eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Fuzje i przejęcia napędziły rynek biurowy w Europie

Fuzje i przejęcia napędziły rynek biurowy w Europie

2016-01-11 10:22

Fuzje i przejęcia napędziły rynek biurowy w Europie

Biuro © virtua73 - Fotolia.com

W III kwartale minionego roku dostrzegalne stało się wzmożone zainteresowanie powierzchniami biurowymi na terenie Europy. Wolumen transakcji zawartych w 18 monitorowanych przez Savills miastach sięgnął 2,4 mln mkw. i okazał się o ponad 1/5 (21%) wyższy od osiągniętego w analogicznym okresie minionego roku oraz o 11% wyższy od średniej rynkowej z ostatnich pięciu lat. Największa dynamika charakteryzowała Dublin i Amsterdam, gdzie wzrosty okazały się trzycyfrowe (odpowiednio 142% i 120%).

Przeczytaj także: Pandemia zmienia oblicze biura. Czego oczekują najemcy?

Odpowiedzialność za tak pokaźne wzrosty w Irlandii ponosi w znacznej mierze silna ekspansja sektora usług teleinformatycznych. Z kolei w przypadku Holandii są to duże transakcje na rynku TMT (technologia, media, komunikacja).
Wtórnym efektem poprawy w zakresie warunków ekonomicznych w Eurolandzie okazała się zwiększona aktywność na rynku fuzji i przejęć, czego następstwem była znaczna ekspansja firm prawnych i finansowych, które zmuszone były dostosować się do rosnącej liczby pracowników. - dodaje Matthew Fitzgerald z Zespołu Reprezentacji Najemcy w Savills w Wielkiej Brytanii. - Zaostrzone wymogi regulacyjne zmusiły wiele firm do poszerzenia własnych działów audytu lub outsourcingu usług audytowych, co w konsekwencji napędziło popyt na biura. Ekspansja firm w połączeniu z nadchodzącym spadkiem podaży powierzchni biurowej w wielu miastach powoduje, że najemcy są zmuszeni do natychmiastowej reakcji w celu zabezpieczenia korzystnych dla siebie umów najmu.

Czynsze wzrastają także poza Centralnymi Obszarami Biznesu (COB) w kluczowych miastach. Wraz ze wzrostem popytu, powierzchnia biurowa o wysokim standardzie staje się coraz droższa. Sytuacja na rynku zmusza najemców poszukujących dobrego stosunku ceny do jakości do rozpatrywania ofert w biurowcach, zlokalizowanych poza centrum. Wraz z postępującym ożywieniem gospodarczym w Europie, od 2010 roku obserwujemy stały spadek współczynnika pustostanów.

fot. virtua73 - Fotolia.com

Biuro

W III kwartale minionego roku dostrzegalne stało się wzmożone zainteresowanie powierzchniami biurowymi na terenie Europy.


W trzecim kwartale 2015 roku współczynnik ten spadł do 8,2%, co jest najniższą wartością od 2008 roku. Najwyższy spadek współczynnika pustostanów odnotowano w Dublinie (-3,4 punkty procentowe) oraz w Londynie (-3,1 punkty procentowe) co miało związek ze zwiększoną aktywnością najemców i niskim wolumenem nowej podaży dostarczanej na rynek.
„Aktywność deweloperów w Europie jest nadal stosunkowo niewielka, dlatego w takich miastach jak Sztokholm, Dusseldorf, Londyn, Frankfurt i Kolonia odnotowaliśmy w 2015 roku mniejszą liczbę projektów biurowych oddanych do użytkowania.”, mówi Eri Mitsostergiou, dyrektor Działu Badań Europejskich w Savills. „Na pozostałych rynkach objętych badaniem aktywność deweloperów wzrosła, dlatego spodziewamy się 4% wzrostu całkowitej nowej podaży w 2015 roku w stosunku do 2014”.

Z uwagi na rosnącą podaż powierzchni biurowych w Warszawie, sytuacja na rynku jest wciąż korzystna dla najemców. Sprzyja temu współczynnik pustostanów utrzymujący się na poziomie powyżej 12%. Prognozujemy, że „rynek najemcy” utrzyma się, pomimo iż na koniec roku 2015 zaobserwowaliśmy w Warszawie wzrost wolumenu transakcji, który w całym 2015 roku szacowany jest na poziomie około 750 000 – 800 000 m kw. Rok 2016 to rok wyzwań dla właścicieli starszych istniejących biurowców, którzy dotychczas konkurowali wyłącznie ceną. Nowoczesna powierzchnia biurowa stała się magnesem przyciągającym pracowników. Budynek powinien być nie tylko dobrze skomunikowany, ale też udostępniać inne funkcje, jak fitness, szeroki wybór gastronomi, infrastrukturę dla rowerzystów, a nawet promować zdrowy tryb życia i wydarzenia kulturalne – mówi Jarosław Pilch, associate director, szef Działu Reprezentacji Najemcy w Savills Polska

Jak podaje Savills, na co najmniej jednej czwartej rynków objętych badaniem, spada wartość dodatkowych zachęt dla najlepszych powierzchni biurowych. Łączny okres wolny od czynszu wynosił ok. 9,1% całkowitego okresu najmu, natomiast w trzecim kwartale roku 2014 wynosił on 11,1%, a rok wcześniej było to 13%.
“Wolumen transakcji na europejskim rynku biurowym wzrósł znacząco w 2015 roku i spowodował spadek dostępności powierzchni do najniższej wartości od ostatnich sześciu lat. To oznacza ożywienie na rynkach.”, komentuje Eri Mitsostergiou. „Szacujemy, że całkowity wzrost wolumenu transakcji w 18 kluczowych miastach w 2015 roku wzrósł o 10% w stosunku do 2014 roku. Z powodu silniejszej konkurencji spodziewamy się, że w 2016 roku nowa podaż spadnie na 2/3 rynków objętych badaniem.”
Analitycy Savills przewidują, że 2016 rok przyniesie wzrost średniego czynszu w najlepszych lokalizacjach w Centralnych Obszarach Biznesu na wszystkich rynkach o 4,7% (w najlepszym przypadku). Liderami będą Dublin (19,1%), Madryt (11,5%) i Sztokholm (7,5%), a następne główne miasta niemieckie (7%).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: