130, 50 i 30 złotych.
Przebieg zmian średniej ceny w poszczególnych tygodniach tegorocznego sezonu przedstawia poniższy wykres, a zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.

fot. mat. prasowe

Ceny na lato 2016 vs ceny sprzed 7 dni

W ciągu tygodnia najbardziej zdrożały Wyspy Kanaryjskie.


2. Badanie średniej ceny lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w wyniku ostatniego wzrostu cen, stały się one ponownie wyższe od poziomu ubiegłorocznego, a mianowicie o 20 złotych. Warto zaznaczyć, że już od pewnego czasu oscylują one w pobliżu średnich cen z sezonu 2015 stając się od nich na przemian nieco niższe lub nieco wyższe.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen vs first minute

Niższe ceny niż w październiku oferuje jedynie Egipt i Turcja.


Przebieg różnicy cen rok do roku w poszczególnych tygodniach tegorocznego sezonu przedstawia poniższy wykres, a sytuację w tym zakresie w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.

Spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen wycieczek rok do roku już szósty tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 173 złote (poprzednio była droższa o 165, 161, 204, 165, 147, 144, 129, 38, 66, 89, 69 i 25 złotych), a wcześniej była tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych). Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak ceny Grecji, a szczególnie Kanarów zanotowały wówczas dość istotne spadki. Ta pierwsza utrzymuje nadal pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 108 złotych (poprzednio była droższa o 99, 113, 120, 102, 99 i 83 złote), przy czym z jej wysp konsekwentnie największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos i Kreta – o 205 i 182 złote, a spadki Korfu i Zakintos – o 38 i 28 złotych.

Po dwutygodniowym przebywaniu wśród kierunków tańszych niż przed rokiem ponownie do bardziej kosztownych powróciły Kanary, które są teraz droższe o średnio 13 złotych - poprzednio Kanary były tańsze o 93 i 36 złotych, wcześniej droższe o 27 złotych, a jeszcze wcześniej tańsze o 12 złotych i droższe o 37, 38, 141 i 3 złote, a w jeszcze dawniejszych tygodniach tańsze o 17, 23, 23, 62, 70, 70, 57 i 46 złotych). Jak widać ceny Kanarów prezentują wobec ubiegłego sezonu typowy przekładaniec. Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsze niż przed rokiem pozostaje Lanzarote – o 157 złotych, a znacznie niższe ceny do zeszłorocznych ma obecnie Teneryfa - o aż 199 złotych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: