eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 7 rad, jak bezpiecznie robić zakupy online w czasie wyprzedaży

7 rad, jak bezpiecznie robić zakupy online w czasie wyprzedaży

2015-08-10 00:20

7 rad, jak bezpiecznie robić zakupy online w czasie wyprzedaży

Jak bezpiecznie robić zakupy online w czasie wyprzedaży? © Syda Productions - Fotolia.com

Wyprzedaże opanowały nie tylko sklepy stacjonarne, ale i te internetowe. Zapewne niejednokrotnie natknęliśmy się w sieci na szczególnie korzystną ofertę lub taka oferta sama do nas dotarła za pośrednictwem e-maila. Czy można im ufać? Eksperci firmy ESET przygotowali siedem rad, dzięki którym zakupy w Internecie nie powinny nam przynieść nieprzyjemnych niespodzianek.

Przeczytaj także: Prezenty świąteczne a bezpieczne zakupy online

Ataki phishingowe, ryzyko przechwycenia danych za pośrednictwem niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, a także kradzież danych – to tylko niektóre zagrożenia, które można napotkać na swojej drodze podczas sezonowych wyprzedaży w sklepach internetowych. Eksperci z firmy ESET radzą, na co zwrócić uwagę podczas zakupów w sieci.

1. Kupuj tylko w sprawdzonych sklepach


Last minute w Bułgarii w cenie 550 zł, super buty za 100 zł czy telewizor w okazyjnej cenie – to może być naprawdę świetna oferta, ale przed jej zakupem upewnij się, czy możesz zaufać stronie, na której ją znalazłeś. Dlaczego warto zadać sobie to pytanie? Odpowiedź jest prosta – istnieje wiele stron internetowych czy sklepów online, których właściciele są nierzetelni. Dlatego upewnij się, jakie sklep ma opinie w Internecie, czy posiada regulamin i sprawdź, czy możesz zwrócić zakupiony towar. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest równie ważne, dlatego jeśli nie podoba Ci się wygląd witryny, opuść ją i kupuj gdzie indziej.

2. Pamiętaj o szyfrowaniu


Czasami nawet jeśli sklep wygląda na godny zaufania, to może nie być zabezpieczony za pomocą protokołu https, który gwarantuje, że przesyłane dane są szyfrowane, a niepowołane osoby nie mają do nich dostępu. Jeśli nie widzisz przy adresie strony znaku kłódki i https, lepiej zrezygnuj z zakupów w tym serwisie.

3. Uważaj na wiadomości phishingowe


Podczas letnich wyprzedaży oszuści próbują wyłudzić dane od internautów za pomocą wiadomości phishingowych. Przestępcy mogą na przykład wysłać e-mail ze zniżkami w twoim ulubionym sklepie lub link do oferty wakacji all-inclusive. Podszywają się także pod znane firmy kurierskie, o czym informowali niedawno eksperci z firmy ESET. Aby nie dać się złapać w pułapkę, lepiej uważaj na maile od nieznajomych – nie klikaj w linki znajdujące się w takich wiadomościach ani nie otwieraj załączników.

4. Płać bezpiecznie


Wszędzie tam, gdzie robisz zakupy, zwróć uwagę na metodę płatności. Najlepiej korzystać z usług płatniczych udostępnianych przez poszczególne banki lub ze znanych i sprawdzonych platform pośredniczących w płatnościach, takich jak PayPal. Jeśli nie ma takiej opcji – zapłać kartą kredytową, pamiętając o przysługującej Ci możliwości złożenia reklamacji typu „chargeback”. Umożliwia ona ubieganie się o zwrot kwoty zrealizowanej transakcji na wypadek, gdyby sprzedawca nie wywiązał się z umowy. Jeśli nadal masz obawy, by płacić online, najbezpieczniejszą opcją będzie płatność przy odbiorze.

5. Uważaj na super oferty na Facebooku


Facebook stał się miejscem, gdzie oferowane są różne towary i usługi. Niekiedy w serwisie pojawiają się reklamy nieznanych i podejrzanych stron internetowych sklepów. Lepiej zatem zachowaj rozwagę i nie klikaj w niepewne oferty.

6. Używaj silnych haseł


Według badań Javelin Strategy&Research, ludzie, którzy mają więcej niż 20 kont online i którzy są aktywni w Internecie, stają się bardziej skłonni do wielokrotnego używania tych samych haseł. Sprawia to, że są o 37 procent bardziej narażeni na atak. Dlatego należy zawsze używać silnych haseł (duże, małe litery, cyfry i znaki specjalne) i nigdy nie używać jednego hasła do wielu kont. Jeśli masz trudności z zapamiętaniem wszystkich haseł, zastanów się nad skorzystaniem z menedżera haseł.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Jak bezpiecznie robić zakupy online w czasie wyprzedaży?

Warto sprawdzić wiarygodność sklepu, w którym znaleźliśmy szczególnie korzystną ofertę.


7. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego urządzenia


Pamiętaj o aktualizacji oprogramowania i programu antywirusowego. Warto dodać także hasło do blokady ekranu w smartfonie, tablecie czy pulpitu komputera - dzięki temu zmniejszysz ryzyko użycia Twojego urządzenia przez niepowołaną osobę, która np. zakupi zegarek za 1000 euro na Twój koszt.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: