eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2015

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2015

2015-09-25 13:34

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2015


Magdalena Ryż, HR Manager, Umicore Autocat Poland
Dynamiczny wzrost zatrudnienia w sektorze produkcyjnym wynika m.in. z faktu, że coraz więcej firm zagranicznych inwestuje w Polsce. Znakomitym przykładem jest chociażby Umicore Autocat ‒ niedawno rozpoczęliśmy działalność na polskim rynku, błyskawicznie zwiększamy zatrudnienie i w kolejnych miesiącach również będziemy się intensywnie rozwijać. Inwestycjom zagranicznym sprzyja m.in. polityka państwa, jak choćby tworzenie specjalnych stref ekonomicznych. Nie brak nam również fachowej kadry. Pod względem poziomu wykształcenia i kompetencji nie odbiegamy od standardów światowych. Analiza sytuacji rynkowej wskazuje, że 2015 będzie w dalszym ciągu rokiem wzrostu, przy czym spółki tzw. Nowoczesnej Gospodarki będą zwiększać swój dystans wobec ogółu rynku m.in. za sprawą outsourcingu. Współpraca z wyspecjalizowanymi partnerami pozwala skupić się na podstawowej działalności bez konieczności poświęcania czasu oraz zasobów np. na naliczanie płac czy żmudny proces rekrutacji wstępnej. W perspektywie kilku najbliższych lat większość pracodawców zrozumie, że usługi te lepiej wyprowadzić na zewnątrz, a swoją uwagę i zasoby finansowe skierować na rozwój i zmotywowanie pracowników kluczowych dla danej branży czy profilu działalności firmy. Wówczas ogół rynku będzie miał szansę dogonić Nowoczesną Gospodarkę. Najbliższe lata będą ponadto czasem dla wysoko wykwalikowanych specjalistów, którzy już teraz mogą sami wybierać pracodawcę. Powoli zaczynamy też otwierać się na zatrudnianie cudzoziemców. Za kilka lub kilkanaście lat normą w polskich firmach będzie multikulturowa załoga.

Karolina Łabucka, Specjalista ds. HR i Administracji, Hogg Robinson Polska
W Polsce rośnie popyt na usługi wysoko wyspecjalizowane. Zwiększa się również świadomość przedsiębiorców na temat korzyści – zarówno operacyjnych, jak i finansowych – płynących z wydzielenia pewnych obszarów działalności na zewnątrz organizacji. Przedsiębiorcy coraz chętniej powierzają obsługę swoich firm profesjonalnym dostawcom zewnętrznym, dzięki temu mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, szybciej rozwijać biznes, a tym samym zwiększać zatrudnienie i dystansować ogół rynku. Tę tendencję widać również w naszej firmie. W Hogg Robinson Polska odnotowaliśmy w ostatnim roku ponad 3,5-proc. wzrost zatrudnienia, co jednoznacznie potwierdza dane z raportu ADP Polska. W ostatnim kwartale poszukiwaliśmy głównie pracowników operacyjnych m.in. kasjerów lotniczych, doświadczonych specjalistów oraz project manager’ów. Analizując sytuację na całym rynku, jestem optymistką. Ofert pracy przybywa i wydaje się, że ta tendencja się utrzyma. W mojej ocenie przeciętny polski pracownik jest coraz bardziej zadowolony ze swojej pracy, co powoduje, iż motywacja do pracy rośnie, a chęć do ewentualnej zmiany miejsca zatrudnienia – maleje. Dlatego też obecnie coraz ciężej jest o dobrego kandydata do pracy. W związku z tym, rynek niejako wymusza na pracodawcach zatrudnianie osób młodszych, mniej doświadczonych, ale które posiadają wysoki poziom kompetencji „miękkich”. Z pewnością też do zmian na rynku pracy przyczynią się zmiany w przepisach prawa, w tym „ozusowanie” umów cywilno-prawnych. W efekcie tych zmian możemy spodziewać się dalszego wzrostu zatrudnienia przy jednoczesnej poprawie komfortu pracowników.

Informacje o badaniu
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2015” jest jedenastym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q1 2012 – Q2 2015, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: