eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycja w audyt wewnętrzny = korzyści dla firmy

Inwestycja w audyt wewnętrzny = korzyści dla firmy

2015-04-08 10:08

Inwestycja w audyt wewnętrzny = korzyści dla firmy

Rola audytu wewnętrznego będzie ulegać głębokim przemianom © cacaroot - Fotolia.com

Rola audytu wewnętrznego będzie ulegać głębokim przemianom. To jeden z głównych wniosków, które wypływają z corocznego badania firmy doradczej PwC „2015 State of the Internal Audit Profession Study”. Zdecydowana większość dyrektorów działów audytu oraz interesariuszy audytu wewnętrznego uważa, że dla nowoczesnego audytu kluczowe jest skupienie się na właściwych ryzykach we właściwym czasie. Jednocześnie spora rzesza ankietowanych zauważa, że przeszkodą w wypełnianiu swojej roli przez audyt są braki kompetencyjne oraz nieumiejętne wykorzystanie analizy danych.
Celem corocznego badania firmy doradczej PwC „2015 State of the Internal Audit Profession Study” jest ukazanie sposobu, w jaki zmiany w globalnej gospodarce wpłynęły na rolę audytu wewnętrznego. Jego autorzy wskazują również na nowe wyzwania, jakie postawił przed audytem wewnętrznym rozwój nowoczesnych technologii czy ostatni kryzys finansowy. W obliczu tych zmian koniecznością stał się nieustanny rozwój oraz ścisła współpraca z organizacją i jej kluczowymi interesariuszami.

Dla 11% przepytanych dyrektorów audytu wewnętrznego obecną funkcją audytu jest zapewnianie usług o wartości dodanej i aktywne doradztwo na rzecz przedsiębiorstwa. 60% uważa, że będzie to konieczne w najbliższych pięciu latach, a 45% przewiduje, że audyt wewnętrzny rozwinie się i zamiast dostarczania wyłącznie usług poświadczających będzie aktywnym i zaufanym doradcą dla firmy.

fot. cacaroot - Fotolia.com

Rola audytu wewnętrznego będzie ulegać głębokim przemianom

Spora rzesza ankietowanych zauważa, że przeszkodą w wypełnianiu swojej roli przez audyt są braki kompetencyjne oraz nieumiejętne wykorzystanie analizy danych.


„Dzisiejszy krajobraz biznesowy sprawia, że audyt wewnętrzny musi dotrzymywać tempa zmianom, jakie zachodzą w firmie i dostrzegać ryzyka, jakie przed nią stoją. Oprócz koncentracji na ryzyku, wśród pozostałych czynników wpływających na wzmocnienie roli audytu wewnętrznego znalazły się: umiejętność wglądu i zrozumienia sytuacji firmy i jej sektora – uważa tak 52% badanych, współpraca z działem zarządzania ryzykiem i innymi departamentami firmy (35%) oraz właściwe wykorzystanie analiz danych (34%). Wyniki naszego badania wskazują, że organizacje, w których audyt wewnętrzny postrzegany jest jako podmiot realnie wpływający na podniesienie wartości firmy, są dużo bardziej zaawansowane na wszystkich tych polach. Audyt wewnętrzny staje się zaufanym doradcą zarządu, rady nadzorczej oraz kierownictwa firmy - to trend, który widać już także na polskim rynku kapitałowym” – podkreśla Piotr Urban, Partner w PwC, lider zespołu zarządzania ryzykiem.

Zdaniem badanych, szerokie wykorzystanie analiz danych pozwala na lepszy wgląd w działalność przedsiębiorstwa. 82% dyrektorów działów audytu twierdzi, że korzysta z analiz danych przy prowadzeniu niektórych zadań audytowych, ale tylko 48% korzysta z nich przy podejmowaniu decyzji dotyczących zakresu badania i tylko 43% korzysta z nich przy ocenie ryzyka.

Większa rola audytu wewnętrznego w kształtowaniu wartości firmy wiąże się także z doborem właściwych kompetencji członków zespołu. 65% interesariuszy, którzy nie widzą, aby audyt wewnętrzny przyczyniał się do wzrostu wartości, uważa, że główną barierą jest brak talentów. Rozwiązaniem jest dobór właściwej kadry, jej rozwój lub korzystanie z zasobów zewnętrznych.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: