eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy kwitnie. Emigracja zarobkowa również

Rynek pracy kwitnie. Emigracja zarobkowa również

2015-12-30 11:55

Rynek pracy kwitnie. Emigracja zarobkowa również

Rynek pracy kwitnie © katy_89 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Mijający rok bardzo dobrze zapisze się w historii polskiego rynku pracy. Na podkreślenie zasługuje przede wszystkim najniższa od 2008 roku stopa bezrobocia. Do tego doszedł również wzrost popytu inwestycyjnego oraz rosnąca konsumpcja, które przełożyły się na wzrost gospodarczy, a ten na powstawanie nowych miejsc pracy. Dobra sytuacja niesie jednak za sobą także zagrożenia - rosnący w siłę rynek pracownika sprawia, że umacnia się presja w sferze wynagrodzeń i rosną deficyty wśród kandydatów do pracy. Work Service uważa, że w niektórych regionach kraju można już mówić o formalnym, a nie realnym, bezrobociu.

Przeczytaj także: Praca za granicą. Ciągle rozważa ją wielu Polaków

Rok 2015 to bezapelacyjnie najlepszy okres polskiego rynku pracy w ciągu ostatnich 8 lat. 12 miesięcy wystarczyło, aby bezrobocie zmniejszyło się o ponad 2 pp., w efekcie czego liczba bezrobotnych skurczyła się o niemal 300 tysięcy. Są więc powody do zadowolenia - z tak dobrymi wynikami ostatni raz mieliśmy do czynienia zaledwie jeden raz - w 2008 roku, w przededniu kryzysu finansowego.

Od stycznia 2015 roku dała się również zaobserwować malejąca stopa bezrobocia, a także niewielki, ale stabilny wzrost wynagrodzeń. Pod koniec listopada średnia płaca brutto sięgnęła 4164,01 zł, co jest równoznaczne ze wzrostem na poziomie 4 proc. rok do roku.
Dobra sytuacja gospodarcza przełożyła się w tym roku na generowanie nowych miejsc pracy. W rekordowych momentach w Urzędach Pracy zalegało ponad 120 tys. nieobsadzonych miejsc, a na szerokim rynku pracę świadczyło ponad 16 milionów Polaków. Tak wyraźne pozytywne zmiany przełożyły się również na poczucie stabilizacji wśród pracowników. Od początku roku spadł odsetek osób obawiających się o zatrudnienie z 28% do 19%, a co drugi pracujący Polak deklarował, że oczekuje wzrostu wynagrodzenia. To wskazuje trend w jakim będziemy podążać w 2016 roku. Większa dynamika wzrostu płac powinna zostać wymuszona poprzez coraz silniejszą konkurencję o kandydatów do pracy– mówi Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.

W jakich obszarach i gdzie znaleźć pracę


Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do po 3 kwartałach 2015 r. powstało 242,8 tys. nowych miejsc pracy. Największą liczbę zanotowało przetwórstwo przemysłowe –50,7 tys. oraz handel; naprawa pojazdów samochodowych – 64 tys. Kolejne miejsca zajęły budownictwo oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

Spadek bezrobocia był widoczny we wszystkich województwach w kraju. Największą różnicę zanotowano w województwie Warmińsko-Mazurskim, o3,5 pp. Pomimo tej poprawy, jest to nadal województwo, które z wynikiem 15,8% notuje najwyższy poziom bezrobocia w skali całego kraju. Z kolei najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce 6,1% (spadek od stycznia 2015 r. o 1,9 punktu procentowego).

fot. katy_89 - Fotolia.com

Rynek pracy kwitnie

Rok 2015 to bezapelacyjnie najlepszy okres polskiego rynku pracy w ciągu ostatnich 8 lat. A jak będzie w roku 2016?


Polski rynek pracy charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem terytorialnym. Na wschodzie obserwujemy słabszą aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw, a to przekłada się na mniejszą liczbę nowych miejsc pracy i wyższy odsetek bezrobotnych. Z kolei w zachodnich województwach zaczynamy zbliżać się do sytuacji, w której bezrobocie ma już znamiona raczej formalne niż realne. Deficyty pracownicze potrafią być tak duże, że wypełnienie pojawiających się wakatów stanowi w wielu przypadkach jedno z kluczowych wyzwań dla pracodawców– mówi Krzysztof Inglot Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Bezrobocie 2005-2015

Stopa bezrobocia spadła do najniższej od 2008 roku

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: