eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2015

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2015

2015-09-25 13:34

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2015

Nowoczesną Gospodarkę czeka dalszy rozwój © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z najnowszego raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2015” wynika, że w drugim kwartale bieżącego roku wzrost zatrudnienia w sektorze najbardziej innowacyjnych firm wyniósł 4,05%. Największe wzrosty zostały odnotowane w sektorze mniejszych przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie zatrudnienie podskoczyło aż o 6,97%, co jest niemal siedmiokrotnie lepszym wynikiem od średniej ogólnorynkowej, której cyklicznie przygląda się Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2015

O tak potężnej skali zmian przesądził rekordowy wzrost (+7,9%) zatrudnienia w tych firmach, z którym do czynienia mieliśmy w poprzednim kwartale. II kw. musiał więc przynieść naturalne, związane z sezonowością rynku pracy, wyhamowanie. W analizowanym okresie firmom produkcyjnym udało się zwiększyć zatrudnienie o 5,86%. Wyniki uzyskane przez przedsiębiorstwa różnej wielkości okazały się zbliżone (+5,91% w firmach zatrudniających do 500 pracowników i +5,85% w firmach powyżej 500 pracowników).

Dla porównania, firmom usługowym udało się osiągnąć wzrost na poziomie 3,19% (+3,37% w I poł.). W mniejszych jednostkach dynamika okazała się wyższa i wyniosła +4% (+4,37% w I poł.), a w większych sięgnęła zaledwie +2,73% (+2,8% w I poł.). Okazuje się zatem, że pierwsze półrocze bieżącego roku przychylniejsze było dla sektora produkcyjnego, a w sektorze usług - lepsze dla mniejszych przedsiębiorstw.

W całej Nowoczesnej Gospodarce mniejsze firmy również objęły prowadzenie ‒ pracę znalazło w nich o 4,27% więcej osób w II kw. i 4,75% w I półroczu (wobec analogicznych okresów roku poprzedniego). Dla porównania, duże firmy (ponad 500 pracowników) zakończyły II kw. i I półrocze z wynikiem +3,97%. Cała Nowoczesna Gospodarka w I połowie roku odnotowała 4,19% wzrost zatrudnienia (+4,05% w II kw.). Okres ten był również dobry dla całego rynku.

Jak wynika z danych GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,1% w okresie styczeń – czerwiec, co stanowiło istotną poprawę i dobry prognostyk wobec ujemnych wartości z 2013 r. i dodatnich, ale poniżej 1% wskaźników z 2014 r. Najbardziej innowacyjne spółki w Polsce napędzają rozwój całej gospodarki, poprawiając tym samym kondycję polskiego biznesu.
– Ponad 4 proc. wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki to doskonały wynik. Owszem widzimy pewne wyhamowanie wobec wzrostu obserwowanego na początku roku, ale jest ono naturalne, biorąc pod uwagę sezonowość rynku pracy. Cieszą również dobre wyniki rejestrowane przez GUS. Ponad 1 proc. wzrost zatrudnienia i rekordowa 10-proc. stopa bezrobocia odnotowana w lipcu, to już nie tylko sezonowe wahnięcia, ale raczej długotrwała poprawa kondycji rynku pracy. Trzeba mieć jednak świadomość, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jeszcze długo nie osiągnie poziomu rejestrowanego przez liderów.

fot. mat. prasowe

Nowoczesna Gospodarka

W II kw. pracę w najbardziej innowacyjnych spółkach w Polsce znalazło o 4,05% pracowników więcej wobec analogicznego okresu 2014 r.


Nawet teraz, przy rekordowych wzrostach podawanych przez GUS, Nowoczesna Gospodarka nadal wyprzedza ogół rynku o ponad trzy długości, nie wspominając nawet o mniejszych firmach produkcyjnych, które odnotowały niemal 7-krotnie lepszy wynik od ogółu. Najbardziej innowacyjne firmy niezmiennie będą napędzać rozwój polskiego biznesu. Mam również nadzieję, że sprawdzą się prognozy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczące jednocyfrowej stopy bezrobocia, która ma zostać osiągnięta w sierpniu i utrzymana do końca roku. Będziemy mogli wówczas już nie tylko Nowoczesną Gospodarkę, ale cały polski rynek pracy powoli porównywać do wiodących krajów Europy Zachodniej – powiedział Mariusz Koczwara, Menedżer ds. Sprzedaży, ADP Polska.

OKIEM EKSPERTA:


Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska
Znacznie większa dynamika zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce niż ogólnie na rynku – to nie przypadek, a kwestia modelu biznesowego. Najbardziej innowacyjne firmy stale monitorują swoje wyniki, optymalizują działalność w poszczególnych obszarach, stawiają na eksport, tną niepotrzebne koszty, zwiększają inwestycje w działalność podstawową, a zadania, które mogą wydzielić – po prostu powierzają profesjonalistom. Nasze raporty potwierdzają, że jest to dobry i sprawdzony model zarządzania, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorstw.

Nowoczesną Gospodarkę czeka dalszy rozwój. Wzrost ten będzie stymulowany przez otwartość na innowacje, skłonność do implementacji rozwiązań usprawniających zarządzanie biznesem takich, jak outsourcing, a także napływ zagranicznego kapitału. Polska postrzegana jest, jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej, a kontakty z zagranicznymi kontrahentami pozytywnie wpłyną na dojrzałość polskiego biznesu. Polscy przedsiębiorcy będą wzorować się na zachodnich kolegach, podpatrywać ich modele biznesowe, a to napędzi rozwój naszych lokalnych firm i zostanie odzwierciedlone we wzroście zatrudnienia.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: