eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża HR: jakie trendy w 2016 r.?

Branża HR: jakie trendy w 2016 r.?

2016-01-29 12:16

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów HR I kw. 2015


- Wyobraźmy sobie, że przedstawiciel handlowy może zagrać w grę, która umożliwia jemu wcielenie się w specjalistę ds. sprzedaży w firmie, do której aplikuje. Główny widok gry przedstawia mapę miasta, na której kandydat ma możliwość dokonywania najróżniejszych czynności, takich jak: planowanie trasy, spotkania z klientami, negocjacje, zarządzanie budżetem czy realizacja celów sprzedażowych. Za pomocą takiej gry można zbadać kompetencje kandydata i równocześnie budować pozytywny wizerunek firmy charakteryzującej się innowacyjnością i niesztampowym podejściem do rekrutacji – mówi Piotr Marciniak.

Narzędzia HR, takie jak psychometria czy grafologia, mogą być wykorzystywane nie tylko podczas procesów rekrutacyjnych. Są one cennym wsparciem także w planowaniu rozwoju pracowników oraz podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniego systemu motywacyjnego. Wszystko zależy od tego, jakie udoskonalenia chcemy wprowadzić w naszej firmie. Każde narzędzie jest różne i ma przypisane konkretną funkcję, dlatego już dzisiaj warto zapoznać się z ich specyfiką.

Rewolucja


Branżę HR czeka wiele zmian i jednocześnie udogodnień. Prym będą wiodły nowe rozwiązania technologiczne oraz automatyzacja procesu rekrutacji. Celem jest skrócenie czasu poświęcanego na wybór odpowiedniego kandydata. HRowcy bardzo często zmagają się z ograniczeniami wynikającymi z bardzo dużej liczby nadesłanych aplikacji. Wówczas zachodzi prawdopodobieństwo, że zabraknie czasu na dokładniejsze zapoznanie się z wszystkimi lub spotkanie się z kandydatami w siedzibie firmy. Receptą może okazać się wideorekrutacja, dzięki której rekruter będzie mógł automatycznie ustawić pytania, jakie chce zadać wszystkim kandydatom. Odpowiedzi będą spływać, a w tym czasie rekturerzy będą mogli zająć się innymi obowiązkami. Co więcej, korzystanie z narzędzi HR pozwoli wyeliminować subiektywność osób przeprowadzających rekrutację.
- Spotkania online z kandydatami stają się w branży HR coraz częstszą praktyką. Zanim zaprosimy do siedziby firmy, często oddalonej od miejsca zamieszkania, potencjalnego pracownika, wcześniej możemy poprosić go o skorzystanie z wideorekrutacji. Co zyskujemy? Przede wszystkim czas i pieniądze, które należałoby poświęcić na dojazd, ale nie tylko. Rekruterzy już na pierwszym etapie rekrutacji zyskują pewność, że kandydat, który pojawi się na rozmowie w firmie jest właściwą, dopasowaną osobą. Co więcej przesłanym materiałem można dzielić się z osobami decyzyjnymi w firmie i konsultować wypowiedź kandydata z innymi – radzi Patryk Mordel, Prezes Zarządu Firmy Smart MBC i założyciel pierwszego sklepu w Polsce oferującego usługi i narzędzia HR.

Tak, jak w przypadku rozwoju pracowników, o którym mówi dr Zuzanna Górska, rekruterzy również powinni zainwestować w nabywanie nowych kompetencji. Jak podkreśla dr Górska, ważnymi cechami będą zaangażowanie i przywództwo. Rola lidera będzie kluczowa i stanie się czynnikiem wpływającym na efektywność pracy oraz wyniki firmy. Predyspozycje do kierowania zespołem można określić za pomocą analizy grafologicznej czy psychometrii. Wyniki pokażą, jak radzimy sobie w sytuacjach stresowych, w jaki sposób podejmujemy decyzje oraz angażujemy się w swoje obowiązki. Pomocne okażą się również elektroniczne gry symulacyjne, które pozwolą wcielić się w rolę lidera i sprawdzić się w sytuacjach,
z którymi ma on na co dzień do czynienia.

Wybór rekrutera


Trendy trendami, jednakże tak naprawdę wiele zależy od samych rekruterów. To ludzie kreują trendy i wyznaczają, co będzie numerem jeden w branży. Z pewnością zauważymy przesunięcie się pewnych zjawisk z ubiegłego roku i ich wzrost w bieżącym. Bez wątpienia będzie to czas dominacji nowych technologii oraz rozwoju kompetencji pracowników oraz specjalistów branży HR. Pracodawcy będą musieli zmierzyć się z wymaganiami pracowników będących przedstawicielami pokolenia Y i Z. Wszystkie decyzje związane z obszarami zarządzania kompetencjami czy procesem rekrutacyjnym mogą zostać podjęte przy pomocy dostępnych na rynku narzędzi.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: