eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2015

Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2015

2015-06-29 12:52

Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2015

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów © ilooma - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przyspieszenie globalnego wzrostu gospodarczego staje się faktem: według prognoz Coface wzrost w strefie euro, który osiągnąć ma w bieżącym roku 1,5 procenta, będzie napędzany w głównej mierze przez niemiecką gospodarkę, niezwykle istotną z punktu widzenia polskiej wymiany handlowej. Kłopoty imają się m.in. Chin. Ich ocena, m.in. ze względu na wzrost poziomu długu prywatnego, została obniżona do A4. Niezbyt dobra sytuacja panuje również w Algierii i Tanzanii. Rewizja ocen została dokonana w przypadku aż 11 krajów.

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface III 2015

Tym, co w sposób szczególny doświadcza szereg krajów jest przede wszystkim spadek cen ropy, szczególnie dotkliwy dla krajów wschodzących, których prognozy wzrostu zostały zrewidowane do 4 proc. w 2015 r. (w porównaniu z 4,2 proc. w marcu 2015 r.). Z drugiej strony wyraźnie zaznacza się dobra sytuacja rozwiniętych gospodarek (prognozy wzrostu o 2 proc. na lata 2015-2016), które korzystają z pewnej poprawy rysującej się w strefie euro (1,5 proc. w 2015 r.).

Lepsze perspektywy na rynkach globalnych nie powodują jednak rewolucji w ocenie ryzyka, która została podniesiona jedynie w przypadku trzech ze wspomnianych jedenastu krajów.
W tej wyróżnionej grupie znalazł się nasz trzeci największy odbiorca eksportu – Czechy, które korzystają nie tylko na wyższym popycie ze strefy euro, w tym dla sektora motoryzacyjnego mającego istotne znaczenie dla tej gospodarki, ale także rosnącej konsumpcji gospodarstw domowych wspieranej przez jedną z najniższych stóp bezrobocia w krajach Unii Europejskiej. Dla polskich eksporterów pozytywną informacją jest także poprawa ryzyka biznesowego na kierunkach, które cieszą się wyższym wolumenem wymiany handlowej z Polską – w zeszłym roku eksport do Portugali wzrósł o ponad 20 proc, a podobna dynamika została zanotowana w przypadku Wietnamu, który w kwietniu tego roku był miejscem misji gospodarczej polskich firm organizowanej przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych – powiedział Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Ożywienie gospodarcze w Eurazji


W styczniu 2015 r. Czechy, Portugalia i Wietnam znalazły się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem dodatnim, a ich gospodarki notują dynamikę z wydatków konsumpcyjnych.
  • Czechy korzystają z ożywienia gospodarczego w Europie Zachodniej (w szczególności na rynku samochodowym), a ich ocenę skorygowano w górę do A3.
  • Coface skorygował w górę ocenę Portugalii do A4 i potwierdza kontynuację rozwoju przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorach zorientowanych na eksport.
  • W Wietnamie, dla którego ocenę skorygowano w górę do poziomu B, nastąpiło przyśpieszenie konsumpcji prywatnej w związku z niską inflacją i poprawą zaufania konsumentów. Zmniejszyło się ryzyko zewnętrzne, a na rachunku bieżącym pojawiły się nadwyżki i odnotowano poprawę sytuacji w zakresie rezerw walutowych.

Kanada, Algieria i Gabon nadal zmagają się z konsekwencjami spadku cen ropy naftowej



Kraje eksportujące produkty węglowodorowe boleśnie odczuwają konsekwencje uzależnienia od sektora naftowego:
  • Kanada z oceną A1 znalazła się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem ujemnym, w związku z wpływem spadku cen ropy naftowej na inwestycje, ryzykiem obciążającym sektor nieruchomości i ujemnym wzrostem w I kw. 2015 r.
  • Algieria z oceną A4 znalazła się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem ujemnym. Spadek cen ropy miał negatywny wpływ na rachunki publiczne i rachunki bieżące kraju. Jeśli ceny nie wzrosną, aktywność ekonomiczna w kraju utrzyma swój niski poziom.
  • Ocena B dla Gabonu znalazła się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem ujemnym. Prognozuje się spowolnienie aktywności gospodarczej do 4 proc. w 2015 r. (w porównaniu do średniej wartości 5,4 proc. w ostatnich latach).
  • Tanzania odnotowuje szybki spadek kursu swojej waluty wobec dolara amerykańskiego. Deprecjacja szylinga budzi niepokój i może przynieść spółkom znaczące straty. Spowolnienie wzrostu zbiega się z pogłębieniem deficytu publicznego. Coface umieszcza kraj na liście obserwacyjnej ze wskazaniem ujemnym z oceną B.
  • Gospodarka Madagaskaru odczuwa konsekwencje utrzymującej się niestabilności politycznej. Ocena C również została umieszczona na liście obserwacyjnej ze wskazaniem ujemnym.

fot. mat. prasowe

Oceny podwyższone i obniżone

Ocena A1 oznacza stabilną sytuację ekonomiczną i polityczną w kraju oraz niewielkie ryzyko niewypłacalności


Zadłużenie przedsiębiorstw w gospodarce chińskiej stanowi powód do niepokoju


Umieszczona w styczniu 2015 r. na liście obserwacyjnej ze wskazaniem ujemnym ocena Chin została skorygowana w dół do poziomu A4. W kraju wzrasta poziom długu prywatnego, do czego w pierwszym rzędzie przyczynia się sektor przedsiębiorstw. W 2014 r. wynosił on 207 proc. PKB, w porównaniu do 130 proc. w 2008 r. (według MFW). Poziom ten uznaje się za niepokojący i jest on znacznie wyższy niż wartości odnotowane w innych rozwijających się gospodarkach. W konsekwencji może dojść do zakłócenia wypłacalności spółek w sektorach wrażliwych. Branże cementu, produktów chemicznych i stali, które ponoszą wydatki na infrastrukturę, zostały osłabione przez nadwyżkę możliwości produkcyjnych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: