eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2015

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2015

2015-06-17 13:00

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2014


- Choć dobre wyniki rejestrowane przez GUS cieszą, trzeba mieć świadomość, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jeszcze długo nie osiągnie poziomu rejestrowanego przez liderów. Nowoczesna Gospodarka niezmiennie będzie napędzać rozwój polskiego biznesu, ale trudno jeszcze przewidzieć czy w dłuższej perspektywie na prowadzenie wysuną się mniejsze czy większe firmy albo czy prym będzie wiodła produkcja czy usługi. Kondycja gospodarki jest dobra, PKB osiąga zadowalające tempo wzrostu, Polska postrzegana jest, jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Wszystkie te czynniki połączone z napływem zagranicznego kapitału oraz rosnącą dojrzałością polskiego biznesu pozwalają przypuszczać, że dobrze będzie się wiodło nie tylko Nowoczesnej Gospodarce, ale także rynkowi ogółem - dodaje Dariusz Terlecki.

OKIEM EKSPERTA:


Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska
Sektor Nowoczesnej Gospodarki jest stabilnym pracodawcą. Usługi i produkty najbardziej innowacyjnych firm kierowane są nie tylko na rynek lokalny, ale także poza granice Polski. Awangarda biznesu charakteryzuje się ponadto większą odwagą, która bezpośrednio przekłada się na większe możliwości pozyskiwania nowych kontraktów, a te ‒ na wzrost zatrudnienia. Nowoczesną Gospodarkę czeka dalszy rozwój. Wzrost ten będzie stymulowany przez otwartość na innowacje oraz skłonność do implementacji rozwiązań usprawniających zarządzanie biznesem. Znakomitym przykładem jest outsourcing ‒ powierzenie zewnętrznemu partnerowi części zadań np. IT, marketingowych czy kadrowo-płacowych pozwala skupić się na podstawowej działalności i doskonalić to, w czym dana firma jest najlepsza. Zrozumienie tego mechanizmu bez wątpienia wpłynie na dalszy rozwój rynku pracy ‒ nie tylko w Nowoczesnej Gospodarce, ale także ogólnie w Polsce.

Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club
Wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce i w sektorze produkcyjnym nie jest zaskoczeniem ‒ był on już przewidywany kilka miesięcy temu. Średnia płaca minimalna rośnie, gospodarki ościenne podnoszą się ze spowolnienia. Podnoszą się również wskaźniki satysfakcji i zadowolenia. W najbliższych miesiącach bezrobocie będzie spadało, a trend ten utrzyma się przynajmniej do września. W okresie letnim zwiększy się zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. W dłuższej perspektywie nadal widoczna będzie skłonność do zatrudniania pracowników związanych z nowoczesnymi technologiami, IT ale również ze sprzedażą czy HR. Spada jednak liczba dostępnych pracowników, którzy spełnialiby odpowiednie kryteria, a to oznacza, że firmy muszą bardziej się starać, aby skompletować odpowiedni zespół, tym samym koszty procesów rekrutacyjnych rosną. Jesteśmy już bardzo blisko rynku pracownika. Ważny wpływ na rynek pracy ma także outsourcing. Model ten powoduje rozproszenie zatrudnienia i wymusza racjonalizację kosztów ‒ zarówno po stronie odbiorców usługi, jak i dostawców. Na pewno w krótkim czasie będziemy obserwować rosnące zainteresowanie outsourcingiem, gdyż jest to jedyne zabezpieczenie dla pracodawców przed nagłymi nieoczekiwanymi zmianami rynkowymi.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: