eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: w biurach podróży pusto

Wakacje 2016: w biurach podróży pusto

2016-06-22 12:50

Przeczytaj także: Wakacje 2016: kolejny cios w biura podróży


Warte zaznaczenia :


  • od końca kwietnia zaznaczyło się odwrócenie trendu średnich cen wycieczek na Kos, który ostatnio regularnie gości w czołówce najszybciej drożejących kierunków. W tym tygodniu jego cena była wyższa niż przed rokiem o 63 złote, podczas gdy w końcu kwietnia dyskonto cenowe Kos wynosiło jeszcze 141 złotych. W ostatnim tygodniu bardzo mocno wzrosły (o 217 złotych) ceny przelotów na Kos w liniach Ryanair i były one o 169 złotych wyższe niż przed rokiem. Wydaje się, że ruch na Kos wyraźnie wzrasta i ma to związek z malejącymi obawami turystów odnośnie występującej tam wcześniej kwestii migrantów.
  • chociaż i w Niemczech i w Polsce widoczny staje się trend odradzania się sprzedaży Turcji to widać, że jednak relatywnie sporo słabiej sprzedaje się Turcja Egejska, co wyraźnie odzwierciedla się w niskich cenach na tym kierunku. Być może jest to wynikiem skumulowanych obaw zarówno przed terroryzmem jak również przed lokalnym problemem uchodźców.
  • przed dwoma tygodniami po dłuższym okresie spadków ceny przelotów w tanich liniach znalazły się na poziomach najniższych w tym sezonie. Ceny były tak niskie, że prawie pewne było, że niebawem zaczną one rosnąć. I tak się też stało, co oznaczało, że chwilowo przytłumiony popyt (być może przed Euro 2016) dał jednak w końcu znać o sobie. Należy przy tym zaznaczyć, że wzrosty sprzedaży w tanich liniach na najważniejszych kierunkach turystycznych wynoszą blisko 50 procent na Kanarach i blisko 60 procent na kierunkach greckich i to nawet pomimo faktu, że wyjazdy turystyczne organizowane w oparciu o LCC (do tych samych obiektów) są teraz z reguły droższe niż w biurach podróży.
  • zwracają uwagę znacznie atrakcyjniejsze niż niegdyś poziomy cen biura Rainbow w Turcji oraz biur Itaka i Rainbow w Tunezji, choć oferta hoteli nie jest jeszcze zbyt szeroka. Należy zaznaczyć, że tańsze kierunki mogą być w 2017 roku bardzo atrakcyjne dla prawdopodobnie istotnie zwiększonej liczby klientów z Polski , a więc działanie naszych liderów turystyki mogą ewentualnie świadczyć o perspektywicznym zajmowaniu pozycji na kierunkach, które w przyszłym sezonie mają szczególne szanse na duże wzrosty liczby turystów.

III. Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej


1. Po rekordowo niskich poziomach w tym sezonie letnim osiągniętych przed dwoma tygodniami, średnie ceny w tanich liniach Ryanair oraz Wizzair zaczęły wracać do stopniowych wzrostów. W liniach Ryanair zwyżkowały one o 14 złotych (tydzień wcześniej wzrosły o 47 złotych), czyli z 714 do 728 złotych, a zatem o 2 procent. Nieznacznie zdrożały ceny przelotów na Kanary - o średnio 3 złote (z 930 do 933 złotych), a na pozostałych kierunkach o 17 złotych (z 625 do 642 złotych). Najbardziej zdrożały przeloty z Krakowa i z Warszawy do Malagi – o 265 i 110 złotych, a staniały z Warszawy na Korfu – o 104 złote.

Kolejne wzrosty wykazały też ceny przelotów w liniach Wizzair – o średnio 51 złotych, z 745 do 694 złotych, czyli o 6,8 procent. Największe zniżki dotyczyły tym razem rejsów z Katowic do Burgas – o 220 złotych i z Warszawy do Alicante – o 160 złotych, a wzrosty połączenia z Warszawy na Korfu – o 320 złotych.

2. Ceny w liniach Ryanair w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego są jeszcze dość znacząco, bo o średnio 98 złotych niższe, przy czym dużo większy jest spadek cen kierunków kanaryjskich – o 232 złote, a mniejszy na pozostałych kierunkach – o średnio 77 złotych. Największe spadki cen przelotów wobec ubiegłego sezonu odnotowano na rejsach z Warszawy na Gran Canarię i do Alicante – o 556 i 316 złotych, a wzrosty z Krakowa na Maltę i do Barcelony – o 275 i 260 złotych.
Poziomy cen w liniach Wizzair są również niższe niż przed rokiem - o średnio 69 złotych. Najbardziej rok do roku wzrosły ceny przelotów z Warszawy na Cypr – o średnio 165 złotych, a obniżyły się z Warszawy na Sycylię – o 650 złotych. W liniach Norwegian rok do roku znacznie staniały przeloty z Warszawy do Malagi – o 403 złote.

3. W ostatnich dwóch tygodniach ceny rejsów w tanich liniach na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów z wylotami z Warszawy nieco zwiększyły przewagę w zakresie cen nad przelotami czarterowymi, a z Katowic i z Krakowa odwrotnie. Średnia cena rejsów z Warszawy wzrosła w tanich liniach z 738 do 740 złotych, ale w połączeniach czarterowych wzrosły jeszcze bardziej, bo z 1073 do 1106 złotych, a więc średnia różnica wyniosła 366 złotych (poprzednio 335 złotych). Na trasach z Katowic i z Krakowa średnia cena w tanich liniach istotnie wzrosła z 621 do 752 złotych, a w czarterach nieco spadła z 1078 do 1071 złotych. Średnia różnica wyniosła 319 złotych, a więc znacznie mniej niż w poprzednim zestawieniu (457 złotych). Generalnie rzecz biorąc ceny w LCC są w tym sezonie sporo bliższe cenom czarterów niż miało to miejsce w sezonie poprzednim, gdyż w I kwartale (ale często również w II kwartale 2015 roku), różnice cen przelotów z Warszawy oraz z Katowic i Krakowa na korzyść tanich linii przekraczały wtedy nawet 500 złotych.

poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: