eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Młodzi ludzie gotowi na emigrację. Z trudem płacą rachunki

Młodzi ludzie gotowi na emigrację. Z trudem płacą rachunki

2016-03-16 11:22

Młodzi ludzie gotowi na emigrację. Z trudem płacą rachunki

Młodzi ludzie gotowi na emigrację © nito - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Stopa bezrobocia maleje, wynagrodzenia powoli, ale rosną, otoczenie makroekonomiczne wydaje się być niezłe. To widać za mało, aby utrzymać młode pokolenie w kraju. Okazuje się, że Polska ciągle znajduje się na szczycie listy państw, których mieszkańcy - ze względu na brak perspektyw - poważnie rozważają możliwość emigracji zarobkowej. Niemal połowa Polaków w wieku 18-24 lata deklaruje brak pieniędzy na opłacanie codziennych rachunków, dlatego też woli opuścić kraj niż doprowadzić do dalszego zadłużenia się.

Przeczytaj także: Emigracja zarobkowa jest rządzącym na rękę?

Zrealizowany przez Intrum Justitia „Europejski Raport Płatności Konsumenckich” dowodzi, że ponad 4 na 10 młodych Polaków bierze pod uwagę przeprowadzkę do innego kraju, co spowodowane jest ich obecną sytuacją materialną. W tego rodzaju rozważaniach wyprzedzają nas mieszkańcy Węgier, gdzie o chęci wyjazdu mówi 6 spośród 10 ankietowanych. Podkreślenia wymaga również fakt, iż dla 8 większości młodych ludzi żyjących w Polsce (80 proc.) terminowe opłacanie rachunków jest niezwykle istotną kwestią. Tymczasem aż 35% z nich obawia się, że po opłaceniu wszystkich bieżących zobowiązań nie wystarczy im środków "na życie".
„Kłopotliwa sytuacja finansowa młodego pokolenia może wynikać z braku doświadczenia w kontroli finansów osobistych. Z naszego badania wynika bowiem, że mimo tego, iż 60 proc. młodych Polaków wie, jakich rachunków może spodziewać się w danym miesiącu, trudno jest im pogodzić opłaty z codziennymi wydatkami” – komentuje Krzysztof Krauze, Prezes Intrum Justitia Polska.

37 proc. Polaków w wieku 18-24 lata przyznaje, że nie jest w stanie bez zapożyczenia się wydać jednorazowo 300 euro, liczonego jako połowa średniego, miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Nie lepiej jest wśród osób w przedziale wiekowym 25-34 lata. Do takiego problemu przyznaje się aż 26 proc. badanych z tej grupy wiekowej.

Polskie problemy ekonomiczne


Młodzi ludzie najbardziej narzekają na system podatkowy w Polsce. Zdaniem 34 proc. badanych w wieku 18-24 lata oraz 35 proc. w przedziale wiekowym 25-34 lata, jest on główną przyczyną ich kłopotów finansowych. Na kolejnych pozycjach plasują się koszty opieki zdrowotnej i koszty codziennych zakupów. Według młodych Polaków najmniej na sytuację finansową wpływają rozwody, koszty paliwa oraz, co ciekawe, koszty wakacji, a także koszty korzystania z telefonu komórkowego i Internetu.

Na sytuację młodego pokolenia w naszym kraju duży wpływ ma również poziom bezrobocia, który wśród osób w wieku 15-24 lata wynosi 19,30 procent. Dla porównania poziom ten w Niemczech to 7 procent.

fot. mat. prasowe

Młodzi a emigracja zarobkowa

40% młodych ludzi rozważa emigrację zarobkową.


Warto podkreślić, iż jedynie 30 proc. młodych Polaków zadeklarowało, że finansowo radzi sobie lepiej niż przeciętny Europejczyk.

fot. mat. prasowe

Zarządzanie budżetem domowym

60% respondentów uważa, że zarządzania budżetem domowym powinny uczyć szkoły.


Duży problem stanowi także wczesna edukacja z zakresu zarządzania budżetem domowym, a w zasadzie jej brak. Ponad 60 proc. respondentów w wieku 18-24 lata i tyle samo badanych w przedziale wiekowym 25-34 lata zadeklarowało, że już na poziomie edukacji wczesnoszkolnej polskie dzieci powinny uczyć się prawidłowego zarządzania budżetem domowym.

fot. mat. prasowe

Młodzi a opłacanie rachunków

Terminowe opłacanie rachunków okazuje się bardzo istotną kwestią.

„Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci były edukowane w jaki sposób należycie zarządzać finansami. Wczesna edukacja z zakresu ekonomiki budżetu domowego pozwoli wykluczyć nieprzyjemne sytuacje młodych ludzi związane z niedopasowaniem wydatków do dochodów. Równocześnie sprawi, że młode pokolenie pewniej i bez kompleksów wkroczy w dorosłe życie i nie będzie szukało alternatyw rozwoju poza Polską” – zauważa Krzysztof Krauze.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: