eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2015

Koniunktura przemysłowa XII 2015

2015-12-22 10:13

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2015


4. Handel detaliczny


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w grudniu na poziomie minus 0,8 (plus 4,8 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,3% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 15,1% (przed miesiącem odpowiednio 17,7% i 12,9%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny oraz przewidywania dotyczące sprzedaży są nieznacznie pesymistyczne, gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Oceny sytuacji finansowej są pesymistyczne od września 2008 r., choć pesymizm ten od kwietnia 2013 r. do listopada br. stopniowo się zmniejszał. W grudniu br. diagnozy i prognozy w tym zakresie są niekorzystne, gorsze od formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów, przedsiębiorcy planują więc ograniczanie zamówień towarów u dostawców. Zatrudnienie może nieznacznie spadać. Dyrektorzy przewidują utrzymanie dynamiki cen towarów.

W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W grudniu koniunktura oceniana jest optymistycznie przez przedstawicieli branż tekstylia, odzież, obuwie (plus 8,4 w grudniu, plus 21,2 przed miesiącem) i artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 8,0 w grudniu, plus 12,7 w listopadzie), a pesymistycznie – branży żywnościowej (minus 4,8 w grudniu, plus 0,6 przed miesiącem). Jednostki z branży pojazdy samochodowe nie odnotowują zmian w tym zakresie (minus 0,2 w grudniu, plus 3,7 w listopadzie).

W podziale na klasy wielkości, w grudniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są bardziej negatywne od sygnalizowanych przed miesiącem. Korzystne opinie w tym zakresie, ale ostrożniejsze niż w listopadzie, zgłaszają przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w grudniu na poziomie minus 0,8.


Spośród badanych jednostek, w grudniu 5,6% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,3% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w grudniu br. 65,2% przedsiębiorstw, 61,6% w analogicznym miesiącu ub. r.), a także kosztami zatrudnienia (54,6% w grudniu br., 56,8% przed rokiem). Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm sygnalizują stopniowy spadek występowania barier związanych z niedostatecznym popytem (41,1% w grudniu br., 42,0% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (33,8% w grudniu br., 32,9% przed rokiem), których znaczenie w ostatnim miesiącu nieznacznie wzrosło.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg branż

Optymistyczne oceny formułuje m.in. branża tekstylia, odzież, obuwie.


5. Usługi


W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 1,2 (przed miesiącem plus 3,6). Poprawę koniunktury odnotowuje 13,4% badanych firm, a jej pogorszenie 12,2% (w listopadzie odpowiednio 14,6% i 11,0%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Dyrektorzy jednostek zgłaszają bardziej niekorzystne niż w listopadzie diagnozy i prognozy popytu i sprzedaży usług. Aktualna sytuacja finansowa oceniana jest podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Od października jej negatywne przewidywania pogarszają się. Sygnalizowany jest niewielki wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, zbliżony do odnotowanego przed miesiącem. Kierujący jednostkami zapowiadają nieznaczny wzrost zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach ceny mogą nadal spadać w niewielkim stopniu.

W grudniu 6,9% badanych przedsiębiorstw (przed rokiem 6,8%) deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (54,7% w grudniu br., 56,0% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (50,4% w grudniu br., 50,7% przed rokiem) – uciążliwość tych barier utrzymuje się na zbliżonym poziomie od początku 2011 r. Od stycznia 2013 r. zmniejsza się znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (33,4% w grudniu br., 35,7% przed rokiem) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (30,6% w grudniu br., 30,2% przed rokiem).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości

W podziale na klasy wielkości, w grudniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są bardziej negatywne niż miesiąc wcześniej.


W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 3,7 (przed miesiącem minus 4,0). Poprawę koniunktury odnotowuje 12,4% badanych firm, a jej pogorszenie 16,1% (w listopadzie odpowiednio 13,1% i 17,1%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: