eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo w sieci: rośnie świadomość zagrożeń, kontroli ciągle brak

Bezpieczeństwo w sieci: rośnie świadomość zagrożeń, kontroli ciągle brak

2015-10-02 00:41

Przeczytaj także: Zadbaj o cyberbezpieczeństwo także na majówce


Kosztowne inwestycje w zabezpieczenia techniczne i informatyczne mogą się okazać bezskuteczne w sytuacji, gdy pracownik zgubi telefon komórkowy z dostępem do firmowej poczty elektronicznej. W krajach gdzie zarządzanie ryzykiem cybernetycznym ma dłuższą tradycję, tego typu incydenty są widziane jako poważne zagrożenie dla funkcjonowania organizacji – 50% ankietowanych w Szwecji, 44% w Irlandii i 35% w Wielkiej Brytanii deklaruje, że błędy w działaniach operacyjnych to najpoważniejsze zagrożenie cybernetyczne dla prowadzonej przez nich działalności.

Paulina Radgowska (Broker w Dziale Ubezpieczeń Finansowych i Profesjonalnych Marsh Polska) dodaje:
"41% ankietowanych potwierdziło, że dostępne na rynku ubezpieczenia cyber ryzyk są dopasowane całościowo lub częściowo do potrzeb ich organizacji. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż zakres polis cyber jest elastyczny, dzięki czemu każdy program ubezpieczeniowy może zostać dostosowany do faktycznych, kluczowych ekspozycji na ryzyko, taki wynik może świadczyć o niskiej świadomości firm w tym zakresie. Obiecującym jest fakt, iż jeden na trzech respondentów informuje, że firma jest aktualnie zaangażowana w proces aranżowania cyber ubezpieczenia – warto dodać, że 28% organizacji w Europie Środkowo-Wschodniej zadeklarowało chęć zapoznania się z ofertami ubezpieczeń cyber ryzyk w ciągu najbliższych 12 miesięcy (takich samych odpowiedzi udzieliło aż 45% ankietowanych w Polsce)."

Istotnym jest także fakt, że prawie połowa respondentów (48%) – zarówno w Polsce, jak i innych europejskich krajach, przyznała (lub nie jest w stanie zaprzeczyć), że ich organizacja była przedmiotem cyber ataku w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Warto zaznaczyć, że firmy najczęściej nie informują o tego rodzaju incydentach – głównie z obawy przed utratą reputacji, chociaż nierzadkie są też przypadki kiedy „ofiary” nie zdają sobie sprawy z tego, że stały się przedmiotem nieuczciwych działań.

Niemniej jednak to nie utrata reputacji, a szkody spowodowane wyciekiem danych (klientów) są zagrożeniami, których ankietowani obawiają się najbardziej – to zagrożenie zostało wskazane jako najpoważniejsze przez 24% ankietowanych w Europie, 34% w Polsce.

Drugim scenariuszem szkodowym, który według ankietowanych stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla ich organizacji są straty finansowe spowodowane przerwą działalności w wyniku wystąpienia cyber zagrożenia - 22% wskazań w Europie, 41% w Niemczech i aż 67% w Danii.
Ciekawym jest również fakt, iż tylko 1% ankietowanych w Europie obawia się cyber wymuszeń - w Polsce świadomość ryzyk cybernetycznych wzrasta, jednak takiej odpowiedzi udzieliło jedynie 4% firm”.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez Marsh w lipcu 2015 roku, w 27 europejskich krajach. Łącznie wzięło w nim udział 1522 respondentów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: