eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: w biurach podróży pusto

Wakacje 2016: w biurach podróży pusto

2016-06-22 12:50

Przeczytaj także: Wakacje 2016: kolejny cios w biura podróży


  • część agentów (mniej więcej 1/4 do 1/3) jest dość mocno przekonanych, że ten sezon jest już w dużej mierze „ustawiony” (na poziomie lekkich spadków sprzedaży). Wskazują przy tym na takie nowe zjawiska, jak zwiększona aktywność remontowo-modernizacyjna, która skutkuje „przytrzymaniem” wielu osób w miejscu zamieszkania i ograniczeniem wyjazdów wakacyjnych do obszaru Polski, chociaż z organizacyjnego punktu widzenia nie istnieje tutaj żadne silne uzasadnienie takiego wyboru. Istotnym czynnikiem wpływu może być jednak nadwerężony przez remontowe wydatki stan rodzinnych finansów.
  • mniej więcej tyle samo agentów (w Polsce B) jest dość mocno przekonanych o zdecydowanej poprawie, o ile nie wręcz eksplozji koniunktury w sezonie 2017. Opinie takie opierają na wnioskach wynikających z osobistych kontaktów z lokalnym środowiskiem i na własnej intuicji.

Szanse na wielką hossę w turystyce wyjazdowej A.D. 2017 są duże


Ta ostatnia kwestia jest oczywiście najważniejsza dla bliskiej już przyszłości biur agencyjnych, bowiem nadchodzące 10 tygodni może jeszcze sporo wnieść, ale nie będzie to wkład przełomowy. TravelDATA generalnie zgadza się z tą ostatnią z prezentowanych opinii agentów, gdyż obecne trendy gospodarcze, w szczególności w Polsce B oraz niemal dwuletni odłożony popyt na zagraniczne wycieczki stwarzają wyśmienite szanse na wzrost nawet w granicach sporo ponad 20 procent.

Dla tak pomyślnego dla agentów i większości organizatorów scenariusza istnieją jednak pewne ryzyka. Należą do nich takie które omówimy innym razem, a obecnie jedynie zasygnalizujemy. Najważniejsze z nich to:
  • Brexit – może mieć istotnie ujemny wpływ na koniunkturę gospodarczą i przejściowo negatywny na wartość złotego (który jest jednak już obecnie bardzo niedowartościowany), które to czynniki zapewne zniwelują część z potencjalnego wzrostu w turystyce.
  • Terroryzm – jedynie istotna eskalacja zjawisk o podłożu terrorystycznym może zaszkodzić turystyce. Względna stabilizacja, a zwłaszcza malejąca liczba niebezpiecznych incydentów powinna działać na nią korzystnie.
  • Globalny kryzys światowej gospodarki – na krótka metę niekorzystny, na średnią paradoksalnie może poprawić konkurencyjność i pozycję gospodarczą Polski (podobnie jak kryzys z 2008 roku) i co za tym idzie perspektywy dla rozwoju turystyki.

II. Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1. Zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 17 czerwca. W minionym tygodniu ceny ponownie spadły, tym razem o średnio 31 złotych, (poprzednio spadły o 27 złotych), a przebieg zmian średniej ceny w poszczególnych tygodniach tegorocznego sezonu przedstawia poniższy wykres, a zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.

fot. mat. prasowe

Ceny na lato 2016 vs ceny sprzed 7 dni

W ciągu tygodnia na niemal wszystkich analizowanych kierunkach cen spadły.


2. Badanie średniej ceny lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w wyniku ostatniego spadku, stały się one niższe od poziomu ubiegłorocznego o 35 złotych (poprzednio były niższe o 2 złote).

Przebieg różnicy cen rok do roku w poszczególnych tygodniach tegorocznego sezonu przedstawia poniższy wykres, a sytuację w tym zakresie w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen vs poprzedni rok

Największy spadek cen względem minionego roku odnotowała Turcja.


Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek już szósty tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 165 złotych (poprzednio była droższa o 161, 204, 165, 147, 144, 129, 38, 66, 89, 69, 25, 25 i 23 złote, a wcześniej tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych). Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak ceny Grecji i Kanarów zanotowały wtedy dość istotne spadki. Ta pierwsza utrzymuje nadal pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 99 złotych (poprzednio była droższa o 113, 120 , 102, 99, 83, 143, 79, i 77 złotych), przy czym z jej wysp największe średnie wzrosty cen niezmiennie wykazują Rodos i Kreta – o 209 i 125 złotych, a spadki Korfu i Zakintos – o 37 i 30 złotych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: