eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2015

Koniunktura przemysłowa XII 2015

2015-12-22 10:13

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2015


2. Budownictwo


W grudniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 16,1 (przed miesiącem minus 11,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,9% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 25,0% (przed miesiącem odpowiednio 10,6% i 22,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy oraz prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w listopadzie. Przedsiębiorcy zapowiadają nieco większy od oczekiwanego w ubiegłym miesiącu spadek cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych podmiotów 22,8% (przed rokiem 20,6%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Grudzień jest piątym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

W grudniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach ze wszystkich klas wielkości są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Wynika to z pesymistycznych i gorszych od formułowanych w ubiegłym miesiącu ocen oraz prognoz w zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. W jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceny ogólnego klimatu koniunktury są negatywne po raz pierwszy od lutego br. Pozostałe prezentowane w tej klasie wielkości wskaźniki są również pesymistyczne, niektóre z nich po raz pierwszy na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.

W

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Co czwarte przedsiębiorstwo sygnalizuje pogorszenie koniunktury.

grudniu 4,0% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (3,7% przed rokiem). Po kilkuletnim okresie stopniowego wzrostu odczuwania przez przedsiębiorców ograniczeń działalności wynikających z kosztów zatrudnienia (60,6% w grudniu br., 61,2% przed rokiem), wysokich obciążeń na rzecz budżetu (41,9% w grudniu br., 40,5% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz nie-jasnych i niespójnych przepisów prawnych (31,9% w grudniu br., 29,7% przed rokiem), w ostatnich kilkunastu miesiącach oceny dotyczące tych barier nie zmieniają się w znaczącym stopniu. Od 2013 r. systematycznie rośnie odczuwanie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (21,5% w grudniu br., 17,5% w analogicznym miesiącu ub. r.). Od trzech lat spada znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (36,3% w grudniu br., 36,6% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz niedostatecznym popytem (32,3% w grudniu br., 33,5% przed rokiem).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

Wyniki opracowano na podstawie danych uzyskanych od 4247 z ok. 5000 podmiotów objętych badaniem.


W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych i w grudniu kształtuje się na poziomie 77,7% (76,5% w analogicznym miesiącu ub. r.).

W grudniu 17,3% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 71,1% jako wystarczające, a 11,6% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 19,4%, 68,9%, 11,7%).

3. Handel hurtowy


Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w grudniu na poziomie plus 2,7 (plus 6,0 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 12,7% (przed miesiącem odpowiednio 16,6% i 10,6%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Od dwóch miesięcy oceny sprzedaży są coraz mniej korzystne. Przewidywania w tym zakresie są pesymistyczne, pierwszy raz od stycznia br. Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od zgłaszanych w listopadzie (od września br. obserwuje się pogorszenie prognoz). Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, co powoduje, że zamówienia towarów u dostawców mogą być ograniczane bardziej znacząco niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu. Możliwe są niewielkie redukcje zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują utrzymanie dynamiki cen towarów.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym

Poprawę sytuacji sygnalizuje 15,4 procenta badanych firm, pogorszenie - 12,7 procenta.


Spośród badanych jednostek, w grudniu 5,6% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,1% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w grudniu br. 59,9% przedsiębiorstw, 58,6% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (45,7% w grudniu br., 46,8% przed rokiem). Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm sygnalizują stopniowy spadek odczuwania bariery związanej z niedostatecznym popytem (30,1% w grudniu br., 32,8% w analogicznym miesiącu ub. r.).

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: