eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Matka Polka Internetowa: czego matki szukają w sieci

Matka Polka Internetowa: czego matki szukają w sieci

2016-03-10 17:03

Matka Polka Internetowa: czego matki szukają w sieci

Matki na forach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Współczesna Matka Polka korzysta z Internetu w celu uzyskania wiedzy o ciąży i macierzyństwie. Specyficznym miejscem aktywności matek są fora internetowe. Ich aktywność była już niejednokrotnie komentowana. Z jednej strony dyskusje matek wywołują kpiny i salwy śmiechu – zwłaszcza gdy mamy do czynienia z naganną ortografią bądź pytaniami, które sięgają granic absurdu. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się profil zbierający tego typu wpisy mam – Beka z mamuś na forach. Z drugiej strony, ilość treści generowanych w internecie przez tę grupę budzi zdumienie. Tylko w ciągu jednego półrocza i ograniczając się jedynie do forów internetowych, matki wygenerowały niespełna milion komentarzy.

Przeczytaj także: Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie? Przygotuj się na spore wydatki

Obecność matek na forach i zaangażowanie w niekończące się wątki Sierpniówek, Wrześniówek, Październikówek… itd. (nazwy mówią o przewidywanym terminie porodu) świadczą o ogromnej potrzebie komunikacji tej grupy z osobami będącymi w podobnej sytuacji życiowej. Dzięki uczestnictwu w życiu społeczności, matki mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, skorzystać z doświadczeń innych mam czy też otrzymać wsparcie w trudnych chwilach. Agencja badawcza IRCenter sprawdziła, co jest przedmiotem troski matek, dzięki analizie najczęściej zadawanych przez nie pytań.

Okres ciąży i porodu najaktywniejszym czasem w dyskusjach kobiet


Kobiety zadają najwięcej pytań w czasie ciąży. Muszą wtedy podjąć wiele decyzji, często nie mając wystarczającej wiedzy. Przyszłe mamy, będące w pierwszej ciąży chętnie korzystają z porad doświadczonych mam. Problemem, który najbardziej interesuje przyszłe mamy jest poród. Często pojawiają się pytania o znieczulenie – jak wpływa na długość porodu, w jakim stopniu pomaga, czy lekarze liczą się z życzeniami rodzącej. Ważny jest dla nich wybór szpitala więc dyskusje dotyczą także konkretnych specjalistów i oddziałów położniczych. Kwestia cesarskiego cięcia także budzi wiele wątpliwości. Ciężarne chcą między innymi wiedzieć jakie są wskazania do jego wykonania.

Jedną z pierwszych kwestii, którą chcą ustalić przyszłe mamy są świadczenia jakie mogą otrzymać. Kobiety pytają jakie formalności powinny zostać załatwione, w jaki sposób liczona będzie wysokość zasiłku. Często nie jest dla nich jasne, w jaki sposób i w jakim zakresie mogą wykorzystać urlop zdrowotny czy też wypoczynkowy.
Kobiety chciałyby także mieć jasność, jakie badania i kiedy powinny być wykonywane. Najczęściej pytano o badania prenatalne – rozterki związane z tym, na które badania się zdecydować. Wątpliwości te wynikają nierzadko z braku pełnych informacji podczas wizyty u lekarza prowadzącego.

fot. mat. prasowe

Etapy, na których kobiety zadają pytania

Najwięcej pytań pada w okresie ciąży i porodu.


fot. mat. prasowe

Najczęściej zadawanie pytania - ciąża i poród

Najwięcej pytań dotyczy porodu oraz należnych matkom świadczeń.


Po porodzie częstotliwość dyskusji maleje


Aktywność kobiet nieco maleje po urodzeniu dziecka, aczkolwiek społeczność, w której funkcjonowały dotychczas, nadal jest oparciem i źródłem porad. Po narodzinach dziecka centralnymi problemami matek stają się wątpliwości związane z rozwojem noworodka i jego odżywianiem. Kobiety konsultują z innymi forumowiczkami symptomy, które zaobserwowały u swojego dziecka. Upewniają się w ten sposób, czy reakcje maluchów są prawidłowe, czy też dzieje się coś złego i powinny skonsultować się z lekarzem.

fot. mat. prasowe

Najczęściej zadawanie pytania - po urodzeniu dziecka

Rozwój dziecka, odżywianie, wychowanie - to główne tematy pytań zadawanych po urodzeniu dziecka.


W kontekście odżywiania pytano o akcesoria (laktatory, butelki, kubki niekapki) oraz o to, w jaki sposób zmienić sposób odżywiania (z karmienia piersią na karmienie butelką). Wiele wątpliwości budzi także rozszerzanie diety – które pokarmy i kiedy wprowadzać do diety dziecka. To po porodzie na popularności zyskują pytania o wybór konkretnych produktów. Matki proszą o porady w wyborze wózków, fotelików i innych.

Kobiety rzadko proszą o porady w kwestiach pozamacierzyńskich


Najmniej pytań kobiet pojawia się w kontekście nich samych. Kobiety rzadko zadawały pytania o kwestie nie związane z dzieckiem bądź ciążą (zaledwie 3% wszystkich pytań na forach). Ma to zapewne związek ze specyfiką dyskusji na forach parentingowych. Matki dzielą się przede wszystkim doświadczeniami związanymi z byciem matką. Opowiadają także szerzej, o codziennych perypetiach ale rzadziej proszą o rady w tym obszarze. Najczęściej poruszano kwestie świadczeń – nawiązywano do prowadzonej działalności gospodarczej, organizacji pracy i załatwiania kwestii formalnych.

fot. mat. prasowe

Najczęściej zadawanie pytania - matka

Matki najczęściej poruszają zagadnienia związane ze świadczeniami.


Anna Przychodzień

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: