eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I kw. 2015

Przetargi - raport I kw. 2015

2015-04-28 13:47

Przeczytaj także: Przetargi - raport II 2015


Rynek pracy odżywa, gospodarka na plusie


W marcu 2015 roku stopa bezrobocia wyniosła 11,7 proc. wobec 12 procent w lutym i 13,5 proc. rok wcześniej, w marcu 2014 roku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła na koniec marca 1 mln 860,6 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 58,1 tys. W ciągu roku liczba osób bez pracy spadła o 321,6 tys.

W marcu dwudziesty miesiąc z rzędu wzrósł poziom zatrudnienia. Główny Urząd Statystyczny podał, że w marcu 2015 zatrudnienie w firmach zatrudniających powyżej 9 osób było wyższe o 1,1 procent niż rok wcześniej i wyniosło 5 mln 575,6 tys. osób. Jednocześnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 4,9 procent niż w marcu 2014 i wyniosło 4 tys. 214,14 złotych. W ciągu miesiąca - względem lutego 2015 - wzrost płac wyniósł aż 5,8 procent, a zatrudnienie wzrosło o 0,1 proc.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w marcu 2015 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 8,8 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 roku. W porównaniu z marcem 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 30 spośród 34 działów przemysłu. Znaczący wzrost odnotowano w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, a także pojazdów samochodowych przyczep i naczep. Najbardziej natomiast spadła sprzedaż w dziale produkcji farmaceutyków.

W marcu wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł rok do roku 3 procent, a budownictwo w relacji rocznej odnotowało wzrost w wysokości 2,9 proc.

GUS skorygował również dynamikę PKB w roku 2014. Według uaktualnionych danych, polski PKB wzrósł w 2014 roku o 3,4 procent. Poprzednio GUS szacował dynamikę PKB w całym 2014 roku na 3,3 procent. Zmiana to głównie wynik korekty dynamiki PKB w ostatnim kwartale 2014 roku oraz pełniejszych danych z gospodarki.

Nadal mocno trzyma deflacja, choć jej dynamika zaczyna słabnąć. Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2015 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wyniósł 1,5 procent. Oznacza to, że deflacja zaczyna spadać, bowiem miesiąc wcześniej osiągnęła ona rekordowy poziom 1,6 proc. Tym niemniej marzec okazał się już dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym wskaźnik cen w relacji rocznej był ujemny.

– Nasza gospodarka wyraźnie wchodzi na ścieżkę wzrostu. Rośnie konsumpcja, zwiększa się produkcja przemysłowa, coraz więcej osób pracuje. To mocne symptomy rosnącej gospodarki. Wzrost płac jest dodatkowo wzmacniany przez deflację, w efekcie realne zarobki rosną jeszcze mocniej niż wskazuje na sam wzrost bezwzględnych kwot. W efekcie roczna dynamika PKB założona w budżecie na poziomie 3,4 procent jest jak najbardziej realna, a nawet możliwa do przekroczenia – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Bardzo dobre informacje płyną też z budownictwa, gdzie sprzedaż zauważalnie rośnie. Dobra passa budownictwa będzie już niebawem wzmacniania środkami z nowego rozdania unijnego budżetu. Zadziwiająco dobrze znieśliśmy rosyjskie embargo. Polskie przedsiębiorstwa dość szybko znalazły alternatywne rynki zbytu, a sama dywersyfikacja odbiorców wyjdzie naszej gospodarce tylko na dobre. Niestety ciągle tląca się na Ukrainie wojna będzie miała wpływ na gospodarkę Polski i Europy jeszcze przez długi czas – dodaje Beata Szkodzin.

Budujemy!


Pierwszy kwartał bieżącego roku upłynął pod znakiem budownictwa. Najczęściej (1.768 razy) w BZP publikowano ogłoszenia na roboty budowlane, roboty instalacyjne elektryczne (924 razy), roboty w zakresie naprawy dróg (886 razy), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (792), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (723 razy), roboty drogowe (697 ogłoszeń w I kw. 2015), przygotowanie terenu pod budowę (874), roboty w zakresie nawierzchni dróg (666 razy), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (644) oraz roboty w zakresie budowy dróg, roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty remontowe i renowacyjne czy roboty instalacyjne w budynkach.

Relatywnie najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się w I kw. 2015 roku zakupy toner do drukarek laserowych/faksów (165 ogłoszeń), różnego sprzętu i artykułów biurowych (171), urządzeń komputerowych, czy pakietów oprogramowania i systemów informatycznych.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: