eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Media społecznościowe a wiek ich użytkowników

Media społecznościowe a wiek ich użytkowników

2015-05-18 15:05

Media społecznościowe a wiek ich użytkowników

W jakim wieku są użytkownicy mediów społecznościowych? © Rawpixel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Media społecznościowe stanowią ważny kanał komunikacji między reklamodawcami a klientami. Dlatego też informacje dotyczące ich użytkowników stanowią wartościową wskazówkę przy podejmowaniu decyzji reklamowych. Gemius postanowił sprawdzić, w jakim wieku znajdują się użytkownicy korzystający z Facebooka, Instagrama i Twittera, zamieszkujące Białoruś, Polskę, Rosję, Rumunię, Turcję i Ukrainę.

Przeczytaj także: Biedronka, Lidl, Żabka - o nich Polacy rozmawiają w internecie

W badaniu uwzględniono dane średniomiesięczne z 2014 roku
i użytkowników powyżej 18 roku życia, którzy korzystają z Facebooka, Instagrama i Twittera.

Facebook "starszy" niż Instagram


We wszystkich analizowanych krajach internauci między 25 a 34 rokiem życia stanowią największy odsetek odwiedzających Facebooka. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Instagrama – tutaj przeważają osoby młodsze, między 18 a 24 rokiem życia. W Rosji, na Ukrainie i Białorusi jest to 47 proc., a w Polsce i Rumunii – 43 proc. użytkowników z tej grupy wiekowej.
Powoli to Instagram bardziej niż Facebook przyciąga młodych konsumentów. Pokazuje to, że Facebook zrobił dobry ruch, kupując Instagram, który lepiej trafia do nowego pokolenia i jego potrzeb. Szczególnie biorąc pod uwagę, jak olbrzymie znaczenie ma obecnie obraz i prostota przekazu. Z drugiej strony widać rosnący potencjał tego kanału do nawiązywania relacji z potencjalnymi konsumentami i budowania świadomości marki – komentuje Krzysztof Majkowski, doradca biznesowy w firmie Gemius.


Twitter niezależnym kanałem komunikacji?


Dane pokazują, że na Białorusi i w Rosji największy odsetek użytkowników Twitter.com ma od 18 do 24 lat (odpowiednio: 34 i 27 proc.). Z kolei w Polsce, na Ukrainie i w Rumunii stronę tę najczęściej odwiedzają osoby między 25 a 34 rokiem życia (odpowiednio: 29, 29 i 27 proc.).

Zdaniem Majkowskiego, popularność Twittera wśród młodszych internautów w Rosji i na Białorusi może mieć związek z poszukiwaniami niezależnego kanału komunikacji, podobnie jak, oczywiście przykładając odpowiednią perspektywę, miało to miejsce w trakcie arabskiej wiosny.

fot. mat. prasowe

Facebook

Facebooka najbardziej upodobały sobie osoby między 25 a 34 rokiem życia


fot. mat. prasowe

Instagram

Instagram jest najbardziej popularny wśród osób z przedziału wiekowego 18 - 24


fot. mat. prasowe

Twitter

Największym powodzeniem wśród użytkowników mediów społecznościowych w wieku od 18 do 24 lat Twitter cieszy się na Białorusi


W Turcji Facebook króluje wśród osób w wieku 18 - 24


Do analizy dołączono Turcję, ponieważ oddziałuje ona ekonomicznie i kulturowo na kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z analizą Gemiusa, struktura wieku tureckich użytkowników mediów społecznościowych jest zbliżona do struktury wieku internautów z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy odwiedzają strony WWW tego typu. Jednak w Turcji użytkowników Facebooka w wieku od 18 do 24 lat jest około 30 proc., podczas gdy w pozostałych analizowanych krajach – 20 proc.

O badaniu Megapanel PBI/Gemius


Dane pochodzą z międzynarodowego badania realizowanego w firmie Gemius w około 30 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (gemiusAudience). Jego celem jest poznanie liczby i profilu demograficznego użytkowników Internetu oraz sposobu, w jaki korzystają z sieci, zarówno stron WWW, materiałów audio i wideo, jak i aplikacji. Badanie jest prowadzone zgodnie z zasadami międzynarodowego kodeksu ICC/ESOMAR. W Polsce jest realizowane pod nazwą Megapanel PBI/Gemius.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: