eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Historia wirusów komputerowych

Historia wirusów komputerowych

2006-01-25 13:35

Historia wirusów komputerowych

Specyfika rozprzestrzenia się wirusów komputerowych © fot. mat. prasowe

Jak podaje firma F-Secure od powstania pierwszego wirusa komputerowego minęło już 20 lat. Pierwszy z nich, znany jako Brain, został wykryty w styczniu 1986 roku. Przenoszony był na dyskietkach, umieszczał się w sektorach startowych i chociaż sam był stosunkowo niegroźny zapoczątkował serię wydarzeń, która doprowadziła do obecnej sytuacji związanej z wirusami.

Przeczytaj także: Uwaga na nowy ransomware! Chce zszargać ci reputację

Wirusy atakujące sektory startowe – takie jak Brain, występowały przez dość długi czas od 1986 r. do 1995r. Rozprzestrzeniały się one za pomocą dyskietek przenoszonych pomiędzy pojedynczymi komputerami. Zanim infekcja osiągnęła poważne rozmiary mijało kilka miesięcy, a nawet kilka lat Zniknęły gdy przestały być powszechnie używane dyskietki. Sytuacja uległa zmianie w 1995 r. wraz z pojawieniem się makrowirusów wykorzystujących słabe punkty wczesnych systemów operacyjnych z rodziny Windows. Ich globalna ekspansja zajmowała już tylko miesiąc. Przez cztery lata makrowirusy były największym utrapieniem w świecie informatyki.

Wraz z upowszechnieniem poczty elektronicznej pojawiły się z kolei robaki, które potrafiły wywołać ogólnoświatową epidemię w ciągu zaledwie jednego dnia. Najbardziej znany był jeden z pierwszych nazwany Loveletter lub ILOVEYOU. W 1999 r., zanim zdołano opanować epidemię, zdążył on wywołać ogólny chaos i spowodować duże straty finansowe.

W 2001 r. pojawiły się robaki sieciowe, takie jak Blaster i Sasser, które rozprzestrzeniały się jeszcze szybciej - w ciągu zaledwie godziny, a nie jak dotąd dnia. Robaki te automatycznie infekowały każdy bez wyjątku niedostatecznie zabezpieczony komputer podłączony do sieci. Robaki pocztowe i sieciowe nadal sieją spustoszenie w świecie informatyki.

fot. mat. prasowe

Specyfika rozprzestrzenia się wirusów komputerowych

Specyfika rozprzestrzenia się wirusów komputerowych


Obecnie występuje ponad 150 tys. wirusów, przy czym liczba ta nadal rośnie w zastraszającym tempie. Największa zmiana w ciągu minionych 20 lat dotyczy jednak nie typów wirusów i ilości tego rodzaju niebezpiecznych programów, ale motywów jakimi kierują się ich twórcy.

„Z pewnością najpoważniejsza zmiana to fakt, że miejsce ludzi piszących wirusy dla zabawy zajmują stopniowo grupy przestępcze starające się osiągnąć korzyści finansowe. Tendencja ta wydaje się nie mieć końca” - powiedział Mikko Hypponen, dyrektor ds. badań w firmie F-Secure.

„Już teraz otrzymujemy sygnały, że kolejnym celem twórców niebezpiecznych programów będą bezprzewodowe sieci lokalne, z których korzystają komputery przenośne. To właśnie ten kanał zostanie wykorzystany do automatycznego rozprzestrzeniania robaków. Niezależnie od tego, jak rozwinie się sytuacja, ciekawe, o jakich wirusach będziemy mówić za kolejne dwadzieścia lat. Być może będą to wirusy atakujące skomputeryzowane domy” - dodał Mikko Hypponen.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wirusy, historia wirusów, wirusy komputerowe
Znajomi w Interia.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: