eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport V 2015

Przetargi - raport V 2015

2015-06-29 13:22

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2015


W maju 2015 roku inflacja liczona rok do roku wyniosła -0,9 procent. Maj był jedenastym z rzędu miesiącem, w którym zanotowano deflację. Dynamika cen w relacji miesięcznej również wyhamowała. Po wcześniejszych wzrostach, w maju 2015 roku ceny liczone względem poprzedniego miesiąca nie zmieniły się, inflacja liczona miesiąc do miesiąca wyniosła bowiem 0 procent. Dla porównania, w kwietniu 2015 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 procent.

– Bardzo pozytywne sygnały nadal płyną z rynku pracy. Rośnie zatrudnienie, spada bezrobocie. Pamiętajmy, że oficjalne statystyki dotyczą tylko firm zatrudniających powyżej 9 pracowników, nie oddają więc obrazu całości rynku pracy, czyli udziału mikrofirm. A ciągły spadek bezrobocia wskazuje, że mikrofirmy zaczynają znów zatrudniać. Możemy więc w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy oczekiwać już bezrobocia jednocyfrowego, czyli zejścia ze wskaźnikiem bezrobocia poniżej 10 procent. Niestety dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej są niejednoznaczne, co z badaniami dotyczącymi przyszłej koniunktury wskazuje na możliwość ograniczenia dynamiki wzrostu gospodarki. Na szczęście sytuacja polskich finansów publicznych jest relatywnie dobra, czego dowodem jest zdjęcie z Polski przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Najpoważniejszym zagrożeniem dla rodzimego systemu finansowego i polskiej gospodarki jest kwestia Grecji. Problem zadłużenia tego kraju, jego trwałej nierównowagi jest nadal nie rozwiązany. A grecki węzeł gordyjski przecięty być musi, bowiem trwale już infekuje całą strefę euro. Coraz wyraźniej formułowana wizja Grexitu pojawia się już nie tylko wśród ekonomistów, ale coraz częściej wspominają o niej politycy. Możliwe że taka ekstremalna kuracja okaże się wkrótce jedyną terapią, zarówno dla strefy euro, jak i dla Grecji – dodaje Beata Szkodzin.

Sezon trwa. Budownictwo liderem


W maju 2015 roku, zamówienia na prace remontowo-budowlane stanowiły 39 procent ogółu wszystkich ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, jeszcze miesiąc wcześniej ogłoszenia z tej kategorii stanowiły 38 procent wszystkich publikowanych w BZP zamówień, udział segmentu budowalnego w ogóle zamówień więc powoli rośnie.

Dane opracowane przez serwis eGospodarka.pl, wskazują, że w maju 2015 roku w BZP najczęściej pojawiały się przetargi na roboty budowlane (w maju 2015 roku 955 ogłoszeń), roboty instalacyjne elektryczne (541), roboty remontowe i renowacyjne (397), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (342), roboty w zakresie nawierzchni dróg (334), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (332), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (315), roboty drogowe (301), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (297), przygotowanie terenu pod budowę (285), roboty malarskie (283), tynkowanie (267), roboty w zakresie budowy dróg (255 ogłoszeń), roboty w zakresie naprawy dróg (251), roboty instalacyjne w budynkach (247), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych (216), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (204), roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (199).

Najwyższą miesięczną dynamiką charakteryzowały się jednak zamówienia na usługi związane z gospodarką odpadami: usługi wywozu odpadów (przyrost w ciągu miesiąca o 84,62 procent), usługi gospodarki odpadami (+82,69 proc.), usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych (+73,17 proc.), usługi transportu odpadów (+64,13 procent), usługi związane z odpadami (+62,50 proc.).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: