eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel zagraniczny: kurs na Czechy

Handel zagraniczny: kurs na Czechy

2015-06-23 00:15

Handel zagraniczny: kurs na Czechy

Eksporterzy nie odpuszczają czeskiego rynku © xtock - Fotolia.com

Z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw prowadzących interesy z zagranicznymi kontrahentami Czechy są jednym z kluczowych rynków. Obecnie plasują się na trzecim miejscu pod względem wartości eksportu i na siódmym, jeżeli chodzi o import. Wprawdzie zyski polskich eksporterów znajdują się pod presją niskiego kursu korony, to jednak bliskość geograficzna i kulturowa Czech sprawia, że zawsze będą one niemal naturalnym kierunkiem ekspansji. Zwłaszcza że - jak twierdzi AKCENTA - kurs korony można kontrolować.
W minionym roku wartość towarów, które polscy eksporterzy wysłali na czeski rynek sięgnęła 43,1 mld zł, co oznacza 6,3 proc. udział w strukturze całego polskiego eksportu. Silną, siódmą pozycję zajmuje również import z Republiki Czeskiej - jego wartość wyniosła 24,9 mld zł, a więc odpowiada za 3,6 proc. całości importowanych do naszego kraju towarów. Tym samym Polska utrzymuje dodatnie saldo wymiany handlowej z południowymi sąsiadami - pod koniec zeszłego roku nadwyżka wyniosła ok. 18,2 mld zł.

Eksporterzy nie odpuszczają czeskiego rynku


Popyt na polskie towary w Czechach sukcesywnie rośnie - w ubiegłym roku eksport w tamtym kierunku zanotował kolejny, 7,5-procentowy wzrost r/r/. Najświeższe dane z tego roku wskazują, że tendencja ta nie zanika.
- Znamy już dane za pierwsze cztery miesiące bieżącego roku i odnotowany przez GUS 13,1 proc. wzrost eksportu może wskazywać, że eksporterzy chcą pobić wynik z minionego roku. Będzie to wielki sukces, gdyż polscy eksporterzy są obecnie, przez dość słabą koronę, w gorszej sytuacji i ich zyski są przez to niższe – mówi Radosław Jarema, dyrektor zarządzający instytucji płatniczej AKCENTA w Polsce.

Radosław Jarema jest przekonany, że Czechy, pomimo rosnącej dywersyfikacji kierunków polskiej wymiany handlowej, będą atrakcyjne dla polskich firm.
- Na pewno warto, aby eksporterzy i importerzy interesowali się dalekimi rynkami takimi jak Ameryka Łacińska, kraje arabskie czy Azja. To ciekawe kierunki, które stwarzają unikalne szanse. Ale prawda jest taka, że dużo łatwiejsze operacyjnie jest wejście na rynki najbliższe, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na duże ryzyko. Mniejsze firmy oswajają się z ekspansją na spokojnie, krok po kroku, i to zrozumiałe – mówi przedstawiciel AKCENTY.

Liczy się nie tylko kurs wymiany…


Niestety, dla eksporterów, którzy rozliczają się z kontrahentami w koronie, Czechy stały się w ostatnich miesiącach nieco mniej opłacalnym kierunkiem ze względu na niekorzystny kurs czeskiej waluty do złotówki, który w kwietniu br. znalazł się najniższym poziomie od 2008 r. Eksperci AKCENTY podkreślają jednak, że polscy eksporterzy nie muszą tracić na niekorzystnych wahaniach kursu, bo mogą skorzystać z darmowych transakcji terminowych forward i poszukać oszczędności na transakcjach walutowych poza bankami

fot. xtock - Fotolia.com

Eksporterzy nie odpuszczają czeskiego rynku

Popyt na polskie towary w Czechach sukcesywnie rośnie - w ubiegłym roku eksport w tamtym kierunku zanotował kolejny, 7,5-procentowy wzrost r/r/.

- Czeskie korony to trzecia najczęściej wymieniana przez naszych polskich klientów waluta. Jako firma czeska mamy zawsze świetną ofertę jej kursu, którą można również negocjować. Dodatkowo eksporterów i importerów przyciągają do nas darmowe ekspresowe przelewy do krajów, w których jesteśmy obecni (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia). Oszczędności na opłatach za międzynarodowe transfery pieniężne oraz wynikające z atrakcyjnych kursów wymiany warto uzupełnić o zabezpieczania przed ryzykiem kursowym – mówi Radosław Jarema.
Oferowane w AKCENTCIE transakcje terminowe typu forward są bezpłatnym narzędziem, które służy zabezpieczenia kursu wymiany w danym okresie czasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu eksporter lub importer może zabezpieczyć korzystny kurs wymiany waluty w której będzie rozliczał się w przyszłości, np. w związku z realizacją kontraktu. Forward pozwala uniknąć niepewności związanej z wahaniami kursu walut i pomaga w stabilizacji finansów firmy.

Co dalej z czeską koroną?


- Niski kurs korony jest spowodowany głównie słabym euro wobec którego bank centralny Czech (ČNB) ustalił próg interewencyjny na poziomie 27 CZK/EUR. W odróżnieniu od złotego czeska korona nie ma potencjału do aprecjacji w stosunku do wspólnej waluty w nadchodzących miesiącach, co prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w dalszym osłabieniu czeskiej waluty na parze ze złotym – komentuje Miroslaw Novak, analityk AKCENTY.
Instytucja płatnicza AKCENTA prognozuje, że w perspektywie półrocznej należy się spodziewać kursu CZKPLN oscylującego w granicach 0,142 a w perspektywie rocznej 0,143.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: