eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Prezenty świąteczne a bezpieczne zakupy online

Prezenty świąteczne a bezpieczne zakupy online

2010-12-03 10:44

Prezenty świąteczne a bezpieczne zakupy online

Niebezpieczny prezent © fot. mat. prasowe

Kaspersky Lab Polska opublikował nowy artykuł pt. "Bezpieczne prezenty - zakupy online". Tekst zawiera informacje o zagrożeniach związanych z polowaniem na okazje na aukcjach online. Nie zabrakło także porad pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa świątecznych zakupów.

Przeczytaj także: Oszustwa związane z grami online

Okres świąteczny to czas żniw dla sprzedawców, a takie strony aukcyjne jak Allegro czy eBay mogą pochwalić się naprawdę sporym ruchem. Nieważne, czy robisz przedświąteczne zakupy, czy już po sezonie próbujesz sprzedać nietrafione prezenty. Jeśli zastosujesz się do kilku złotych zasad, Twoje aukcje przebiegną gładko i bezpiecznie.

Czy istnieje taka firma, która może poszczycić się sprzedażą równą produktowi narodowego brutto? Istnieje, a nazywa się eBay. W roku 2009 jej klienci przeprowadzili transakcje o wartości 60 miliardów dolarów amerykańskich, co jest równe z produktem narodowym brutto Libii. Wszystko nabiera tempa na krótko przed i tuż po świętach, gdy szukający podarunków mogą znaleźć je na specjalnych wyprzedażach lub aukcjach. Obecnie nie ma takiej rzeczy, której nie można by sprzedać na jednej z miliona aukcji. Oferty wystawione w postaci licytacji tworzą atmosferę pchlego targu, a ceny osiągają czasami poziom taki, jak na wyprzedażach.
Niebezpieczny prezent

fot. mat. prasowe

Niebezpieczny prezent

Niebezpieczny prezent

Internetowe serwisy aukcyjne są również bardzo popularne tuż po sezonie, gdy kupione z dobrymi intencjami prezenty okazują się jednak nietrafione. I gdy znowu trzeba sprzedać dziesiąty krawat, do tego celu najczęściej wybierane są witryny z aukcjami online. Wyprzedawanie rzeczy osobistych staje się bardzo popularne w Europie. Jeden na pięciu Duńczyków dobija targu w Sieci, co plasuje ich na pierwszym miejscu w Europie. W Niemczech tymczasem, wystawianie osobistych rzeczy na aukcjach stało się prawie sportem narodowym. Ostatecznie, więcej niż połowa internautów robi interesy online, a około 12 procent robi to regularnie. Statystyki wykonane przez Eurostat wykazały, że 10% wszystkich Europejczyków kupuje i sprzedaje w Internecie.

Dostawcy platform aukcji online dbają o bezpieczeństwo aukcji na tyle, na ile jest to możliwe. Weryfikują – przynajmniej częściowo – tożsamości użytkowników, wyszukują fałszywe aukcje i interweniują w przypadku sporów. Ponadto, korzystają z systemów oceny kupujących i sprzedających, co pomaga budować zaufanie. Nadal jednak oszustwa aukcyjne zdarzają się nagminne, a niektórzy sprzedawcy posiadają jedynie puste pudełko lub obrazek przedstawiający licytowany przedmiot. Zdarza się także, że wymagają przedpłaty za zamawiany towar i zwyczajnie nigdy go nie dostarczają. Gdy kupujący domaga się zakupionego towaru, sprzedawcy najpierw próbują wzbudzić współczucie, następnie proszą o cierpliwość, aby ostatecznie zniknąć. Jednak znaczna większość aukcji przebiega bez problemu.

Kim jestem?

Aby przygoda z aukcjami była miłym doświadczeniem, warto zastosować się do jednej prostej zasady: chroń swoje dane osobowe i poufne informacje! Prawie wszystkie próby oszukania kupujących poprzez aukcje internetowe są przeprowadzane z użyciem fałszywych kont użytkowników lub skradzionych danych dotyczących systemów płatności online. Ponieważ serwisy aukcyjne weryfikują tożsamość nowych użytkowników, informacje wymagane do obejścia takiej kontroli są bardzo cenne dla cyberprzestępców. Znalezienie “nowych“ danych osobowych w Internecie niestety nie zajmuje wiele czasu. Imiona, adresy i daty urodzenia można znaleźć na licznych stronach internetowych, jak choćby serwisy społecznościowe, a ostatnio popularnym źródłem są nawet nekrologi. Po zakończeniu aukcji oszuści piszą e-maila do kupujących, podając inne dane konta, na które oszukany Internauta ma wpłacić zaliczkę. Jeśli Twoje hasło wpadnie w ręce przestępców, proces staje się jeszcze prostszy. Dzięki niemu cyberprzestępca może otwierać aukcje i kupować rzeczy. Oszuści zarabiają pieniądze lub zdobywają przedmioty, a Ty zostajesz z problemem, który musisz sam rozwiązać.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: