eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile kosztuje ciąża i poród w Polsce?

Ile kosztuje ciąża i poród w Polsce?

2018-11-23 12:35

Ile kosztuje ciąża i poród w Polsce?

Ile kosztuje ciąża w Polsce? © Filip Olejowski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Koszty związane z wychowaniem dziecka mogą spędzać sen z powiek rodzicom. Według wyliczeń przygotowanych na zlecenie platformy MAM, koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia 18. roku życia) przekraczać może 300 000 zł. Pierwsze wydatki zaczynają się jeszcze przed przyjściem potomstwa na świat. Okres ciąży kosztuje średnio 2100 zł. Sam poród, jeśli uwzględnić skorzystanie z dodatkowo płatnych udogodnień, to kolejne 1000 zł i to pod warunkiem, że korzystamy z państwowej opieki medycznej. W przypadku prywatnej tę kwotę należy pomnożyć nawet przez 5.

Przeczytaj także: Matka Polka Internetowa: czego matki szukają w sieci

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju porządkiem prawnym, kobieta podczas ciąży i sześciu tygodni połogu ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Warto jednak pamiętać, że darmowe są jedynie zupełnie podstawowe świadczenia. Młodzi rodzice, którzy chcą zapewnić sobie większy komfort w tym radosnym, ale niewątpliwie stresującym momencie, muszą być gotowi na sięgnięcie do portfela. Tak jest np. wówczas, gdy przyszła mama chce skorzystać z jednoosobowej sali porodowej, wybrać położną, lekarza czy otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe. Jak dowodzi raport „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” platformy MAM, na dodatkowe opcje w państwowych szpitalach decyduje się już przeszło połowa przyszłych rodziców. Przeciętny koszt porodu „premium” to 973 zł.

Średnie krajowe


Ceny suplementarnych usług w dużej mierze zależą od miasta oraz wybranej placówki. Na przykład w szpitalu św. Zofii w Warszawie już sam koszt indywidualnej opieki okołoporodowej położnej to 2000 zł. Placówka oferuje nawet tę samą obsługę prowadzoną w języku obcym. Jeśli więc rodząca kobieta nie mówi po polsku, za pomoc położnej rodzina musi tu zapłacić 2500 zł. Za znieczulenie zewnątrzoponowe w zależności od placówki i lokalizacji trzeba zapłacić około 500-700 zł, a za pobyt w jednoosobowej sali około 300-600 zł. Mimo, jak widać, dość wysokich kosztów jest spora grupa Polaków, którzy twierdzą, że poród nic ich nie kosztuje. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 44% ankietowanych w badaniu platformy MAM.

Obciążenie budżetu


Problem z dokładnym określeniem kosztów Polacy mają natomiast w przypadku środków wydawanych podczas trwania ciąży. Respondenci ankietowani na potrzeby przygotowania raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” przyznali, że średnio sam okres ciąży wiązał się dla nich z kosztem około 2100 zł. 25% badanych określiło, że wydatki poniesione w tym czasie były zdecydowanie wyższe i sięgały nawet 5000 zł. Były to pieniądze wydane głównie na badania lekarskie, zakup suplementów diety, witamin oraz specjalnej żywności i ubrań ciążowych. Jak przyznawali pytani, kosztów tych było tak dużo, że dla ponad 1/5 (21%) niemożliwe było określenie dokładnej kwoty wydatków. Jak łatwo się domyślić, mężczyźni wykazywali się w tym względzie większą niewiedzą (31%) niż kobiety (13,5%).

Drożej znaczy mniej


Jak widać, już sama ciąża i poród to dla statystycznej polskiej rodziny spory wydatek. A to przecież dopiero początek. Koszty posiadania potomstwa rosną bowiem z roku na rok. Kwestie finansowe z pewnością mają wpływ na decyzje Polaków o założeniu rodziny. Mimo wsparcia ze strony państwa w postaci programu Rodzina 500 + liczba urodzeń w Polsce nadal jest niepokojąco niska. Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym półroczu 2018 r. zarejestrowano ponad 193 tysiące urodzeń, o ponad 6 tysięcy mniej niż w tym samym okresie w 2017 r. Zwiększyła się natomiast liczba zgonów. W konsekwencji przyrost naturalny, a więc różnica między liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów, był ujemny i wyniósł -21,7 tysięcy.

fot. mat. prasowe

Ile kosztuje ciąża i poród w Polsce

Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że średnio sam okres ciąży wiązał się dla nich z kosztem około 2100 zł.


W obliczu wysokich kosztów związanych zarówno z urodzeniem, jak i wychowaniem potomstwa warto szukać nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na zoptymalizowanie domowego budżetu. Już dziś istnieją na rynku narzędzia, które pozwalają na efektywne oszczędzanie i niwelowanie poszczególnych kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego. Korzystanie z nich może okazać się nieocenionym wsparciem zwłaszcza w kontekście marzeń i planów o założeniu rodziny.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: poród, ciąża, macierzyństwo, wychowanie dziecka

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: